646 647 Dan laten we buiten beschouwing de predi king en het pastorale werk, die meer intern werken en minder zichtbaar naar buiten tre den. maar wel de kern vormen van het godsdienstig beleven. Daar rekenen we ook toe de catechisaties, het ouderenwerk en het kringwerk. Op onderwijsgebied heeft de kerk in Leusden-Zuid zich lange tijd afzijdig gehouden. De familie De Beaufort, die hier jarenlang een grote invloed had op kerk en maatschappij, was voor het openbaar onder- w ijs. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd het christelijk onderwijs opgericht. Het ini tiatief lag toen niet bij de kerk. maar bij de vertegenwoordigers van diverse kerkgenoot schappen in het dorp. De diverse kerken hebben dus indirect wel invloed gehad op de stichting ervan. liet verenigingsleven in Leusden-Zuid heeft een flinke bloeitijd gehad in de vorige eeuw. Dit werk is zeker wel gesteund door De Bcauforts. Vooral de godsdienstige en maat schappelijk waarden waren zij zeer toege daan. liet zondagsschoolwerk had hun steun en aandacht. De oudste kerkelijk "vereniging" was dan ook de zondagsschool in Leusden-Zuid. die al in I 879 of eerder bestond. Na meer dan honderd jaar ging de zondagsschool in 1982 over in een nieuwe vorm: de kinderneven- dienst. die nog steeds elke zondag actiefis en begeleid wordt door de ouders van de kinderen. Deze diensten worden gehouden in de tijd, dat in de kerk de volwassenen de preek beluisteren. In Asschat is de zondagsschool opgericht door mejuffrouw A.A. de Beaufort in 1901. Haar vader liet een gebouw in Assehat bou wen voor zijn dochter. Later is deze zon dagsschool ook opgegaan in een kinderne- \endienst. niet meer in Asschat. maar in de Marcuskerk. Het zondagsschoolwerk en de kindemeven- dienst zijn vanzelfsprekend kerkelijk gebon den en worden nu begeleid door de plaatse lijke predikanten met onder meer instructie voor de ouders-begeleiders. Voor de wat oudere jeugd bestonden er vroeger aparte verenigingen voor "jongelin gen" en meisjes. In 1883 werd de jongelingsvereniging "Prediker 12: la" opgericht, die landelijk georganiseerd was in het C.J.M.V. Ze hielden zich in de eerste plaats bezig met bijbelstudie, maar ook maatschappelijk onderwerpen kwamen aan de orde. Ook het gezelligheidsaspect speelde natuurlijk een rol. Tientallen jonge mannen van ca. 16 jaar en ouder waren vele jaren lid. Voor de leeftijd van jongens tussen 7 en 12 en 12 en 16 jaar heeft ook een "knapenver- eniging" bestaan onder de naam "Samuel", en een meisjesvereniging die "Edelweiss" heette. De bloeitijd lag in de jaren '50 en '60. Ook zij waren aangesloten bij het CJV (Christelijk Jongeren Verbond). Beide clubs hadden hun hoofdkwartier in het "Jeugdgebouw" aan de Ooievaarshor- sterweg. Leden van beiderlei kunne voerden jaarlijks een toneelstuk op in "De Mof". Met een stichtelijke inleiding van de predi kant werd op zo'n avond de christelijke sig natuur aangegeven. Rond 1974 zijn deze verenigingen ingehaald door de moderne tijd en opgeheven. De jonge meisjes van het dorp hadden zo hun eigen vereniging. "Dorcas" geheten, die in 1901 werd opgericht. Deze was op dezelfde leest geschoeid als de jongelings vereniging en eveneens onder de landelijke paraplu van het C.J.M.V. In de latere jaren werkten de twee verenigingen meer samen, o.a.door gezamenlijke jaarvergaderingen. De bovenstaande verenigingen zijn overge gaan in het jeugdwerk van de kerk(en). Diverse jeugdclubs met eigen leeftijdsgren zen van ca. 6 tot ruim 20 jaar hebben vooral een recreatieve inslag, maar er vormen zich ook spontaan of gepland gespreksgroepen, die allerlei onderwerpen aan de orde stellen van godsdienstige, maatschappelijke en so ciale aard. Ook heeft er nog een (naamloze?) mannen- vereniging bestaan in de jaren 1947 tot 1973. Dit was vooral een bijbelstudieclub. Ook leden van andere kerkgenootschappen waren daar welkom. Er zijn tenslotte nog twee vrouwenvereni ging. die een kerkelijke achtergrond hebben. In 1945 werd opgericht de vrouwenvereni ging "Dient elkander door de Liefde". Aanvankelijk bestond het maandelijks pro gramma uit een bijbelstudie gevolgd door gezamenlijk breien van kleding ten bate van een goed doel. Nu is het programma wat moderner: een meditatie van de presi dente en daarna een actueel onderwerp: lezing, diavoorstelling, e.d.. Het oudste lid, al 58 vanaf de oprichting, is mevrouw Jansen-Osnabrugge. De andere vrouwenvereniging is in 1975 opgericht onder de naam "Tryfosa". De leden vertegenwoordigen de meer behou dende richting. Ze vergaderen om de veer tien dagen. De avonden worden gevuld met een bijbelstudie en na de pauze komen dan andere activiteiten aan de orde zoals het voorlezen van verhalen en gedichten. Ook wordt er dan nog vaak gezongen. Mei A.A. Je Beaufort in Je tuin van Huize Je Boom. Zij is altijJ een warm pleitbezor ger geweest van christelijk verenigingsle ven. Foto: Archief F. v. Loenen. Foto: Archief F. v. Loenen "Samuel en "EJelweiss nemen in smette loos uniform Jee! aan Je avonJvierJaagse in Amersfoort. Een jaarlijks hoogtepunt.

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 7