LEOS 25 jarig bestaan 548 )1 Begin van volleybal in Leusden: veertig man met één bal De Leusdense volleybalvereniging LEOS bestaat 25 jaar. Althans: dat is de mening van het bestuur. Om precies te zijn bestaat LEOS 24 jaar, want het eerste jaar dat door het bestuur wordt meegeteld, ging de ver eniging niet als LEOS door het leven, maar als Impala '77. En de zeven jaar daaraan voorafgaande was de vereniging een onder deel van de omni-sportvereniging Impala, die op het hoogtepunt duizend!leden telde. Volleybal wordt dus in Leusden al 32 jaar in competitieverband beoefend. Hoe dat tot stand kwam vertelt Piet van Roosendaal (62), die bestuurslid geweest is van LEOS, die nu de jeugd nog traint en die in 1970 tot de initiatiefnemers behoorde. Overigens betekent LEOS niets anders dan "Leusden en omstreken". Kén bal voor veertig man "Ruim 30 jaar geleden werd in Leusden met enige nieuwbouw gestart, waarbij ook aan de Lijsterbeslaan een echte gymzaal werd gebouwd. Dit opende de mogelijkheid om enthousiast wat sportactiviteiten te starten. Zo kregen de toenmalige Haniersvelders een foldertje in de brievenbus, met de medede ling dat de gymnastiekafdeling van Impala met een volley balgroepje w ilde beginnen. Ik herinner me nog heel goed dat ik behoorlijk schrok toen ik na mijn aanmelding de eerste keer de zaal betrad. Een veertigtal, bijna allemaal mannelijke, sportievelingen gehuld in de meest vreemdsoortige sportkleding (al dan niet door thuis gestuurd) bevolkten de kleine gymzaal. Er was één bal voorhanden. Verder dan wat gym-oefeningen en veel rondjes lopen kwam je niet. Dit gaf al snel een natuurlijke selectie. De groep dunde na enkele weken uit tot een acceptabele groep van ongeveer veertien personen." Toen het een beetje ging werd er contact opgenomen met de NeVoBo (de volleybal- bond) en kon in de 4e klasse gespeeld wor den. Uit- en thuiswedstrijden werden alle in Amersfoort gespeeld. Na het eerste jaar werd al gepromoveerd naar de 3e klasse. Vrouwen en jeugd Was dit dus nog een mannenzaak, de vrou wen toonden ook belangstelling. Er waren echter niet genoeg vrouwen voor een team en een gemengde ploeg was tegen de regels van de Bond. Toen schoot een aantal KPJ- dames met enige ervaring te hulp. Het eerste conflict in de jonge vereniging ging over "mode". De dames wilden namelijk niet met de horizontale band op het shirt spelen. Dat staat niet, zeiden ze. Het bestuur besloot tot verschillende shirts. Horizontale band voor de mannen, verticale voor de vrouwen. De vrouwen speelden al snel hoger dan de mannen: le klasse tegenover 2e klasse. In 1974 had Impala/volleybal een thuis-hal: sporthal "De Meent". Nu moest de jeugd nog veroverd worden. Veel jongeren leerden op de middelbare school in Amersfoort volleybal spelen. De leraren - dikwijls betrokken bij de Amersfoortse volleybalverenigingen - lok ten de talentvolle Leusdenaren naar hun club. Piet van Roosendaal: "In de herfstva kantie van 1975 vond het eerste schoolvol- leybaltoemooi plaats. In sporthal De Meent kwamen 41 teams opdraven; na afloop kon een verrassend hoog aantal nieuwe mini's worden ingeschreven. De jeugdafdeling groeide explosief en zowel in het district als in het land was Impala een gevreesde tegen stander. Een jongens A-team, dat vanaf de mini's al samenspeelde, werd Nederlands kampioen. Een mini-meisjesteam mocht door hun prestatie op de nationale kam pioenschappen Nederland vertegenwoordi gen in een internationaal toernooi in Namen (België) tegen Vlaanderen en Wallonië. Dropkoningin Sponsors waren ook in de jaren zeventig van de vorige eeuw welkom bij de sportver enigingen. Piet van Roosendaal: "Zo was Impala er zelfs in geslaagd een echte sponsor te vin den in de persoon van de "Dropkoningin". Deze had op de wekelijkse Leusdense markt een marktkraam met allerlei soorten drop. Op de outfit van de teams kwam op de rug zijde te staan: Dropkoningin Leusden. Toen het plan geopperd werd een gezellig buiten- toernooi te houden stelde de Dropkoningin diverse prijzen beschikbaar. Het toernooi, dat op de velden van Don Bosco gespeeld werd, had behalve het sportieve karakter ook tot doel de kas te spekken. De drop- stand van de Dropkoningin was ook hier aanwezig, zodat de naam van het toernooi snel gekozen was: "het Droptoernooi". Tot zo ver hebben we het over de jaren onder de vlag van Impala. In 1977 kwam er nieuw verenigingsrecht. Volleybalzaken dreigden geregeld te moeten worden door gymnastiek-bestuurders. Dit was uiteraard ondenkbaar. De volleybalafdeling van Impala splitste zich af en ging als Impala '77 door. Er waren toen 330 leden. Het ledental van LEOS is anno 2002 154 (zon der recreanten). Het verschil zit 'm voorna melijk in de jeugdleden. Net als de scholen merken de sportverenigingen dat de jonste generatie is ondervertegenwoordigd. In de bloeitijd van de vereniging waren er alleen al 7 meisjesteams van 10 tot 12 jaar. "Je kon toen selecteren" zegt Van Roosendaal met weemoed in z'n stem. Tegenwoordig is het moeilijk jongens- en meisjesteams vol te krijgen. In de jongens klassen mogen daarom ook zogenaamde mix-teams meedoen. LEOS heeft zo'n gemengd team in de leeftijdklasse 12 tot 14 jaar. Maar er zijn ook streken in het land waar uitsluitend mix-teams optreden. Momenteel zijn alle trainers van senioren teams lid van LEOS. Niet één trainer van de jeugd wordt betaald. De beide eerste teams spelen Promotieklasse. De mannen hebben nooit hoger gespeeld. De vrouwen wel, die speelden als eens 2e Divisie, dat is het derde niveau (landelijk). De volleybalverenigingen hebben altijd meer vrouwen dan mannen in de gelederen. Dat komt door de aantrek kingskracht van voetbal op de mannen. Sportieve hoogtepunten waren, volgens Van Roosendaal, dat Dames I 2e Divisie speelde en de organisatie van een 3-daags internatio naal Jeugdtoernooi. De Bond wees daarvoor de teams aan en behalve de Nederlandse Henk Ver burg HISTORISCHE KR/\

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 8