Op z' n Achtervelds. 565 566 Wc beginnen met iets wat specifiek bij ons Achterveldse dialect hoort. We gebruiken vaak de toevoeging "aehtig" aan een aantal woorden. Wat voorbeelden maken duidelijk waar het om gaat een beetje bang is uitge vallen. We /eggen b.v. van iemand dat hij "bangaehtig"is. We bedoelen dan dat hij niet heel erg bang, maar een beetje bang is. licht hinderlijk bang. We zetten die toevoeging "aehtig" achter heel veel woorden. We zeg gen van iemand, die klein van stuk is, dat hij kleinachtig is. Niet echt heel erg klein, maar toch kleiner dan gemiddeld. Of we zeggen dat iemand "langachtig" is en we bedoelen dat hij meer dan de gemiddelde lengte heeft. Vroeger had ik een Nederlandse leraar, die dit gebruik in ons dialect kende en hij maakte daar af en toe opmerkingen over. lilt op een keer wilde hij van dit on Nederlands gebruik een voorbeeld geven, hen Achtervelder zegt. zei hij: "Ik bin niet /o areg vastendispensatiegeldbetaalachtig'. Leuk bedacht, maar zo gebruiken Achterv elders het toevoegsel 'aehtig' niet. Vastendispcnsatic is voor ons een 'vreemd- v. Burgsteden aehtig' woord en achter vreemde woorden plaatsen we geen. aehtig'. Vastendispensatiegeld betaalden we vroeger in ruil voor het zich niet houden aan een deel van de verplichtingen tijdens de zgn. grote vasten, voorafgaand aan het Paasfeest. Aan het einde van de vasten werd er dan van de preekstoel afgekondigd dat men het vastendispensatiegeld diende te betalen. Ouderen zullen zich dat zeker herinneren. Misschien is er iemand die me nog eens kan laten weten welke vastenverplichtingen er dan precies werden afgekocht. Ik weet ook niet hoeveel er betaald moest worden. Misschien was niet van "bedu". Bedu is ook een woord dat nog wel eens gebruikt wordt. Het is eigenlijk geen dia lect. maar een afkorting van beduiden. Bedu is van weinig 'beduiding', van weinig betekenis. Als we zeggen: "Het regent niet van bedu", dan geven we aan dat het wel regent, maar niet van betekenis. Gisteren gingen we naar huis en op de vraag of we op de flets waren, antwoorden we dat we 'lopes' waren; dialect voor lopend of lopende. Hoe heet de jeugd van toen? De Ie aflevering van deze rubriek in het vorige nummer levert een bijna complete namenlijst op bij de foto uit ca. 1930, geno men bij de school aan de Ooievaarshorster- weg. De redactie is ter ore gekomen dat de foto hier en daar van hand tot hand ging om het plaatje kompleet te krijgen. Het aardige is bovendien dat sommigen zichzelf herkennen op een foto die zij nog niet eerder onder ogen hadden! Immers in die tijd lieten de financiën niet altijd de aanschaf van een foto toe. Voornamelijk dankzij de speurzin van dhr. A. Hienekamp (waarvoor dank!) volgt hierbij de namenlijst; Bovenste le rij van links naar rechts; Juf. Bennema. Teuntje v.d. Broek, Semmie de Kruif, Teuntje Lagemaat, Alie Lagemaat, Eef Osnabrugge. Alie Lagemaat (v.d. bakker). Meester Monsma. 2e rij; Jopie Lafeber, Aaltje v. Loenen, Neeltje v. Loenen, Dien Lagemaat. ....Blankenstein. Marie Hofland. Riet Osnabrugge. Neel Blankenstein. Sientje v. Asselt, Bep Monsma. Timmerman, Rijk Veenendaal, Arie Lagemaat, Tinus Heij. Onderste 5e rij; Maas Lagemaat. Dick Hilgeman, Kees Veenendaal. Ansicht interieur R K -kerk Achterveld. Archief: F. v. Loenen 3e rij; Teuntje Veenendaal, Ida Lafeber, 4e rij; Gijs de Kruif, Jan Veenendaal, Gert

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 7