676 677 planologisch richtinggevend te benutten conform het gedachtegoed van Belvedere. Geheel in lijn met de landelijke ontwikke lingen gaat het ook in Leusden om veel meer dan gebouwen alleen. Daarom is de binnenkort te verschijnen cultuurhistorische erfgoednota zo belangrijk als beleidskader. Daarvan kan de gemeente vervolgens de vruchten plukken in discussies over de toe komst van belangrijke beeldbepalende histo rische structuren als de Hamersveldseweg en de Hessenweg. Als het gaat om behoud en ontwikkeling geeft de commissie de voorkeur aan een integrale aanpak boven een discussie over een enkel bedreigd pand en /.ij bracht in die richting advies uit. Ioch vraagt de actualiteit soms om een reac tie. De commissie boog zich op aandringen van de Achterveldse Dorpsraad en de Histo rische Kring Leusden uitvoerig over de boerderij Hessenweg 307-309. Hr waren geen mogelijkheden dat pand onmiddellijk te beschermen, maar in een advies over de Hessenweg en in concreto nummer 311 werd aanbevolen de cultuurhistorische iden titeit van de Hessenweg zo veel mogelijk te waarborgen. Inventarisatie Een vervolg op de beleidsnota is een ert- goedinventarisatie. Van tijd tot tijd verdwij nen er in Leusden gebouwen, daar helpt geen monumentencommissie aan. Een sta tisch Ixusden is ook helemaal niet onze bedoeling. Maar niet goed is het verdwijnen of wezenlijk veranderen van erfgoed zonder enige publieke discussie. Een paar recente voorbeelden kunnen dit illustreren. Bij 'Zomers Buiten aan de Dodeweg verdwenen enige panden. Wat betreft 'Leusderend' (het voormalige Don Bosco) werden hoofdge bouw en parkaanleg zodanig veranderd, dat een voorgenomen aanwijzing als rijksmonu ment niet meer kon doorgaan. Indien dit erf- goed de status van gemeentelijk monument zou hebben zou dat in elk geval niet stil zwijgend zijn gegaan. Het is daarom van groot belang dat het plaatselijke erfgoed in kaart wordt gebracht. Voor sommige aspec ten is dit al gedaan, zoals de inventarisatie van jonge monumenten"". In kaart gebracht Een inventarisatie van erfgoed in Leusden is belangrijk als basis voor de zo wenselijke cultuurhistorische waardenkaart. We vatten nog even samen wat daarop zou moeten worden ingetekend: rijksmonumenten inclusief de archeolo gische archeologisch waardevolle terreinen op grond van verwachting of vondsten gebouwde monumenten en cultuurhisto rische objecten historische geografie oftewel de land schapstypen. Deze kaart kan vervolgens dienen als een belangrijk beleidsinstrument om te beslissen waar en hoe de ruimte in Leusden moet worden ingevuld met respect voor cultuur historische waarden Een dergelijke kaart van Leusden betekent een enorme stap naar de integratie van ruimtelijke ontwikkeling en cultuurhistorie. Plannen Een ander uitvloeisel van de nota is het samenstellen van een gemeentelijke monu mentenlijst. Daarbij wordt aansluiting gezocht bij de integrale aanpak van de erf goednota. Er wordt dus gedacht aan gebouwde monumenten en aan diverse his torische situaties. Opname op de gemeente lijke monumentenlijst betekent dat het object onder de monumenten verordening valt en dit heeft consequenties voor de eige naar: hij moet immers vergunning aanvra gen bij wijzigingen. Dit wil niet zeggen dat er niets meer kan, maar wel dat men zorg vuldig met het monument moet omgaan en de historische (bouw)substantie zoveel mogelijk moet bewaren. Eigenaars die dit ter harte nemen kunnen rekenen op alle medewerking. Omdat een monument een maatschappelijk belang is, zou daar iets tegenover moeten staan: een subsidiebeleid voor onderhoud en liefst ook voor restaura tie. Meestal verhoogt de aanwijzing tot monument de waarde van een pand. In de rol van adviseur aan het college van B&W stelt de commissie communicatie met andere geïnteresseerden in Leusdens erfgoed op prijs. Dit artikel bedoelt daaraan een bij drage te leveren en sluit af met de oproep om de commissieleden te benaderen met suggesties en kritiek. De "Bolletjesbrug" in de Heiligenbergerweg is belaas verdwenen Hopelijk blijft de Loekborsterbrug behouden Foto: archief "de Boom Het betreft een resolutie an 1734 waarin wordt gesteld dat het verkopen van markeringsslenen. 'ja sclfs ook van de sogenaamde Hunebedden, die. allcnthalvcn. als waardige monumenten en van ouds beroemde gedenktekenen behoor den geconscrvecrt Ie worden Uit F. van Ginkel. Sake Jager Wijnand van der Sanden 1999. Hunebedden Monumenten van een Steentijdcultuur (Abcoude) p 132 Belvedere. Beleidsnota over de relatie cultuurhistorie en ruimtelijke inrichting (Den Haag 1999) Deze interdeparte mentale beleidslijn werd in 1999 geratificeerd door de ministeries van (X'&W. VROM. l.NV en V&W 111 De commissie is gev arieerd samengesteld Lia van Burgsteden is tuinarchitecte Jan den Hartog heeft als restau raliearchilecl jarenlange ervaring Ronald Polak (voorzitter) is docent geschiedenis en werd vixirgedragcn door de Historische Kring Ixusden Jos Stover is architccluurhistori cus en werkt als beleidsmedewerker bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek Danielle Vader Rcinsma is kunsthistorica en archeologe IX-nk aan grafheuvels, de toren van Oud Lcusdcn. kerken, de verschillende landgoederen, maar ook een flink aantal boerderijen en enkele woonhuizen Bijvoorbeeld de resten van het laat middeleeuwse bis schoppclijkc kasteel Stoutenburg. de versterkte huizen Wijnbergen en Wijnslcin. uil Hans Renes. Izrusdcn. geschic denis en architectuur, p 243-244 1 Geïnventariseerd in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP). later uitgewerkt in Hans Renes. Lcusden. geschiedenis en architectuur. I99X Het betreft de Indicatieve Kaart voor Archeologische Waarden (IKAW) die door de ROB wordt gehanteerd Zie noot 6

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 12