Leusden Toen en Nu 615 616 In de vorige aflevering van deze rubriek waren de boerderijen "Hakhorst"en "Krakhorst" in hun oorspronkelijke landelijke omgeving te zien. Ze bleven gespaard maar rondom is geen plaats meer voor koeien. In dit rijtje mag boerderij "'t C'laeverenblad" niet ontbreken. Immers ook deze markante boerderij aan de 1 lamersveldscweg tegenover de "HamershoP' werd na een periode van verval behoed voor de slopershamer en vormt nu het middelpunt van het woonwijkje '"t Brinkje". I iet is een van de oudste boerderijen van Hamersveld en dateert van 1603. Ooit had Pieter Luts er een bierbrouwerij en is een wijnhandelaar, Johan van Dolre, eigenaar geweest. Rond 1766 behoorde het pand aan Lielars, heer van Stoutenburg, en was ene Casperse pachter. De laatste bewoner die er geboren en getogen is en "geboerd" heeft is Dirk Los die de boerderij in 1972 aan de gemeente verkocht en vervolgens aan de overkant op "Nieuw-Claeverenblad" verder boerde. Ook deze boerderij is een jaar of 10 geleden gesloopt t.b.v. het apartementencomplex dat op die plek verrees. Vanaf 1972 trad een periode van verval in. De naastgelegen varkensschuur werd in 1975 omgetoverd tot jeugdhonk van de Herv./Geref kerk. Na de sloop van deze schuur beginjaren '80, verrees een nieuw jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100. De boerderij zelf raakte in steeds slechtere staat terwijl de gemeenteraad bleef steggelen over sloop of restauratie. Het werd gelukkig uiteindelijk het laatste. (Foto: Tiem Brouwer) Midden jaren '80 werd de restauratie voltooid en startte Kees Vial er een galerie en atelierruimten voor (aankomende) kunstenaars. Helaas is die publieke funktie verloren gegaan en is de boerderij weer woonhuis geworden. Fotograaf en Oud-Leusdenaar Tiem Brouwer heeft beginjaren '70 vastgelegd hoe "'t Claeverenblad" schitterend was (Foto: Tiem Brouwer) gesitueerd met een ruim erf omzoomd door bomen. Bij het toegangshek prijkte recfhts een fiere kastanjeboom. Die heeft ook standgehouden en bovendien aan de overzijde een maatje gekregen. Op de foto van nu staan ze in volle bloei. (Foto: Frans v. Loenen) Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 12