Groot Honthorst 603 604 eigen akkergrond maar konden uiteraard met veel minder eigen heide en plaggenveld volstaan dan de boeren elders in Leusden. De boerderijen in Leusden zijn eeuwenlang gemengde bedrijven geweest, waarbij de veeteelt in dienst van de landbouw heeft gestaan. Heide en plagenvelden waren noodzakelijk voor de mestproductie. De mest van het vee werd opgevangen, bij de koeien in potstallen en bij de schapen in schaapskooien. De mest werd met plaggen en plantenafval vermengd en op de van nature schrale akkers gebracht. Bemesting van deze akkers was letterlijk broodnodig. Er werd van oudsher veel rogge en haver verbouwd. Boekweit behoefde weinig bemesting en was na 1400 een welkome aanvulling. De arbeidsintensieve tabaksteelt heeft vooral in de 17e en 18e eeuw een enorme vlucht genomen en stierfin de 19e eeuw geleidelijk uit door concurrentie uit tropische gebieden. De aardappel begon rond het jaar 1775 zijn onstuitbare opmars. Het paard was als trekdier onmisbaar. Twee tot drie paarden waren normaal. Het aantal koeien bedroeg zelden meer dan acht. De bijna onmisbare schaapskudde telde 50 tot 60 dieren en een varken voor de slacht was altijd wel aanwezig. Daarnaast werden kippen en ook wel ganzen gehouden en menige boer was tevens imker. Tegen het einde van de 19e eeuw kwam, na een korte periode van opbloei, een einde aan deze bedrijfsvoering, enerzijds door de komst van de kunstmest en anderzijds door de import van goedkoop graan uit de Nieuwe Wereld (Noord-Amerika en Australië). De boeren in Leusden moesten omschakelen op veeteelt en in plaats van de hoeveelheid akkergrond werd nu het aantal koeien de graadmeter voor de welstand van de boerderij. Fam. G.J. van Dijk, Honthorststerweg 2, Stoutenburg Oil (Foto: Frans v. Loenen) Als u van de dorpskern Stoutenburg in de richting van de Hogeweg rijdt, is de Honthorsterweg een ajslag aan de rechterkant van de Barneveldseweg. De vlag van de OMD markeert deze ajslag. De boerderij staat aan het einde van de Honthorsterweg, aan de rechterkant. Het erf biedt voldoende parkeergelegenheid. Vanaf het erf kan men desgewenst via de Rui/weg op de Hessenweg komen, door vóór de schaapskooi rechtsaf te slaan.

Historische Kring Leusden | 2003 | | pagina 6