VOOR U GELEZEN 650 651 Ook dit hout werd vaak te koop aangebo den. Alles werd gebruikt. Er ging niets ver loren. Dat hout een gevraagd produet was blijkt ook uit krantenadvertenties van eind 19e en begin 20e eeuw. Vooral in het najaar en begin van de winter stonden er talrijke advertenties waarin percelen hout werden aangeboden. In de advertentie vermeldde men om welke hoeveelheden het ging, waar het hout stond en wanneer en waar het publiek zou worden verkocht. De belangrijkheid van hout nam aftoen er eierkolen en andere vaste brandstoffen te koop kwamen. In de oorlog gingen deze brandstoffen op de bon en toen in de herfst van 1944 het zuiden werd bevrijd, was er geen aanvoer meer vanuit de mijnen. Men was toen volledig aangewezen op hout. De nood was hoog en ook mensen in onze streek begonnen op een gegeven moment zonder toestemming bomen om te zagen. Zo verdween het bos tegenover de boerde-rij "de Kleine Riet" in enkele weken. Men liet het oogluikend toe. De bomen die er nu staan zijn kort na de oorlog weer ingeplant. Houtwinning bij "De Boom" anno 2004. In dit boekje neemt Kees Visser u mee op de zogenaamde Sterrit van de familie De Beaufort. De traditie van deze rit begint in de jaren dertig van de vorige eeuw en duurt tot aan de tweede wereldoorlog. In die tijd zoeken een aantal leden van de grote, kleur rijke. voorname en welgestelde familie De Beaufort elkaar op bij gelegenheid van het nieuwe jaar. De rit begint meestal in Bloemendaal of Hilversum, gaat via de Utrechtse heuvelrug en eindigt bij Huize Den Treek in Leusden. Onderweg doen ze de kapitale landhuizen aan waarin de fami lieleden wonen, waarna deze zich aansluiten bij de alsmaar langer wordende stoet auto mobielen (al dan niet met particulier chauffeur!). Wanneer men geïnteresseerd is in familiege schiedenissen, genealogie, maatschappelijke verhoudingen en architectuur in de tweede helft van de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw, is dit boekje een aanrader. Maar ook wanneer u geïnteresseerd bent in het buitengebied van Leusden is dit boekje zeker de moeite waard. Beschreven wordt onder andere de ont staansgeschiedenis van de BV Landgoed Den Treek - Henschoten en van de Stichting De Boom ('tastbare en dierbaar bindende elementen in de familie De Beaufort'). Aan het eind van de rit (en van het boekje) passeren de belangrijke 'De Beaufort" hui zen uit het buitengebied van Leusden de revue. Zo kan men lezen dat Lieven Ferdinand de Beaufort 1879 - 1968), ooit bewoner van de Hooge Kley, vanuit het huis, dat op een verhoging ligt, een gang door het omringen de bos laat uithakken om de Pyramide van Austerlitz te kunnen zien. En zij zijn niet de enige in de familie met soortgelijke ideeën. Het echtpaar Röell - De Beaufort, in de jaren dertig van de vorige eeuw bewoners van Schutterhoef aan de Arnhemseweg, creëren een vrij uitzicht vanaf het balkon op de eerste verdieping, naar de Leusderhei. De Beauforten op de Heiligenberg zorgen voor een vrij uitzicht naar de Lange Jan in Amersfoort en de Beauforten van Huize Den Treek breken een landhuis achter de huidige boerderij de Ooievaarshorst aften einde meer rust en ruimte in de omgeving van het huis te verkrijgen. Verder gaat de rit (en het boekje) naar Landgoed De Boom. Deze is in het begin van de vorige eeuw in het bezit van Arnoud Jan de Beaufort (1855-1929). Hij is burge meester van Leusden geweest en stond bin nen de familie bekend als 'oom Boom'. Zijn dochter, bij oudere Leusdenaren wellicht nog bekend, was Anna ('Annie') Aleida. Zij was de eerste vrouwelijke wethouder van Leusden. 'Annie' zal, tot aan haar overlijden in 1975, op de Boom blijven wonen. Op dit overigens vrij toegankelijke landgoed zijn nog steeds alle elementen aanwezig waaruit een landgoed kan bestaan: een oranjerie, menagerie, koetshuis, jachtkamer, een ommuurde tuin, boerderijen en woningen. Dit alles omsloten door tuinen, landbouw grond en bos. Over de Heiligenberg weet Kees Visser te vertellen dat er twee Leusdense burgemees ters hebben gewoond. Ernest Louis van Hardenbroek 1828 - 1877) en Jan Karei Hendrik de Beaufort 1879 - 1962). Deze laatste huurde het huis overigens van de eigenaar Anna ('Annie') Aleida de Beaufort (zij bezat op dat moment dus én De Boom én de Heiligenberg!). In de tweede wereld oorlog stonden er geschutstellingen op de Foto: F. i'. Loenen Titel: De Sterrit van de Beauforten (Een familiereünie op de Heuvelrug) Schrijver: Kees Visser (onder redactie van een achttal familieleden van De Beaufort) Uitgever: Stichting de Plantage te Utrecht in 2004 (ISBN 90 77030 131) Prijs: 12.50 in de boekhandel

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 9