642 643 Weerbarstig vooruitstrevend. In mijn herinnering was de Vallei (noord?) zwaar ouderwets. Ik denk aan de kledij, met de mutsen en lange zwarte kousen en lange rokken, geen kniekousen en geen voetbal. Maar dan denk ik aan de modernisering in de veehouderij en in de groenten- en fruit teelt. aan het cursuswezen in landbouw, fruitteelt, pluimveehouderij, aan de moder nisering van de stal. en ga zo maar door, aan de opkomst van het coöperatie wezen. Dan zat er dynamiek in de Vallei, ook ver geleken met andere boerenstreken. Van landbouw naar veehouderij. Wie tussen de zowat ononderbroken bebou- wing door van de tol tot aan het spoor uit keek naar achteren, zag tot aan de horizon, of beter in het westen tot Heiligenberg en het Griftdijkje en in het oosten tot aan de dijk louter grasland. Wie na 1900 was gebo ren w ist niet beter of zo was het altijd geweest. Maar juist vlak voor 1900 had er na zeshonderd jaar een agrarische revolutie plaats. De aanvoer van het Amerikaanse graan maakte een lonende korenbouw hier onmogelijk, ook de tabaksteelt ging ten gronde. De veeteelt stond niet langer in dienst van de landbouw, maar werd voor goed een lonend bedrijf dankzij veeverbete- ring, gebruik van kunstmest en goede afzet van de melk via de zuivelfabriek en ten gevolge van de afzet als consumptiemelk naar de snel in omvang en welstand groei ende bevolking van Amersfoort. Een klein beetje bouw land bleef over, voor taan in dienst van de veeteelt: de rogge werd met de hand gedorst, het graan ging naar de bakker, het stro ging als voer naar de koeien of rechtsreeks ónder de koeien, in de z.g. potstal met ongescheiden mestbewa- ring. De haver was voor de paarden. Maar naast dit grootvee kwam het kleinvee op, varkens en kippen. In de varkenshokken kon men ook veel stro kw ijt. De bietenteelt ging in belangrijke mate in veevoeder voor zien en het roggeland leverde na de oogst nog als stoppelgewas knollen voor de koei en. Aardappelen werden geteeld voor men selijke consumptie, de boekweitteelt ver dween. Korenland was koeienland geworden. Samengestelde bebouwing. Deze term leerde ik op Boerderijendag 14 sept. 2003 over de erven in de dorpen rond Apeldoorn: het ging om de grote bedrijven met bijgebouwen. Goed beschouwd had je exik op Hamersveld in de tijd van het hoofd accent op de graanteelt louter de huizinge met voorhuis, en het achterhuis met de deel en de stal. Voor het beetje hooi en het vele koren waren er de onvermijdelijke hooiber gen [bergen betekent hier berging!], een beetje bedrijf had er al twee. Van een var- kensschuur was nergens sprake, uit inventa rissen blijkt dat men een, twee varkens vet mestte voor de huisslacht. en hoogstens één toom biggen had. een toom die toen kleiner was dan in de vorige eeuw. De paar varkens vonden stalruimte in het achterhuis. En de wagenloods? Men vindt ze niet in oude erf- beschrijvingen. De paar wagens die men had waren ranke oogst-wagens, hoog op de ranke rood, groen of blauw beschilderde wielen die op de brede deel stonden en tij dens het met de hand dorsen even naar bui ten werden gereden. Een gierbak was er niet nodig, de mestkar die men kiepen kon al evenmin. Landbouwmachines die bergruim te vergden bestonden niet. Een handje vol kippen was voor eigen gebruik, het eitje en de kip in de pan waren een luxe. Op oude afbeeldingen blijkt dat men ze hield op de hi It tegen de achtergevel, waar ze door het kippengat in en uit konden over het kippen- leertje Soms deed in een van de bergen een half dichtgeplankt deel op de begane grond dienst als wagenberging. Voor verdere voer tuigvariaties zie onder vervoer. Ziezo, nu we ons beeld van het boeren-erf gezuiverd hebben van alle anachronismen, later bijgekomen gebouwen en bouwsels, mag op Hamersveld één nieuwkomer van begin zeventiende eeuw tot eind negentien de eeuw of kort na 1950 niet onvermeld blijven: de tabaksschuren, hoge en lage typen, altijd van hout. Van sommige ken ik alleen het bestaan uit de overlevering; vrij kleine, behalve die van bijna honderd meter lengte op de 'Zuidw ind'. Juist na het verdwijnen van de tabaksteelt en de graanteelt kwam de varkensmesterij in zwang; wat lag er meer voor de hand dan de leegstaande tabaksschuur 'vol varkens te leggen'. Nu waren sommige schuren zo kolossaal en groeide de varkenshouderij niet altijd en overal even snel, zodat op sommi ge bedrijven de varkenshokken a.h.w. ver dronken in de oude tabaksschuur. Veelzeggend is m.i. dat men in het Gelderse spreekt van kapschuren wanneer deze onge veer de omvang kregen van het achterhuis. Blijkbaar waren tot dan eventuele andere schuren en schuurtjes laag, zonder hooi/strozolder. moclit vaststellen Jat in bedoelde families m nar he idsgetro uw en nauwkeurig de gebeurtenissen uil het verleden waren door gegeven Omdat in onze gesprekken vele facetten ter sprake kwamen die nog niet zo zijn beschre ven. wil ik proberen die kanten van Hamersveld en Omstreken snel lussen twee staaroperaties door vast te leggen, voordal ook deze oude Hamersvelder de pen voor goed uit tie hand valt. Fr kwamen zoveel details aan bedrijfs- en dorpsleven bij mij boven dat het vast teveel is voor één bijdrage. Na overleg werd besloten er een feuilleton van te maken. Folol: l'an de tol Foto2. tot de spoorlijn een lint van boenierijen Dat was Hamersveld. Foto 's Archie f F. v. Loenen

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 5