Open Monumentendag Leusden 597 598 G10 Van de Bestuurstafel Met zijn zuster Kuna had hij het bedrijf van hun ouders geërfd en vanzelfsprekend voortgezet. Dat hield in; Ongeveer 4 melkkoeien, 1 varken en een toom kippen die op het erf rondscharrelen. Zowel Kuna als Nico bleven ongetrouwd, maar hielden de traditionale rolverdeling in ere; Kuna "voor" en Nico "achter". "Achter" betekende bijvoorbeeld het melken van de koeien met de hand en vervolgens de bussen de hele Schoolsteeg naar de Hamersveldseweg sjouwen, alwaar ze door de melkrijder van "De Vooruitgang" uit Woudenberg werden opgepikt. Een belangrijke bron van inkomsten! Zo ging dat tientallen jaren door. Niemand wist op een kruiwagen zoveel gras/hooi te laden zonder dit tijdens het transport te verliezen als Nico. "Kleinschalig" inderdaad, maar in volledige harmonie met de natuur. Helaas kan dat anno 2003 bijna niet meer. Gelukkig kunnen we er nog wel een beeld van tonen dankzij Tiem Brouwer die dit in 1973 vastlegde. Een waardevol document. De loslopende kippen op het erf waren medio jaren '70 zo'n bijzonderheid dat zij regelmatig bruidsparen trokken op zoek naar een nostalgisch decor. Na het overlijden van Kuna moest Nico het "boeren" opgeven en bracht hij nog een aantal jaren door in 't Hamersveld" Daar stonden steevast zijn witgeschuurde klompen voor zijn deur. Overblijfsel van een welbesteed boerenbestaan! Een uitgebreidere versie van deze serie is te zien op de expositie in de bibliotheek die daar vanaf 30 augustus is te bezichtigen. Tenslotte wil de redaktie Jan Verduin speciaal bedanken voor het schrijven van de vrijwel volledige tekst van dit nummer De redaktie. Enkele jaren is het stil geweest in Leusden op Open Monumentendag, maar dit jaar heeft het comité Open Monumentendag, dat bestaat uit leden van de gemeentelijke monumentencommissie, de Historische Kring Leusden en ambtenaren Monumentenzorg van de gemeente Leusden, weer een mooi programma samengesteld. Het landelijke thema dit jaar is boerenbouw. Met dit thema sluit de Open Monumentendag aan bij het Jaar van de Boerderij, dat aandacht vraagt voor het behoud van historische boerderijen. Leusden heeft een rijke historie wat betreft boerenbouw. Enkele duizenden jaren voor de jaartelling woonden er al boeren in Leusden. Helaas zijn hiervan tot nu toe nog geen sporen teruggevonden. Gelukkig zijn er van de laatste eeuwen wel een aantal boerderijen bewaard gebleven. Een mooi voorbeeld hiervan is boerderij 't Claeverenblad aan de Brink 16. Deze boerderij heeft nog overblijfselen van het oorspronkelijke gebouw uit 1603! Tijdens open monumentendag zijn vier boerderijen opengesteld: Ooievaarshorst, Gasthuis Daatselaar, Groot Zandbrink en Honthorst. Bij deze boerderijen zijn verschillende activiteiten, óók voor de kinderen, georganiseerd rond een bepaald thema. Het programma treft u verderop in dit boekje aan. Graag wil ik de eigenaren en bewoners van de opengestelde boerderijen, de leden van de gemeentelijke monumentencommissie en de leden van de Historische Kring Leusden en alle vrijwilligers die hebben meegewerkt aan de organisatie van deze Open Monumentendag hartelijk danken voor hun inzet. Ik hoop dat deze Monumentendag het besef dat we in Leusden prachtige monumenten hebben nog verder vergroot. De burgemeester van Leusden, drs. C.J.G.M. de Vet Bestuursvergadering van 11 mei. 2003 Deze vergadering zijn we gestart met een gesprek met enkele leden van de redactie van "Leusden Toen" over het wel en wee bij het uitgeven van ons verenigingsblad Leusden Toen. De redactie heeft bijna geen voorraad kopij meer. Ook is het erg moeilijk om schrijvers!sters) te vinden die artikelen voor publicatie in Leusden Toen willen schrijven. Afgesproken is dat beiden, zowel de redactie als het bestuur, zich actief zullen gaan bezig houden met het zoeken naar schrijvers!sters). Besproken wordt hoe we ons eind mei gaan presenteren op de Genealogische Markt in Amersfoort. Het nieuwe Huishoudelijk Reglement is nu klaar om te worden gedrukt Van de Stichting Groot Krakhorst werd een brief ontvangen dat er wellicht in de loop van het jaar wijzigingen m.b.t. de huisvesting kunnen gaan plaats vinden. Ook de Gemeente geeft te kennen dat er bezuinigd moet worden en dat dit ook gevolgen kan hebben voor de gemeentelijke subsidie aan de Historische Kring. Bestuursvergadering van 10 juni 2003 De stand van de Historische Kring op de Genealogische Markt in Amersfoort viel heel goed op. Als thema voor de achterwand was gekozen voor een aantal vergrote klassenfoto s van diverse scholen uit Leusden in de jaren '20. De samenwerking met mevr. Venema, met haar stamboom van de familie de Kruijff, was een succes. De laatste hand is gelegd aan een meerjaren beleidsplan van de Historische Kring. Hierin zijn onze doelstellingen verwoord en de wijze waarop en met welke middelen wij ze willen proberen te verwezenlijken. De calculatie voor het in het najaar uit te geven boek over het leven in de middeleeuwen in Leusden en de regio opgetekend vanuit de bisschoppelijke rekeningen wordt besproken. Om het boek betaalbaar te houden voor zoveel mogelijk belangstellenden zal er aan enkele fondsen op cultureel gebied binnen de provincie Utrecht een verzoek om subsidie worden gedaan. Het activiteiten programma voor het najaar wordt besproken. Het beoogd een druk najaar te worden. Het volledige programma vindt u elders in dit nummer. IN MEMORIAM JAN HUIS in 't VELD Op 18 maart j.l. overleed Johannes Albertus Huis in 't Veld op 75 jarige leeftijd. Jan was in het bestuur van de Historische Kring Leusden een man van het eerste uur. Hij werd al kort na de start in 1985 in het bestuur opgenomen en heeft vele jaren deze functie uitgeoefend. Op de overlijdenskaart staat: "Een goed mens ging heen". Dat was Jan ten voeten uit. Hij was vriendelijk, vaak heel geestig en nam als hij de kans kreeg, graag eenloopje met je. Daarnaast was hij toegewijd en ijverig voor de taak, waar hij voor stond. Hij heeft in stilte vaak meer voor de Historische Kring gedaan, dan de buitenstaander kon vermoeden. Zo was hij ook: rustig en stil zijn gang gaan, maar wel heel doelgericht. Met zijn wat zachte stemgeluid kon hij toch indringend zijn mening geven. We denken daarbij o.a. aan de grote tentoonstellingen van de Kring waarvoor hij zich geweldig ingespannen heeft. Zo heeft Jan voor de Historische Kring veel betekend. We zijn hem daar dankbaar voor. We zullen Jan nog lang in herinnering houden. We wensen Jeanne en zijn verdere familieleden veel sterkte. Namens het bestuur van de Historische Kring. Wim Bos H. Slotboom

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 3