ii schouders. Laten we het er op houden dat een dergelijke functie niet sterk werd afge bakend en bovendien was een beroep op koster v.d. Tweel zelden tevergeefs. Aanvankelijk veroorloofden ze zich een huishoudster, maar met de gestage groei van het gezin tot elf kinderen maakten de vele nieuwe handen personeel overbodig. I let assortiment werd verbreed met bloem potten. huishoudelijke artikelen en speel goed. Deze volgorde weerspiegelt het effect van de herwonnen welvaart in de jaren '50 en '60. De huishoudelijke artikelen die beschikbaar kwamen en het dagelijks leven gingen vergemakkelijken werden allengs groter van afmeting. Len auto om een en ander aan te voeren was er echter nog niet, zodat ook huishoudtrappen en strijkplanken per fiets uit Amersfoort dienden te worden aangevoerd. Zoon Albert verhaalt van de halsbre kende toeren die hij moest uithalen om deze missies tot een goed en vooral veilig einde te brengen. Niet zelden kreeg hij hulp van een passerende boer die, hoog tronend op zijn trekker, zijn spullen thuis afleverde. Mw. v.d. Tweel zwaaide de scepter in de winkel. Iedere keer wanneer de winkelbel klonk verruilde zij haar klompen voor slof fen alvorens zij de winkel betrad. Dat was te doen want zo vaak ging die bel nou ook weer niet. Haniersveld bestond uit pakweg 4 straten! Winkeldiefstalletjes zijn van alle tijden zelfs in die brave jaren '50. Mw. v.d. Tweel stelde zich echter onver schrokken voor de uitgang op bij een sterk vermoeden van diefstal. Vóór de zakken waren geleegd was er geen ontsnappen mogelijk. Nu zijn dat heel wat riskantere acties die niet altijd goed aflopen. Het "achterom" verkopen buiten de open ingstijden om was ook bij hen een ver schijnsel dat zich maar moeilijk liet bestrij den. Op zondag werd de winkel na de mis ontsloten om de parochianen in staat te stellen het nieuwste nummer van "I)e Omhoog" te bekomen, dat steevast hoog opgetast op de toonbank prijkte. Dit blad was was. het kleinere broertje van de "Katholieke Illustratie"; een familieblad dat in die tijd een ongekend hoge oplage had. Albert jr. bracht "De Omhoog" ook rond en inde de abonnementsgelden bij de parochi anen thuis. Mw. v.d. Tweel kenschetst haar midden- standstijd als "gezellig", ook al was het al tijd hard werken en vereiste het veel cre ativiteit om de "eindjes aan elkaar te knopen" in zo'n groot gezin. Kleding voor de kinderen maakte ze veelal zelf en soms kwamen de kinderen die zonder jas in Amersfoort goederen haalden, mét jas aan terug. Vooral de bezoeken van vertegenwoordigers vormden een welkome aanleiding de boel de boel te laten en gezellig aan de koffie te gaan. Zodra het "Dat zal wel gaan" klonk kon er weer een order genoteerd worden. En het "ging", d.w.z. het verkócht! De woonkamer werd bij de winkel getrokken en het gezin huisde daarna in het bijgebouwtje dat ook nu nog aanwezig is. In de jaren '70 legden ze zich toe op gereedschappen en tuinbenodigdheden. Alle foto's; archief A. v.d. Tweel jr.) Een gouden greep! De ontkerstening drong het aandeel religieuze artikelen enigszins terug. Zo hebben veel maatschappelijke ontwikkelin gen hun invloed doen gelden op de inricht ing van de middenstand. De herinnering aan de opkomst van de "kerstversieringen" doet nog steeds een lichte huivering door de familie gaan. De aan- en afvoer van de (breekbare) handel gecombineerd met de hoogtijdagen in de kerk die de nodige inspanningen vergden van de familie droe gen niet bepaald bij aan een "ontspannen" adventstijd. Begin jaren '80 betekende de ontwikkeling van de "Hamershof' een gevoelige klap voor de onderneming. Tegen grootscha ligheid in de vorm van "Blokkers" en "Hema's" valt niet óp te concurreren. In 1982 sloot de fam. v.d. Tweel haar deuren na een grootse opheffingsuitverkoop. Dit betekende het einde van een belangrijke sociale pleisterplaats binnen de R.K. kerk van Hamersveld! Albert jr. werd beheerder van parochiecen trum "De Kom" en de begraafplaats tot hij in 1985 op het gemeentehuis een nieuwe betrekking vond. Vraag tot slot; Zijn er nog rozenkransen en heilig-hart beelden te verkrijgen in Leusden? w 9 Koster Albert van de Tweel achter zijn bescheiden toonbank, met (waarschijnlijk) onafschei delijke sigaar. Duidelijk is te zien dat geen plekje onbenut bleef.

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 8