674 675 Zij krijgen er steeds meer taken bij en het is duidelijk dat een eigen gemeentelijk erf- goedbeleid broodnodig is. Tot voor enkele jaren hield Leusden zich voornamelijk bezig met de bescherming en de vergunningaan vragen met betrekking tot rijksmonumenten. Voor de advisering werd daarbij gebruik gemaakt van de provinciale monumenten commissie. toch een monumentencommissie op afstand. Met een plaatselijke gemeente lijke monumentencommissie is de eerste stap gezet in de richting van een eigen l.eusdens erfgoedbeleid1". Nu de commissie bijna tw ee jaar bestaat is er reden om wat te vertellen over de activiteiten, wensen en plannen en zo duidelijk te maken dat het beleid in de steigers staat. Een lokale com missie doet namelijk veel meer dan het adviseren over eventuele wijzigingen aan de ongeveer 30 rijksmonumenten. Direct al adviseerde zij aan het college van B&W zo snel mogelijk een beleidsnota op te stellen. Die nota moet niet alleen over gebouwde monumenten gaan, maar alle aspecten van het cultuurhistorische erfgoed een volwaar dige plek geven. Monumenten Velen denken bij monumenten aan een oude kerk of een monumentaal huis. maar er zijn ook archeologische monumenten, zoals grafheuvels of terreinen waar belangrijke resten van menselijke bewoning en gebruik in de grond zitten, zoals de resten van het laatmiddeleeuwse versterkte huis 'Ooie vaarshorst'. Historische objecten zoals grenspalen e.d. komen ook voor bescher ming in aanmerking. Hetzelfde geldt voor landschappelijke structuren. Denk daarbij aan uitlopers van Heuvelrug, het stroomge bied van de beken en het kampenlandschap aan de oostflank van de gemeente. Deze landschappelijke diversiteit is één van de charmes van het buitengebied van Leusden en hiermee moet zorgvuldig worden gehan deld. De historische geografie vormt dus een belangrijk onderdeel van historisch erf goed. Om een voorbeeld te noemen: wie langs de Leusbroekerweg gaat, herkent gemakkelijk de oorspronkelijke strookver- kaveling met alle karakteristieke boerderijen aan de noordkant gelegen en steeds één per perceel. Veel van deze cultuurhistorische waarden hebben op dit moment geen enkele bescherming, omdat de meeste niet in een rijks- of gemeentelijk monumentenregister zijn ingeschreven of planologische bescher ming genieten. Eerste activiteiten van de monumenten commissie Tot nu toe kent Leusden alleen rijksmonu menten1*. Het zijn er dertig, waaronder tien archeologische. Een van de taken van de monumentencommissie is het adviseren over wijzigingen aan rijksmonumenten. Hiermee begon de commissie. Op de meeste vergunningaanvragen werd positief geadvi seerd. Dit betrof bijvoorbeeld het herstel van het tuincomplex met kassen en enkele markante kleine bouwsels bij 'de Heiligen berg', de herinrichting van 'Kamp Amers foort', en sommige aanpassingen van 'Huize Den Treek'. Bij andere aanvragen werden de aanpassingen aan het monument te ingrij pend geacht. Daarom werd negatief geadvi seerd op een aanvraag antennes te plaatsen in de achthoekige lantaarn van de dorpskerk in Leusden-Zuid. Een ander negatief advies betrof de aangevraagde aanleg van een zwembad als aanbouw bij 'Huize den Treek', o.a. vanwege het verschillende karakter van hoofdgebouw en aanbouw. Andere adviezen Naast advisering over rijksmonumenten besteedde de commissie veel aandacht aan die waardevolle objecten, complexen of structuren die nu nog geen monument, maar wel beschermingswaard zijn. Zo heeft de commissie eind vorig jaar aan het college van B&W geadviseerd om vooruitlopend op de nieuwe monumentenwet de bestem mingsplannen aan te passen. Naast de tien archeologische rijksmonumenten zijn er ook archeologisch waardevolle terreinen die niet onder de monumentenwet vallen*. Deze ter reinen kunnen in de geest van 'Malta' via bestemmingsplannen beschermd worden door middel van het aanlegvergunningsstel- sel. Wat betreft waardevolle gebouwen uit de periode 1850-1940*' heeft de commissie geadviseerd om voor de waardevolste cate gorie aanvullende beschermende bouwbepa- lingen op te nemen. In een aantal bestem mingsplannen zijn deze panden al vermeld, wat betekent dat zij een zekere bescherming genieten. Ook in de nieuwe welstandsnota zal deze lijst worden opgenomen, waardoor de welstandscommissie bij beoordelingen rekening houdt met de beschrijving van architectuur, omgeving en materiaalgebruik. Een laatste voorbeeld is een recent advies over het te ontwikkelen gebied de Scham- mer. In de geest van de nota Belvedere krijgt dit gebied de oude functie van inunda- tiegebied terug, wat de commissie toejuicht. Aan de andere kant vindt zij een piassen- landschap a la Loosdrecht niet passend voor onze streek. Bovendien geeft een archeolo gische waardekaart een hoge verwachting aan voor dit gebied, zodat voorzichtigheid geboden is bij graafwerkzaamheden*". Nota erfgoed We zagen dat er in Leusden dus veel meer cultuurhistorische waarden zijn dan alleen de beschermde rijksmonumenten. De com missie wil deze behouden door ze te beschermen via de verordening, dan wel Huize "Den Treek" na de renovatie van gebouw en park. Toto: Trans van Loenen "Strookverkaveling" aan de Leusbroekerweg. Toto: Tv. Loenen.

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 11