rijstschotels voor de hongerige sporters. Tijdens de oorlogsjaren waren er vrijwel permanent Duitsers op de deel ingekwart ierd Mw. Riksen herinnert zich dat zij zich op weg naar haar slaapkamertje een weg moest banen door de soldaten. Deze inkwar tiering weerhield de familie er niet van tij dens de oorlog een 4-jarig joods jongetje onderdak te verschaffen. Hij had vervalste papieren die een Rotterdamse alkomst moesten voorwenden. Twee razzia's maak ten ze mee. Tijdens de 2e werd het jongetje op het nippertje gered door een verpleegster van Huize Heiligenberg die hem in veilig heid bracht. Op Heiligenberg was namelijk een tijdelijk ziekenhuis ingericht nadat de bezetter ziekenhuis "De Lichtenberg" had gevorderd. Bange momenten, maar voor mw. Riksen overheerst gelukkig de herinne ring aan een jeugd in een vrijwel ongerept "beekdal" dat nog niet werd doorsneden door de snelweg. Achter het café bevond zich ook nog een flinke boomgaard. Op het schilderij (zie afbeelding) is de idyllische uitstraling van de uitspanning goed te zien. Toen het café moest wijken voor de aanleg van de A28 heeft de familie Boerssen zich tot het uiterste verzet tegen verkoop. Uiteindelijk moest Gerard na een onteige ningsprocedure het hoofd in de schoot leg gen en volgde sloop in 1957. (zie foto) Op het voormalige weiland verrees een nieuw pand aan de voet van het viaduct. Ze betrokken het maar de glans was eraf. Bovendien konden de verworvenheden van de nieuwe tijd hen niet bekoren. Een leven lang wassen aan de pomp had altijd vol daan. De geïnstalleerde douche in het nieu we huis bleef dan ook onaangeraakt.... Gerard Boerssen overleed in 1967, zijn vrouw enkele jaren later. Tot zover het ver haal achter een café waar ik graag eens op een zomeravond op het terras zou neerstrij ken. Op de foto ziet het er uitnodigend genoeg uit! Gelukkig is de "Swartesteegh" er nog wel! Bijgaand artikel is een hoofdstuk uit "De Katholieke Kerk in Leusden, ca. 1000 - ca. 1980", van drs.Leonie van Beckum. Dit is deel 2 in de reeks "Fonds Publicaties Geschiedenis Leusden". Dit is te bestellen door 12 over te maken op bankrekeningnummer 3359.92.439 of Postbank-rekening 72683 t.n.v. Historische Kring Leusden met vermel ding van "bestelling De Katholieke Kerk". Voor lezing van bijgaand hoofdstuk is het nog van belang te weten dat de pastoor indertijd tevens onderburgemeester was. Uit: Leonie van Beckum, De katholieke kerk in Leusden van ca. 1000 - ca. 1980, (Leusden, 2002), deel C-4. Op het feest van Sint-Jozef 19 maart 1872) kwam de burgemeester, de heer van Hardenbroek van Lockhorst, de mening van de pastoor vragen over de I april-viering, waarvan iedereen riep dat het een groot feest moest worden. Hij wilde een optocht van mannen te paard organiseren, maar niet in historische kleding, in verband met de kosten. De pastoor kenschetste de inname van Den Briel als een oproer tegen de wetti ge vorst, excuseerde zich voor zijn afwij zing van deelname, maar zegde toe dat zijn volk geen lawaai zou maken en verzocht de burgervader zich niet bij Amersfoort aan te sluiten. In dat geval zou hij de orde niet kunnen garanderen. Ontevreden over dit gesprek vertrok de burgemeester, want zon der de katholieken zou zijn optocht misluk ken. Op dit schilderij is hel boerderijgedeelte uchter te zien waar de koeien werden gehouden Het "Phoenix bord bij de ingang verwijst naar de gelijknamige Amersfoort.se brouwerij van toen Een uit nodigende uitspanning die moeiteloos zou kunnen figureren in "Het dorp van Wim Sonneveld. Foto F. v. Loenen. De teloorgang tenslotte. Zelfs bij de sloop wijkt Gerard Boerssen geen moment van de plek die hem zo lief is. Toch is het definitie ve a fscheid nabij. Foto archief F. v. Loenen PASTOOR TF.!\ BRINK VOORKOMT EEN REL (1872) Herdenking op I april 1872 van de inne ming van Den Uriel Op I April verloor Al va zijn bril. zo luidde het rijmpje in de volksmond. Bedoeld werd dat Alva op 1 april 1572 Den Briel verloor aan de geuzen, de start van de vrijheidsstrijd die zou eindigen met de afzwering van koning Filips II van Spanje, het ontstaan van de Republiek van de Zeven Provinciln en de invoering van de bevoor rechte Gereformeerde kerk. Na driehonderd jaar wilde men dit ook in Leusden uitge breid vieren. De gebeurtenissen rondom de Leusdense herdenking werd door pastoor Ten Brink geboekstaafd en is in grote lijnen hier overgenomen. Pastoor A. Otten, 1824-1851. Een optocht?

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 5