CAFE BOERSSEN; VOOR MELK EN BORRELS Het behoeden voor totale vergetelheid van de oude middenstand van de vorige eeuw is het doel van een aantal artikelen in ons blad. Het dreigt inmiddels een heuse serie te wor den die nog niet aan haar eind is zolang mij geen signalen bereiken dat het nu wel welle tjes is. Welnu dan. dit keer aandacht voor een café waarvan ik tot voor kort niet wist dat het had bestaan. Ik doel op Café Boerssen aan de Heiligenbergerweg. Een vertrouwd adres voor broeders van de natte gemeente uit Amersfoort en Leusden aan de rand v an Hamersveld tot 1957. Dit cafeetje stond exact op de plek w aar nu het verkeer over de A28 richting Zwolle raast. Uiteraard ter hoogte van het onlangs nog uitgebreide viaduct nabij Heiligenberg. Mw. Riksen- Boerssen vertelt over de nering die haar grootvader begon en werd voortgezet door haar vader. Haar opa liet de boerderij annex café bou wen omstreeks 1860 en verw ierf de klandi zie vooral in Amersfoort (De wijken De Teut en Kruiskamp) maar ook de Hamersvelders wisten hem te vinden. Zoon Gerardus 1883-1967) nam de zaak over toen zijn vader op 56-jarige leeftijd overleed. Het cafégedeelte min of meer tegen wil en dank want zijn levensvervul ling lag meer in het "boeren" en melkven- ten. Gelukkig vond hij een vrouw in Maria (Marie) Schoonderbeek wier lust en leven het was om de tap te bedienen. Van jongs af aan in betrekking in café 't Bloemendaaltje aan de Bloemendalsestraat wist ze niet beter. Haar enige zuster nam dat café over en Café Boerssen werd haar stek. Zo ont stond een duidelijke maar precaire taakver deling tussen beide echtelieden. Het precai re karakter zal later duidelijk worden. Gerard Boerssen hield 4 koeien en ventte de melk uit in A'foort. Verder hield hij 1 varken voor de slacht en wat kippen. Waar nu de parkeerplaats van tuincentrum "Eurofleur" aan de Ursulineweg is gesitueerd graasde zijn vee. "Vrouw" Boerssen- Schoonderbeek dreef het café en deed dit met volle inzet. Alleen tijdens het koken werd de plaats ach ter de tap even door haar man ingenomen. Hetzelfde gebeurde wanneer ze naar de mis ging in de St. Josephkerk want de zaak was 7 dagen per week open! Die momenten waren voor de stamgasten niet zelden reden om maar eens verderop te gaan kijken want Gerard Boerssen schonk niet meer dan twee borrels per persoon. Hij had een flinke weerzin tegen alcohol (en haar gevolgen) ontwikkeld en was derhalve als geheelonthouder niet direct een getapte kastelein. De oorsprong zal wellicht te vin den zijn in het teveel aan dronkenschap dat hij in zijn jeugd moest aanzien. Niettemin voelde hij zich verantwoordelijk voor zijn klanten. Toen hij een stamgast eens weigerde hem verder te schenken en naar café "Hamers veld" verwees aan de Zwarteweg, kondigde deze aan zich in het nabijgelegen Zwanen- water te gaan verdrinken. Na enige tijd werd Gerard toch wat bang dat deze (uiteraard beschonken) klant de daad bij het woord zou voegen en ging hij poolshoogte nemen. Eenmaal ter plekke was hij nog net op tijd om hem van een verdrin kingsdood te redden. Dit voorval mag illus treren dat hij meer (melk)boer was dan kas telein. maar zijn verantwoordelijkheid wél nam. Het café dreef vooral op echte stam gasten die de tijd doodden met kaarten. Zodra alle tafels bezet waren werd uitgewe ken naar de huiskamer van het gezin waar door een "flexibele bedrijfsruimte" ontstond. Voor de kinderen niet altijd prettig. Wat dat betreft is zo'n continubedrijf niet altijd een zegen voor opgroeiende kinderen. Op zater dag speelden zich vaak pijnlijke taferelen af wanneer de zojuist ontvangen loonzakjes persoonlijk door de vrouwen in veiligheid werden gebracht om te voorkomen dat het weekloon nog dezelfde dag in drank werd omgezet. Vanzelfsprekend werd er veel "op de lat" geschreven. Enkele klanten hadden de gewoonte hun rekening op 2 borrels na te voldoen. Altijd 2 borrels schuld en een goede reden om terug te komen! Het assorti ment was niet erg breed; Naast de gangbare dranksoorten alleen repen chocola en siga retten. De sluitingstijd 22.00 uur, maar zoals vermeldt 7 dagen per week. De vakantie bestond doorgaans uit een driedaagse bede vaart naar Kevelaer en daar moesten ze het hele jaar op teren. Op zondag werd veel omzet gemaakt dank zij de aan de overkant van de Heiligenber gerweg gelegen tennisbanen. Een geheel andere doelgroep, maar die omslag werd moeiteloos gemaakt en Marie Boerssen bereidde bij w ijze van catering imposante Frans van Luenen De enige bekende foto van café Boerssen aan de Heiligenbergerweg. Het bord links naast de deur vermeldt uiteraard dat "Volledige vergunning is verleend om alcohol te verstrekken Links biedt een kloeke perenboom nog enige schaduw op het zonnige terras. Foto Archief Mw. Riksen

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 4