Leusden Toen en Nu 594 lil de zestiger jaren ging het wel wat gemoedelijker toe aan de grens van Amersfoort en Leusden, op het kruispunt van Arnhemse, Lockhorster- en Dodeweg dan nu. Rustig in het zonnetje vragen mili tairen om een lift aan de vrachtwagen chauffeur. die zijn gevaarte de Dodeweg "opdraait", l inks, schuilgaand onder zwaar geboomte, ziet men de Lockhorsterweg tot aan het "Ponlijntje". In het midden achter de eiken "De Hertekop", een historisch punt voor het Leusden en Amersfoort van de Ie helft van de vorige eeuw. Men startte vanuit deze uit spanning destijds allerlei wedstrijden en evenementen. Vóór 1900 was het een poortwoning of koetshuis voor de familie van Hardenbroek, die op de ridderhofstede Lockhorst woonde. Het gebouw had een royale hal voor de rijtuigen en daarboven was de jachtkamer waar de jagers en de drijvers na de jacht, onder het genot van spijs en drank, de dag "evalueerden". Vanaf 1905 was er een bier- en koffiehuis in gevestigd. In de bezettingstijd waren er duitsers gevestigd en woonde NSB-leider van Geelkerken er enige tijd. Na de oorlog raakte de zaak enigszins in verval. Tot de "Hertekop" plaats moest maken voor de uitbreiding van het kruispunt en aansluiting op de A28 eind jaren '50, was kleuterhuis "De Kloek" er nog enige jaren gevestigd. Wellicht de eerste "crèche" van Leusden. De laatste eigenaar Dr. W.J. Royaards liet iets verderop een nieuw huis bouwen; "De Kleine Hertekop". Dit huis staat er nog, zeer verscholen in het groen, en derhalve niet zichtbaar op de foto van nu Dit keer zijn er geen aanknopingspunten om beide foto's met elkaar te verbinden, maar het is toch echt dezelfde plek! Foto: Archief F. v. Loenen Foto: F. v. Loenen Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 11