526 Kes!er;huis Hïroersuéd heilig-hartbeelden, rozenkransen, kruisjes, catcchismusboeken en andere artikelen die het "rijke roomsche leven" kleur en inhoud gaven. In feite diende de koster van de nood een deugd te maken want het loon voor de kosterswerkzaamheden, waaronder ook het beheer van de achter de kerk gele gen begraafplaats viel, was niet toereikend om het hoofd boven water te houden. De winkelopbrengsten vormden een welkome aanvulling op de basisinkom sten. Koster van Ieperenburg stopte, gedwongen door de bezetter, met de winkel tijdens de oorlogsjaren en sloot daarmee een koster schap af van 55 jaar! Hij liep al tegen de 90 dus bezwaar kon men moeilijk meer maken. Zijn opvolger werd Albert van de Tweel die voor vele Hamersvelders nog steeds als een markante man in de herinnering voortleeft. Helaas is hij in 1985 overleden maar zijn echtgenote Mw. v.d. Tweel bleek bereid, geflankeerd door zoon Albert en dochter Nel herinneringen aan haar tijd naast de St. Joseph óp te halen. Afkomstig uit Hooglanderveen werkte zij midden jaren'30 1 dag in de week bij boer Jan Tijmensen als werkster. Toen de zuster van de boer het daggelders huisje achter huize St. Ansfridus verliet, mocht zij dat met Albert betrekken. Zo Y* begon een werkzaam leven in Hamersveld.. Albert, geboren in Hoogland, werkte als boerenknecht bij van Wee. Zijn broer werd pastoor "op Hamersveld", en wees hem na de oorlog op de vakante betrekking van koster/winkelier. Het echtpaar van de Tweel startte op I oktober 1945. Ze troffen een dichtge spijkerde kosterswoning aan waarin wel geteld 1 catechismusboek en enkele boeren- zakdoeken de oorlog hadden doorstaan. Na de oorlog moest uiteraard de produktie van goederen weer van de grond af aan worden opgebouwd. Er viel dus nagenoeg niets te verkopen en één tafeltje volstond dat eerste jaar om de koopwaar uit te stallen. Regelmatig stonden de Hamersvelders voor de winkelruit om zich te vergewissen van eventuele nieuwe aanvoer. "Ze drukten hun hoofden haast door het raam heen" aldus mw. v.d. Tweel. Het assortiment bleef vooralsnog ongewij zigd. Garen en band werd betrokken van grossier "Bonnier" uit de Lavendelstraat in Amersfoort. Alle opbrengsten werden subiet weer aangewend om nieuwe handel aan te schaf fen en zo ontstond langzaamaan weer een volwaardige winkel. De "dubbelfunctie" koster/winkelier bracht veel werk met zich mee. Naast het "run nen" van de winkel rustte ook het beheer van de kerk, de begraafplaats etc. op hun Het kostershuis met winkel in het begin van de vorige eeuw. Het kerkplein werd nog omzoomd door een veilig hek. HISTORISCH! KH/s Kersttijd in de winkel van van de Tweel in de jaren '70. De aanblik is na enkele ingrijpende verbouwingen danig gewijzigd. Het boogje boven de linkeretalage en de witte stenenlijn hebben standgehouden.

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 7