Activiteitenprogramma Historische Kring Leusden najaar 2003. Boerderijen en Erven in Leusden 599 600 Zaterdag 13 september: Open monumentendag met als thema; Het jaar van de Boerderij. Deze uitgave van Leusden Toen staat geheel in het teken van deze dag. Het programma vindt u elders in dit blad. Dinsdag 23 september: Excursie naar de RK kerk te Achterveld. Tijdens deze excursie zal onze voorzitter dhr. J. van Burgsteden in de kerk een lezing geven over de geschiedenis van de kerk en de invloed van de kerk op het dorpsleven van Achterveld. Daarna wordt er een rondgang door de kerk gemaakt en wordt er uitleg gegeven over een aantal bijzonderheden in het interieur van de kerk. Tevens wordt er uitleg gegeven over enkele religieuze voorwerpen die karakteristiek zijn voor het Rooms- Katholieke leven in het verleden en heden. Deze excursie is alleen toegankelijk voor leden van de Historische Kring. Deelname is alleen mogelijk bij opgave vooraf aan W. van Kooij (033 4940802) of H. Slotboom (033 4947330) Donderdag 23 oktober: Najaarslezing in 't Trefpunt naast de Dorpskerk in Leusden-Zuid door dhr. W. Bos. aanvang 20.00 uur Aan de orde zal zijn de geschiedenis van de Dorpskerk, die in 1827/28 is gebouwd als opvolger van de oude Leusder kerk in Oud-Leusden, waarvan nu alleen de toren nog resteert. De Dorpskerk bestaat dit jaar dus 175 jaar. Ook de historie van de middeleeuwse kerk komt uitgebreid aan de orde. Al rond het jaar 1000 wordt deze kerk genoemd. Er zullen ook enkele dia 's vertoond worden en als er gelegenheid en tijd is, kan de avond afgesloten worden met een bezoekje aan de kerk zelf. Donderdag 20 november: Lezing in de Kom naast de Rooms Katholieke kerk aan de Hamersveldseweg door dhr Joh. Lagerweij. aanvang 20.00 uur. Ter afsluiting van het Jaar van de Boerderij houdt de dhr. Lagerweij een lezing met als titel "12 jaar boerderij van het jaar in de provincie Utrecht". Hij geeft een portret van de boerderijen die de afgelopen 12 jaar in de provincie Utrecht het predikaat Boerderij van het Jaar hebben ontvangen. Nadere informatie volgt ter zijner tijd. Programma Landelijke Open Monumentendag 2003 in Leusden Zaterdag 13 september 2003 LANDSCHAP EN BOERDERIJEN Enkele duizenden jaren voor Chr. lag in het hart van de Gelderse Vallei een uitgestrekt moerasbos dat vooral uit elzen heeft bestaan. Dit elzenbroekbos werd aan de westkant door de steile hellingen van de Utrechtse heuvelrug en aan de oostkant door de vlakke glooiing van de Veluwezoom begrensd. Deze hoger gelegen zandgronden waren vooral met loofbossen bedekt waarin eiken de overhand hebben gehad. Het broekbos werd vanaf de Veluwezoom door een aantal beken gevoed die samen de Eem vormden, nabij de plek waar nu D13 Amersfoort ligt. Dit stroomstelsel is nog altijd aanwezig. Er woonden destijds al boeren in Leusden. Zij hadden zich op de meest gunstige plekken op de zandgronden gevestigd, temidden van de bossen en in de directe nabijheid van een beek of van het moeras. De grond was daar van nature vochtig en vruchtbaar en vormde zo een uitstekende gelegenheid een bedrijfje te beginnen. De vele grafheuvels in Leusden en omgeving wijzen op langdurige bewoning en vroege agrarische activiteiten, maar pas vanaf de vijfde eeuw na Chr. mag aan een onafgebroken vestiging worden gedacht. Oud-Leusden gaat met de eer strijken onze oudste constant bewoonde dorpskern te zijn geweest. Opgravingen tijdens de aanleg van de A 28 nabij de toren van Oud-Leusden hebben dat aangetoond. Hier heeft ook de 'villa Lisiduna' gelegen, een Frankische nederzetting die in het jaar 777 door keizer Karei de Grote aan de St. Maartenskerk in Utrecht werd geschonken. Leusden werd naar dit Lisiduna vernoemd. De kerk van Oud-Leusden werd omstreeks het jaar 1000 voor het eerst vermeld en is de moederkerk van bijna geheel noordelijk Eemland geweest. De boerderij Vlooswijk, tussen de toren en de A 28, is misschien een rechtstreekse afstammeling van één van de boerderijen uit de tijd van Karei de Grote. De neergang van Oud-Leusden is waarschijnlijk vooral te wijten aan de ontbossing, waarbij menselijke handelingen een grote rol hebben gespeeld, zoals het houden van een overtal aan schapen en het vervaardigen van enorme hoeveelheden houtskool voor de ijzerproductie. Die ijzerindustrie heeft denkelijk in de 12e eeuw zijn hoogtepunt bereikt. Het erts werd gewonnen uit ijzeroer en de zogeheten klapperstenen. De J. Verduin Elzenbroekbos aan het "Moddergat" bij boerderij '"t Veentje" (Foto: Frans v. Loenen)

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 4