BEZORGERS GEVRAAGD PROJEKT SCHOOLFOTO'S NIEUWS VAN DE WEBSITE HISTORISCHE KRING LEUSDEN HET OUDSTE PAND IN ACHTERVELD; EEN BEKNOPTE GESCHIEDENIS. Ons blad "LEUSDEN TOEN" verschijnt 4 keer per jaar. De bezorging bij onze leden wordt al heel lang gedaan door een paar enthousiaste vrij willigers en Leusden is daarvoor ingedeeld in een aantal wijken. Voor één wijk zijn wij nu op zoek naar één of twee leden die zich hiervoor in willen zetten. Het gaat dus om 4x per jaar bezorgen van "Leusden Toen" en incidenteel een keer extra voor b.v. een lezing/ledenbijeenkomst, als dit niet gelijktijdig niet het blad verzonden kan worden. De wijk ligt in Leusden-Zuid en bestaat uit ongeveer 40 adressen. Heeft U zin om iets voor de vereniging te doen, neemt U dan contact op met Rinze ter Wal, Eikenlaan 8 in Leusden - tel.nr. 4946763 e-mailledenadm inistratie@ historieleusden.nl Bent u in het bezit van een computer en heeft u een internetaansluiting, surf dan eens naar www.liistorieleusden.nl De Historische Kring Leusden heeft een eigen website waar voor u interessante informatie te vinden is. De site is onderverdeeld in 5 hoofdrubrie ken: De Vereniging - Communicatie - Historie - Informatie - Activiteiten Onder deze hoofdrubrieken vallen 10 ver schillende pagina's, waarbij een aantal voor li misschien interessant zijn, wij noemen er enkele Agenda op deze pagina staan activiteiten, zoals lezingen, exposities, tentoonstellingen en andere belangrijke zaken. Uit de Pers, op deze pagina's verschijnen regelmatig persberichten over actuele zaken die te maken hebben met historie in het hele land. Webadressen, op deze pagina staan ca. 200 webadressen welke gerangschikt zijn in 1. Erfgoed algemeen. 2. Geschiedenis alge meen, 3. Geschiedenis en archeologie. 4. Monumenten, 5. Musea algemeen. 6. Behoud en beheer en 7. Onderwijs en erf goed. Bibliotheek, onze bibliotheek beschikt over een ruim aanbod boeken en tijdschriften over de historie van Leusden. Stoutenburg, Achterveld en daarbuiten. De literatuurlijst staat in zijn geheel vermeld op de pagina van de website. Foto archief, op deze pagina staan twee verschillende fotoseries van het oude Leusden en Achterveld. Boekwinkel, de Historische Kring Leusden geeft met zekere opdrachten aan schrijvers boeken te schrijven die te maken hebben met de historie van Leusden. Op deze pagina staan de boeken vermeld die te koop zijn en waar u ze kunt verkrijgen. Alle pagina; worden regelmatig vernieuwd om zo actueel mogelijk te zijn. Heeft u suggesties Stuur die per e-mail aan: uebmastcrufhistorieleusden.nl Theo M. De Haas. Onlangs heeft de Historische Kring het ini tiatief genomen om een kollektie aan te leg gen van oude schoolfoto's uit de vorige eeuw. Inmiddels zijn er zo n 30 foto's daterend van 1910-1955 vergroot en geplas tificeerd. Zc bieden de mogelijkheid de jeugd uit vroeger tijden te bekijken zonder de foto's te beschadigen en. belangrijker nog wel licht, zonder dat een vergrootglas nodig is. Het is de bedoeling dat de kollektie beschikbaar komt voor ouderenverenigingen zoals de WOL en De Zuidzij, alsmede de zorgcentra van Leusden. Hopelijk is het aldus een middel om herinneringen aan vroeger tijden op te halen, namenlijsten bij de foto's te realiseren en verhalen op te tekenen. In april jl. ben ik met Annemarie v.d. Berg in "'t Hamersveld" allerhartelijkst ontvan gen bij een groep ouderen waarvan een deel tot de echte "Hamersvelders" behoort. De foto's werden druk bestudeerd en becommentarieerd. Een leuke ochtend! We zijn van plan dat vaker te gaan doen. maar er is ook de mogelijkheid het materiaal te lenen. In dat geval kunt u kontakt opnemen met ondergetekende via 033-2867276. Frans van Loenen Foto: Annemarie v.d. Berg Frans van Loenen. Nog net op tijd tipte Achtervelds dorpsge schiedschrijver Jan Schouten ons over het treurige feit dat het oudste huis in Achterveld binnenkort ten prooi zou gaan vallen aan de slopershamer. "Zou" want vol gens de laatste berichten is de dorpsraad Achterveld in het geweer gekomen om het pand alsnog te behouden en opnieuw in gemeentehanden te krijgen teneinde het pand in oude luister te herstellen. Alle reden derhalve om, wat de uiteindelijke beslissing ook wordt, deze oorspronkelijke boerderij op de plaat vast te leggen en de geschiedenis te boekstaven, (zie afb. 2) Het gaat om het pand Hessenweg 307-309 dat dateert van I 764 en voor het eerst wordt vermeldt als boerderij toen het in 1846 werd verkocht aan Gradus van Esveld mid dels openbare verkoop. Hij woonde er tot dec. 1857 en verhuisde toen naar zijn heren boerderij. Overigens heette de Hessenweg toen nog de "weg naar Aernhem". Onverhard tot 1875 toen de weg is bestraat. Vóór het huis liep de Smalle Haarbeek waarop men het huisvuilwater loosde. In het pand was de bakkerij gevestigd met winkel van roggebrood bakker- en venter Jan Evers die per kruiwagen het roggebrood aan de man bracht. Dc bakkerij is tot omstreeks 1850 in bedrijf geweest. Naast voornoemde bakkerij herbergde het pand een achterhuis met een koe- en paardenstal, twee kamers

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 3