Van de Bestuurstafel Jaarverslag 2003 638 639 mi De voorzitter opent de vergadering met de mededeling dat we ons 300 ste lid hebben ingeschreven. De werkzaamheden van onze bibliotheekbeheerder, dhr van den Weerdhof zullen worden overgenomen door dhr. K. van Otterlo. Geprobeerd zal worden om onze werk groep Genealogie weer wat nieuw leven in te blazen. De indertijd op cassettebandjes opgenomen interviews met een aantal I cusdenaren over historische zaken in het l ensden van voorheen zijn op CD overge zet mi In deze vergadering heeft het bestuur een voortgangsgesprek met dhr R. Polak, onze vertegenwoordiger en tevens voorzitter van de Gemeentelijke Monumenten Commissie, over het reilen en zeilen van de Monumen ten commissie. Het fotomateriaal van onze Kring wordt op dit moment geheel beschre ven en op onderwerp c.q. straat gearchi veerd. Omdat de beschrijving ook digitaal wordt vastgelegd zijn de foto's in het vervolg ook gemakkelijk terug te vinden op onderwerp. Een groot gedeelte van deze vergadering is ingeruimd voor de bespreking van de diver sejaarverslagen over 2003 en de begroting voor 2004 voor de jaarvergadering in maart. De eerste ideeën over de activiteiten, zoals het lezing- en excursie programma voor 2004 worden besproken. Ook ontvingen we los fotomateriaal en krantenknipsels die betrekking hebben op de onthulling door de toenmalige minister van VROM, Ir. W.F. Schut van het voor die tijd zeer ambitieuze plan voor de bouw van de Eurowoningen op 4 juni I960. Het afgelopen verenigingsjaar waren weer een (link aantal leden actief op historisch gebied. Het bestuur heeft dan ook veel waardering voor het werk \an deze leden, want zonder hen zouden veel werkzaamhe den niet tot stand zijn gekomen. De belang rijkste onderwerpen vindt u hieronder groepsgewijs weergegeven. /V/'/M/WV De presentatie van het boek "Middeleeuws Leusden", geschreven door Jan Verduin, in het gemeentehuis van Leusden was een groot succes. Na aanbieding van het eerste boek aan de schrijver werd een tweede boek aan wet houder de K ru ij ff aangeboden. Er waren 65 mensen aanwezig. De inventarisatie van ons archief is nagenoeg voltooid. Dit jaar heeft de kring weer diverse nieuwe aanwinsten ontvangen. De presentatie van onze krantenknipsels in de bibliotheek Nieuw Langenbeek wordt door de inzet van ons lid de heer G. van Raaij prima verzorgd. De voorjaarslezing over de geschiedenis van de Rk Parochie in Leusden werd verzorgd door mevr. Leonie van Beckum in de Kom naast de Katholieke kerk. Dit naar aanleiding van het in het najaar van 2002 uitgekomen, door haar geschreven, boek "De Katholieke kerk van Leusden van circa 1000 tot circa 1980". Het was een zeer interessante lezing over de invloed van de kerk in vroeger tijden. Het aantal bezoekers bedroeg 52 personen. De heer J.W. van Maren heeft op de jaar vergadering na de pauze een bijzonder interessant verhaal gehouden over Jan van Schaffelaar die in Barneveld van de toren sprong en die, zoals bleek ook in Leusden nog bezittingen heetï gehad naast het kerkje in Oud Leusden De Kring heeft zich gepresenteerd op de. door de Genealogische Vereniging afd. Amersfoort georganiseerde, "Genea logische Markt" in de Obstervant in Amersfoort. In samenwerking met mevr. Venema was een mooie stand opgesteld over de genealogie van de familie de Kruijffen over de scholen in de twinti gerjaren in Hamersveld. Leusbroek, Achterveld en Stoutenburg. Een aantal leden van onze kring leverden belangrijke bijdragen aan de samen met de gemeente georganiseerde Monumen tendag 2003. De informatie en de foto expositie over de Daatselaar-boerderijen was zeer interessant. Mede hierdoor werd deze dag een groot succes. De excursie naar Achterveld was een groot succes. Zo'n 80 deelnemers, allen met eigen vervoer, meldden zich bij de Katholieke kerk in Achterveld. Na het welkom van de voorzitter werd door dhr de Haas de werking van een pijporgel en de historie hiervan uitgelegd. Dhr. van Burgsteden hield een mooi verhaal over de historie van de Parochie. In de Sacristie was een kleine tentoonstelling van kerkschatten ingericht en dhr. van Burgsteden verzorgde een rondleiding door de kerk. De traditionele najaarslezing werd ver zorgd door dhr. W. Bos in 't Trefpunt naast de Dorpskerk. De lezing had als onderwerp de geschiedenis van de Dorpskerk in Leusden Zuid die werd gebouwd in 1827 en 1828 als opvolger van de oude Leusder kerk in Oud Leusden, waarvan nu alleen de toren nog resteert. Na de lezing was er nog gele genheid om de Dorpskerk te bezichtigen. De opkomst was 36 personen: en zij hoorden een boeiend verhaal over de his torie en het ontstaan van deze kerk. Als afsluiting van het Jaar van de Boerderij werd dit jaar een extra lezing georganiseerd in de Kom over "13 maal Boerderij van het Jaar in de provincie Utrecht". Dhr. Joh. Lagerweij hield aan de hand van heel mooie dia's een bijzonder inte ressant verhaal over de bouw en ver bouw van de jaarlijks gekozen boerderij en. De aanwezigen (45 personen) geno ten van de door dhr. Lagerweij met veel humor vertelde verhalen over het boe renleven van nu, maar ook van toen rond zo'n boerderij. Onze Kring heeft weer deelgenomen aan de Culturade. Dit jaar was de Culturade tegelijk met de jaarmarkt. We hadden een opvallende plaats in de Passage en voor de inrichting van de stand konden we weer gebruik maken van een grote achterwand, waarop promotiemateriaal kon worden bevestigd. Het promotie materiaal was deze keer gericht op het thema scholen in de jaren "20 en '30 in Hamersveld, Achterveld, Stoutenburg en Leusbroek en liet verschillende uitver grote klasse-fotos zien uit die jaren. Voor onze ledenadministrateur was het een bijzonder goede Culturade. Onze Kring kon maar liefst 19 nieuwe leden inschrijven. Ook hebben we veel infor matie over doel en activiteiten van onze Kring en diverse historische zaken in Leusden kunnen geven aan de bezoe kers. De heer Bos heeft ook dit verslagjaar weereen aantal tentoonstellingen in de vitrines in het gemeentehuis verzorgd. Tijdens de presentatie van het boek over Middeleeuws Leusden werd een kleine fototentoonstelling opgezet over acht verschillende onderwerpen met betrek king tot de historie van Hamersveld. H Slotboom Bestuursvergadering van II november Bestuursveryaderine van 11 januari Ons verenigingsblad "Leusden Toen" verscheen dit jaar vier maal, waarvan het nummer ter gelegenheid van de Monumentendag bijzonder fraai was geïllustreerd met kleurenfoto's. Het Bestuur Het beheer van onze eigendommen Evenementen en exposities

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 3