521 Amersfoort naar het zuiden hebben ge voerd. Op een kaart uit 1867 van de gemeente Leusden staat het wegvak over de Leusderhei volledig ingetekend (Afb. 1zie pijl. Hoe oud mocht deze route wezen? Tot mijn spijt kon ik deze vraag niet beantwoor den. want mijn oudste wegenkaartje van onze omgeving gaat niet verder terug dan het jaar 1594 en daar staat hij al op aangegeven! Hij heet dan de Sterkenburgerweg - Sterkenburg ligt vlak onder Driebergen - en eindigt op het kaartje bij de grens van Woudenberg met een fors 'Cruis'. Dhr.H.P.Deys beschrijft het oude kaartje als volgt (1): - Kaart van de Leusderberg en omgeving, door Cornelis Montfortius en kopie door Jan van Diepenem, 1594.- Dit kaartje in vogelvluchtperspectief houdt verhand met een proces tussen de gecommitteerden van de Staten (van Utrecht) en (via Jan van Huchtenbroeck) 'die van Leusden over de te betalen helft van de kosten, verbonden aan het vangen der wolven in de 'graue duijnen 'door de Staten en de andere helft door de gebruiker of eigenaar van de lan den te betalen. Links op de voorgrond de 'Beeck met 'de bavoorder brugge De Sterkenburgerweg ligt op het kaartje aan de linkerkant en verdwijnt bij het 'Cruis' achter de horizon. Rechts van het kruis staat 'Wout Wech' of Woudweg. Hetzelfde 'Cruis' komt kennelijk ook voor in een grensbeschrijving van de Leusderhei, eve neens uit 1594 (2). Een citaat hieruit. De grens loopt ..van de dorpe van Soest tot aen het berchgjen, geleghen boven Overhees, genaempt den Uuythuevel ende zoe voorts van den Uuytheuvel suydwerts op verby den Eselenberch, Blommenheuvel tot achter aen den Strilo op Willem Ammels Cruys toe op den Biesdel ende van den Biesdel onder de berch nederwerts.... De naam Willem Ammels ben ik in Leusden nooit tegengekomen. Wél hebben er in Amersfoort in de 15e eeuw twee gezags dragers van deze naam gewoond (3). De vraag of één van deze heren zijn naam aan het kruis heeft geschonken, moet helaas onbeantwoord blijven. Over wegkruisen wisten anderen gelukkig wat meer te vertellen. Twee citaten: - Behalve de wegkapelletjes komen we ook wegkruisen tegen, en dat al vóór de 16e eeuw. In verschillende gevallen ging een kruis aan een kapelletje vooraf en soms bleef dat kruis zelfs staan ook na het optrekken van het gebouwtje. Hoewel het kruis in de eerste plaats als religieus sym bool is bedoeld, lijken, als men afgaat op de plaatsen waar de wegkruisen werden geplaatst, ook wel praktische motieven bij de oprichting een rol te hebben gespeeld, zoals het markeren van grenzen (4). - - Wegkruisen. De gewoonte, om op een kruising een wegkruis aan te brengen, stamt vermoedelijk uit de periode onmiddellijk na de kerstening. Kruiswegen waren bij de hei denen van belang als plaats waar de geesten woonden. Deze plaatsen werden gekerstend door er een kruis te plaatsen. Het kruis is vaak overdekt tot een klein kapelletje; een lindeboom staat erbij. Wellicht was de plaats van de boom hier het oudste en werd het kruis ook geplaatst om de aandacht van de boom af te leiden. Vooral in Limburg vinden we nog diverse wegkruisen en kapellen, bijvoorbeeld in Beesel tussen Venlo en Roermond(5). - Opmerkelijk is dat in beide citaten de mogelijkheid van een bijbehorend kapellet je wordt aangeroerd. Dat klemt te meer omdat de oude route onder Amersfoort nog steeds de Kapelweg heet. Het leek bij nader inzien niet waarschijnlijk dat de weg naar een kapel in Amersfoort zou zijn vernoemd. Kapellen genoeg in Amersfoort, daar niet van, en dan vooral aan het begin van de 16e eeuw. Maar toch, het Amersfoortse stadsbeeld moet reeds in de middeleeuwen van verre zijn gedomi neerd door de torens van de Onze Lieve Vrouwekerk en de St.Joriskerk. Een onaanzienlijk torentje van één van de kapellen moet daarbij volledig in het niet zijn gevallen. De voor die tijd wél opval lende kerk van Leusden kon moeilijk voor een kapel worden versleten. HISTORISCH! K/?/. Afbeelding 1. KAART VAA' LEUSDEN UIT IH67. MET DE ZANDWEG OVER DE LEUSDERHEI. 'Leusden en de 'Swarte bergen met Amersfoort tegen het kader getekend. Rechts Soest, in het midden een heuvelachtig gebied met een vijftiental benoemde heuvels etc. Op de achtergrond 'Cruis', 'Seijst'en 'Utrecht' (afb. 2).

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 5