AANKONDIGING VOORJAARSLEZING Boekbespreking 557 558 Leusden verstrekt aan de bezoekers. De heer Bos heeft ook dit verslagjaar weer een aantal tentoonstellingen in de vitrines in het gemeentehuis verzorgd. Overige activiteiten: In samenwerking met het l andschapsbeheer Utrecht, de gemeente Leusden en enkele andere betrokken instanties, is de inventarisatie van de his torische voetpaden afgerond. De open stelling van één van deze paden, het Schutpad in Leusden Zuid, heeft plaats gevonden en Landschapsbeheer Utrecht is bezig met onderhandelingen over de openstelling van een tweede voetpad. F.r is door het bestuur een start gemaakt met het actualiseren van ons Huishoudelijk Reglement. De verzekeringen zijn dit jaar getoetst en waar nodig aangepast. Voor het behoud van enkele monumenten in I.eusden en Achterveld is bij de gemeente aandacht gevraagd. Het bestuur wil nogmaals aangeven dat een goede brandvrije ruimte voor de opslag van onze archieven ontbreekt. Dit jaar is een standaard overeenkomst tot overdracht en afstand van het auteurs recht tot stand gekomen. I edcnmutaties: I let ledenbestand bedroeg aan het begin van het verenigingsjaar 257 leden en aan het einde 261 Het bestuur bestond dit verslagjaar uit: voorzitter. J. van Burgsteden; secretaris H. Slotboom; penningmeester, J. van Laar; leden. W. Bos, J. Blom, C. Coenen. Th. de Haas. W. van Kooij en E. van Schalkwijk. Monumentencommissie; De monumentencommissie van de Historische Kring is na de instelling van een gemeentelijke monumentencommis sie in 2002 opgeheven. In deze commis sie werd dhr. R. Polak benoemd als ver tegenwoordiger van de Historische Kring. Public Relations; De commissie leden zijn K.G. Vlaanderen, P.C. Noorland en B. Goosman. Zij hebben de promotie ver zorgd rond de uitgave van het tweede boek in de HKL-serie over de Katholieke Parochie van Leusden. Ook werd dit jaar de informatiefolder van de Historische Kring geactualiseerd en uitgegeven. Website Dit jaar is de website van de Historische Kring Leusden operationeel geworden. Naast de gegevens over de Kring en haar activiteiten is er ook informatie te vinden over allerlei actuele "historische activi teiten in de regio. Er zijn linken naar zeer veel website's die met historie te maken hebben en er is vanzelfsprekend ook informatie over de historie van Leusden vermeld. Bibliotheek De bibliotheek was ook dit jaar weer elke maand een avond opengesteld voor de inzage en uitleen van boeken. De heer Van de Weerdhof beheert onze biblio theek als vanouds met veel zorg. De bibliotheek heeft weer enige uitbreiding ondergaan door de aanw inst van enkele titels, waaronder natuurlijk het in eigen beheer uitgegeven boek van over de Katholieke Kerk in Leusden. De uitleen is stabiel gebleven. Vermeld mag worden dat het onderwijs, voor het opzetten van een project, ook de weg naar onze biblio theek heeft gevonden, liet bestuur heeft een begin gemaakt met het zoeken naar mogelijkheden om het bezoek aan onze bibliotheek nog meer te stimuleren. Het bestuur Leonie van Beckum zal een lezing houden over haar boek "De Katholieke Kerk van I.eusden van ca. 1000 - 1980" Dit zal plaats vinden op donderdag 3 april 2003 om 20.00 uur in "De Kom" naast de St. Jozefkerk aan de Hamersveldseweg. Rie Vroon - Rouhos L. van Beckum, De Katholieke Kerk in l ensden ca 1000 ca 1980, Leusden 2002, 108 blz., 69 illustraties, ISBN 90 9016457- X. Prijs El5,00 in de boekhandel. Leden van de Historische Kring kunnen het boek voorE 12,00 bestellen bij J.A. van Laar, Lambalgerkom 22, 383 I RP, tel. 432 37 77 en H. Slotboom. Pr. Irenelaan 52 3832 CD, tel. 494 73 30. In de herfst van 2002 verscheen dit boek als deel 2 in de serie van het Fonds Publicaties Geschiedenis Leusden. Het in de titel ver melde jaartal 1000 houdt verband met de schenking van de kerk in Oud-Leusden aan de door bisschop Ansfried gestichte kloos tergemeenschap op de Hohorst. Hijzelf ves tigde zich daar ook. Dat begin bij het jaar 1000 is niet geheel bevredigend. Waarom? Karei de Grote gaf in 777 de villa Lisiduna aan de bisscoppelijke St.-Maartenskerk in Utrecht. Lisiduna was waarschijnlijk een belangrijke Frankische nederzetting.Tussen eind 1982 tot begin 1985 vonden opgravin gen plaats in verband met de aanleg van de A 28. De archeoloog W. J. van Tent ver meldt in "De opgravingen bij Oud-Leusden" in Flehite, 17e jrg. Nrl/2(april 1985) de vondst van een Merovingisch grafveld. Hij schrijft daarover: "Het grafveld is dus een kleine twee eeuwen in gebruik geweest tus sen 550 en 750. De einddatum komt over een met die van vele andere Merovingische grafvelden in noordwest Europa. Als gevolg van de voortschrijdende christianisering werden de oude grafvelden in de loop van de 8ste eeuw verlaten en kwam de gewoon te op de doden bij de kerken te begraven". Zou dat in de nederzetting Lisiduna ook gebeurd zijn? Dan kan daar na 750 een eenvoudige houten kapel of kerk zijn gebouwd. Leonie van Beckum wijst zelf op blz. 11 op deze mogelijkheid door te verwij zen naar de zeventiende eeuwse historicus Antonis Matthaeus. Hij laat leden van het alhier wonende geslacht van Lokhorst tij dens de invallen van de Vikingen rond 834 als leenman van de bisschop de kerkelijke goederen in het gebied van de Eem bescher men. Zo'n leenman had dikwijls een kerkje in zijn omgeving om de godsdienstige ver plichtingen te vervullen. Lag dat in de nederzetting Lisiduna? Vanaf 1006 beschik te de abt van Hohorst door bovengenoemde schenking over de inkomsten uit het domein Lisiduna. De pastorale zorg werd aan de kloosterlingen opgedragen. De kluis werd onder bisschop Adelbold, de opvolger van Ansfried, een benedictijnenabdij; de kloos tergemeenschap verhuisde in 1050 naar Utrecht en kreeg daar de naam St.- Paulusabdij. Op de Heiligenberg, een ande re naam voor de Hohorst, bleef alleen een proosdij achter voor de inning van pacht en tijns etc. De abt had het recht de pastoor te benoemen.van de kerk van Oud-Leusden. Het pastoorsambt van de St.Urbanuskerk, zoals deze kerk later werd genoemd, was zeer geliefd vanwege de hoge inkomsten. Geestelijken uit de hogere standen verwier ven graag dit ambt, maar lieten de werk zaamheden over aan eenvoudig opgeleide plaatsvervangers. De Reformatie kwam laat in deze streek. Op 24 december 1 580 namen de protestanten de kerk in bezit. De over heid wees het kerkgebouw aan de gerefor-

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 3