587 588 liet dominees van elders komen. Het psalm gezang werd begeleid door een zogenaamd kabinetorgel. Later schonk Gerrit dit orgel aan de Vrije Oud Gereformeerde Gemeente, thans Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland, in de bekende Trapjeskerk in Amersfoort. Gerrit en Gesina hadden geen kinderen en enige jaren na het overlijden van Gerrit ver kocht zij in 1901 de Mof vooreen bedrag van 9.000,= aan Arnoud Jan de Beaufort, burgermeester van Leusden en eigenaar van het landgoed "de Boom". In de verkoopacte staat de Mof niet beschre ven als herberg maar als hofstede, groot 3 ha. Uit het gehele verhaal komt steeds meer naar voren, dat de herberg bijzaak was en de boerderij de voornaamste broodwinning. I)e herberg de Mof had natuurlijk ook nog al wat concurrentie van "kroegen" verderop aan de Leusbroekerweg zoals "de Nagtegaal" en "het Zwaantje". Deze beide "kroegen"zijn van een veel latere datum dan de Mof en bezaten ook minder status, omdat in "de Mof' het Rechthuis van Leusden en Leusbroek was gevestigd. Gesina had bij de verkoop wel bedongen dat zij in één kamer van de Mof tot haar dood mocht blijven wonen. Over de periode 1901-1934 is niets terug te vinden in het archief van de stichting "de Boom". Ook de gemeente Leusden kon de bewoners in deze periode niet traceren. Daarom gaan we verder vanaf 1934. In de dertiger jaren van de vorige eeuw heerste op de gehele wereld een enorme economische crisis. Er was veel armoede, ook in onze regio. Om de armoede enigszins te ontv luchten dook men onder in het ver enigingsleven. dat bloeide als nooit te voren, liet ontbrak de verenigingen in het prote stantse doqi Leusbroek (Leusden-zuid) ech ter aan een goede lokatie en om een zaal te huren in het rooms-katholieke dorp Hamersveld kwam niet bij hen op. De dochter van Arnoud Jan de Beaufort, freule Annie, van Huize "de Boom" was protestant en een zeer sociaal meelevend persoon. Zij besloot het noodlijdende ver enigingsleven te hulp te schieten. De "freule" liet in 1934 de herberg en boer derij afbreken en in 1935 werd een nieuwe "de Mof" gebouwd in de stijl zoals we die nu nog kennen. Het ontwerp was van archi tect Pothoven uit Amersfoort en kostte het enorme bedrag van f 16.000,=. Achter de Mof werd ook een muziektent neergezet. Bij de opening van de nieuwe zaak werden de toenmalige uitbaters Aart Jansen en Jannetje Vermeer toegezongen. (De grootvader van Aart Jansen was de uit bater van het café-restaurant Bergzicht, beter bekend als "Aart Jansen"). Het lied luidde ongeveer als volgt: Café-restaurant "de Mof" werd het dorps huisvan Leusbroek (Leusden-zuid), tegen woordig zouden wij zeggen cultureel cen trum. Er waren veel verenigingen die gebruik maakten van de grote zaal in dit nieuwe gebouw zoals: de Christelijke gemengde zangvereniging "Kunst Veredelt"; de meisjesvereniging "Dorcas"; het harmo niegezelschap "Lisiduna", de oranjevereni ging vierde hier Koninginnendag etc. De plaatselijke verenigingen betaalden 15,= per avond voor de grote zaal en sociaal wer kende verenigingen 10,=. Politieke bijeenkomsten waren verboden. Voor het gebouw stond een dikke boom waaraan een mededelingenbord was beves tigd. Zie foto. Op het bord werden alle offi ciële mededelingen opgeplakt zoals: geboor ten, huwelijk, overlijden, houtverkopen e.d. Tijdens de tweede Wereld oorlog waren er o.a. Tjechische krijgsgevangenen in "de Mof' ondergebracht. Zij moesten op het landgoed Den Treek-llenschoten hout hak ken. Van de omgehakte bomen werden ach ter "de Mof" stukken hout gezaagd voor de gasgeneratoren van de auto's van de Duitsers. De voorraad hout werd bewaard in de muziektent. De omwonende jeugd tracht te op geregelde tijden, de houtvoorraad van hun ouders hiermee aan te vullen. Al deze zaken zijn nu verleden tijd. De muziektent werd na de Tweede Wereld oor log afgebroken. Na het overlijden van zijn vrouw Jannetje bleef Aart Jansen achter met twee dochters, Jeanette en Marja. Hij hertrouwde met de weduwe Margaretha van Droffelaar-van Ruler, die reeds een zoon (Henk) had uit haar eerste huwelijk. Uit dit tweede huwelijk werden nog twee kinderen geboren namelijk lna en Dirk. Henk van Droffelaar neemt het bedrijf in 1969 over van zijn stiefvader. In 1973 ging de zaak over naar de familie Van der Weide, die hier nog steeds de scepter over zwaaien. De Mof is nu uitgegroeid tot een gerenom meerd café-restaurantbedrijf met een uitste kende keuken. In de grote zaal "Het Wagenwiel" wordt vanaf 1973, eens per week, een gezellige avond voor alleengaanden gehouden. In van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal wordt het woord mof als volgt omschreven: I) oorspronkelijk: scheldnaam voor overlandse arbeiders en bedienden. b.v. een Westfaalse mof. later: algemeen scheldnaam voor Duitsers 2) losse wollen mouw-brede koker van bontwerk, dienende om de handen warm te houden-. 3) brede ring tot verbinding van twee pij pen of buizen. 4) verw ijd uiteinde van een pijp of buis waarin een andere past. Hieronder volgen nog een aantal mogelijke verklaringen van verschillende auteurs, zon der hieraan een waardeoordeel te geven. Het woord "Mof" zou een verbastering kun nen zijn van het hoog-Duitse woord "Muff", dat knorrepot of een ongemanierde, niet erg spraakzame persoon, betekent. Volgens taalkundigen zou dit woord sedert de 16de eeuw van Duitse soldaten zijn over- De nieuwe Mof Daar waar de oude Mof eens stond Verrees een nieuwe uit Je grond. Lustig klinkt ons tied door het nieuwe gebouw Hulde aan Jansen en zijn vrouw Leusden en "de Mof' blijven hou en trouw. Naamgeving Jhr.ir.C.C.Th. de Beaufort. Inlerieur van hel café begin jaren '50. Geen krukken om de bar. wél een biljari hoto Archief v koenen

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 8