579 580 Verder heeft Peter Wijntjes, de veevoerver- koper er gewoond en Gerrit van Putten, boe- rendaggelder en loonwerker. In een woon/slaapkamer heeft Dirk Wijntjes nog enige tijd als schoenlapper gewerkt. Aan de wegkant stond de enige houten pomp van het dorp. Volgens de archieven heeft het pand in de 18e en 19e eeuw ook als school dienst gedaan. Tijdens een inspectie in 1750 luidde het oordeel dat hier sprake was van een onwettige school. Echter het huis werd tij dens de wintermaanden "gedoogd" als school dienst te doen. omdat er geen wettige school bestond. De reden dat e.e.a. oogluikend werd toege staan was gelegen in de omstandigheid dat de kinderen in die tijd thuis moesten werken in de zomer tot in de late herfst. Aardappels rooien, op de geit passen of werk in de turfveenderij vormde de kinder arbeid van toen. In de wintermaanden was er pas tijd voor onderwijs en tot tenminste en nog een afzonderlijke woning met daar naast een nieuwe schuur en een stenen var kenshok. Het pand was lange tijd het enige huis tussen de kerk en de boerderij "Klein Hoolhorst" I km. verderop. Op 6 juli I860 zou Gradus de bakkerij tij dens een openbare veiling in gebouw Amicitia te Amersfoort laten veilen toen na het overlijden van zijn eerste vrouw een boedelscheiding noodzakelijk werd. Volgens de aktes van toen is dit destijds niet doorgegaan. Echter op 9 augustus 1861 verkoopt hij het perceel aan Goossen Wijntjes voor 1800 gulden. In de akte wordt vermeldt dat 1 kamer en 3.5 roeden grond werden verhuurd aan Catcrina v.d. Hengel, weduwe Hoppenrijs voor 10 gulden per jaar. Dit zou een con- trakt \oor het leven zijn. Deze Catharina v.d. Hengel was de weduwe van schaapher der Hoppenrijs, geboren in 1783 in het koninkrijk Pruisen. Hij overleed in 1855. van 1965 toen er grote ramen zijn geplaatst en de oorspronkelijke aanblik sterk w ijzig de. Hopelijk is met de laatste bewoners, de fam. kaishoven de zo lange en rijke historie van dit pand nog niet ten einde. Wat zou het aardig zijn als het schooltje van weleer, in de vorm van een klein museum, weer in gebruik zou worden genomen. Met dank aan Jan Schouten voor de info. 1830 heeft het pand als zodanig dienst gedaan. Zo was Teunis Greefhorst rond I 820 schoolmeester aldaar en later ook II. v.d. Hengel. Schout der gemeente Stoutenburg. Op afb. I is het pand nog in oorspronkelijke staat te zien op een schilderij van Paul van Gijn die het doek schilderde uit dankbaar heid voor de opvang van hem en zijn gezin tijdens de evacuatie van '44-'45 in Achterveld. De laatste verbouwing dateert Schilderij van Paul van Gijn, vlak na de oorlog gemaakt Foto: F. v. Loenen f*t* ■«afr Afb. 2 Achtervelds oudste huis in 21)113. Foto: F. v. Loenen

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 4