Herstel van historische voetpaden EEN OEROUD KAMPJE OP HET HEETVELD OPNIEUW KUNSTVEREDELT/ ARS NOBILIS. 581 582 I r ijn op het Heetveld sporen gevonden van een kampje uit het Mesolithicum of Middcn-Steentijd (ca.3000 jaar voor Chr.). De sporen bestaan uit een zestigtal zogehe ten artefacten. Dat zijn door mensen bewerkte stukjes vuursteen, meestal in de vorm van 'schrabbers' voor het bewerken dierenhuiden e.d.. maar ook wel in de vorm van boortjes en pijl- en speerpunten. Klingen zijn veel zeldzamer. De artefacten lagen op een maïsakker en waren door ploegwerkzaamheden aan de oppervlakte gebracht. De plek van het voormalige kampje is bij benadering bekend door de plaatselijke concentratie aan vondsten. Het kampje lag op de oostelijke helling van de Utrechtse Heuvelrug en waarschijnlijk in Oplettende lezers zullen na lezing van het artikel over de rijke geschiedenis van het koor "Kunst Veredelt" hebben geconsta teerd dat het artikel nogal abrupt eindigde. Dit was niet de bedoeling, want dit koor. dat tegenwoordig "Ars Nobilis" heet. is nog steeds een bloeiende vereniging en dat werd juist in de laatste weggevallen alinea naar voren gebracht. Daarom bij deze een kleine aanvulling met de aankondiging \an een concert op een eiken-berkenbos, en op loopafstand van het elzenbroekbos van de Gelderse Vallei. De vinder, dhr. L. Groen te Amersfoort, heeft een voorlopige beschrijving opgesteld en heeft deze gedocumenteerd met diverse kaartjes, met de vinddata en met afbeeldin gen van de artefacten. Hij vermoedt een extractie- of jachtkampje, als tijdelijke afsplitsing van een groter kamp. Dat zou dan periodiek zijn gebruikt om in de omgeving te jagen, te vissen en eetbare planten en bessen te verzamelen. Hen kopie van de beschrijving is in onze bibliotheek ondergebracht. Hen andere kopie ligt bij mij thuis ter inzage (033- 4040760). f ah 29 oktober a.s. in de Dorpskerk in Leusden- Zuid. Die avond zal o.m. de "Deutsche Messe" van Schubert worden uitgevoerd. Nieuwe enthousiaste koorleden zijn overi gens van harte uitgenodigd zich als lid aan te melden. De schrijver van het artikel van het vorige nummer Ko Groen zal u graag nader informeren; tel; 4944752 S X scWfc. (L Het project "Zichtbaar maken van histori sche voetpaden" richt zich met name op particuliere grondeigenaren en recreanten. Bedoeling is de identiteit en beleefbaarheid van het agrarische cultuurlandschap te her stellen. Bewoners en recreanten kunnen dan weer te voet het agrarische buitengebied en de geschiedenis van een streek (her)ontdek- ken. De paden zorgen voor een betere toe gankelijkheid van het landelijk gebied en zijn zowel vanuit ecologisch, recreatief als cultuurhistorisch perspectief interessant. Oude kaarten. In samenwerking met de Historische Vereniging Leusden heeft Landschaps beheer Utrecht aan de hand van oude kaar ten alle oude paden in de gemeente geïn ventariseerd. De kaart waarop al die oude paadjes, kerkpaden, schoolpaden en molen wegen staan, is inmiddels compleet. Momenteel wordt bekeken of er delen van die paden te herstellen zijn of zelfs al open gesteld kunnen worden. Dit gebeurd in nauw overleg met de grond eigenaren en de projectgroep waarin verte genwoordigers van onder andere de Gemeente. Landgoed De Boom, waterschap Vallei Eem, LTO-Leusden en agrarische natuurvereniging de Leusder Horstee zitten. Herstel Schotse Dijkje. De natuur- en/of cultuurliefhebber hoeft echter niet te wachten om alvast kennis te maken met oude paadjes. Landschapsbeheer Utrecht heeft twee proefprojecten uitge werkt. Een proefproject is gestart in de win ter van 2001 - 2002: Het eeuwenoude Schotse Dijkje is hersteld. Dijken waren er om water tegen te houden, zo ook dit dijkje tussen de Hessenweg en de Hmelaarseweg bij Musschendorp. Op gedetailleerde kaarten is te zien dat dit gebiedje lager ligt dan de omgeving. De Haarbeek zorgt hier al eeuwen voor de afvoer naar de Barneveldsebeek. Als er teveel water was. liep het gebied de Meent onder water en dan werd de I lessen- weg onbegaanbaar. Dat kon niet. want hes senwegen waren de belangrijkste internatio nale handelswegen en de trekpaarden met wagens en karren vol handelswaren moes ten toch redelijk doorgang kunnen hebben. Het Schotse Dijkje, aangelegd rond 1615. diende er voor om het overtollige water tegen te houden zodat er een soort stuw- meertje ontstond voordat het met de Barneveldsebeek kon worden afgevoerd. Toen de Barneveldse Beek zo'n 40 jaar geleden werd gekanaliseerd, waren de pro blemen met wateroverlast voorbij en verloor het Schotse Dijkje zijn waterkerende func tie. Het dijkje werd dus eeuwenlang gebruikt als pad in de route tussen Achterveld en Hoevelaken. Kerkgangers en scholieren maakten er gebruik van in de tijd dat gewone mensen nog te voet gingen. Over het tweede project, het Schutpad op Landgoed De Boom, zijn enige foto's gepu bliceerd in nummer 3 van Leusden Toen van december 2002. Jan Verduin l'h De redaktie Tekeningen van de vinder dhr. L. Groi Jed*/ w ka/pi Ct b>"-cle (he rge namen uil "Nieuwsbrief Leus der natuur en Landschap, jaargang 5. nummer 2

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 5