Genealogie: Een boeiende hobby. 664 665 Jeugd van vroeger. In het vorige nummer vroegen we onze leden zich het luxifd te breken over de namen bij de gezichten van de leden van de Christelijke. Knapen Vereniging. "Samuel" op de foto vereeuwigd ter ere van hun 10 jarig bestaan in 1946. Dat viel. getuige het aantal inzendingen, nog lang niet mee. Gelukkig konden wij terugvallen op Dhr. Arie Hienekamp, melk handelaar in ruste, en gezegend met een nagenoeg feilloos geheugen. De weinige gaatjes weet hij op te vullen met de kennis van enkele andere dorpelingen van Leusbroek. Zo komen we tot de mooie score van 98 procent! Bedankt voor uw inspanningen! Volgende keer een nieuwe opgave. We willen onze leden niet te zeer belasten Hier volgen de namen; IMarines Osnabrugge, 2; Aart Heg. 3: Joop v.d. Heyden. 4: Ton Hienekamp. 5: Wim Hienekamp. 6: Gerrit Grotendorst. 7: Rijk Walet. 8: Henny Heg. 9: Gijs de Kruyff. 10; Nico Wallet. II: Kees Osnabrugge. 12; Arie Engelenhove. 14: Jan v. Gils. 15: Jan Vis. 16: Johan v. Gils. 17: Jan Vermeulen. 18: Henk de Rijke. 19: Jopie Henzen. 20: Bertus de Rijke. 21Rink Grotendorst. 22:Hans Hogendoom. 23: Ruurd v.d. Valle. 24: Rienes v. Gils. 25: Hans v. Buren. 26: Henk v. Maanen. 27: Arie Hienekamp. 28: v. Harten????? 29: Bram v. Raaij 30: Gert Veenendaal. 31: Kees de Rijke. 32: Rijer Gijsbertse. 33: Rijer Bunt. 34: Jan Veldhuizen. 35: Piet Bunt. 36: Jos de Lange. 37: Adrie de Rijke. 38: Gijs Barten. 39: Rijk Hienekamp. 40: Gerrit Schut. 41: Ab Reitsme. 42: Gerrit v.d. Valle. 43 Tinus Hey. De heer van Loencn vroeg mij een artikeltje te schrijven voor het blad van de Historische Kring Leusden, "Leusden Toen.". Vanzelfsprekend wordt dan aangenomen dat 'het' over l^eusden moet gaan. Ja, en dan ga je zitten denken. Iets schrijven over mijn onderzoek naar de familie De Kruijf'? Want dat is mijn lijntje met Leusden. Maar misschien moet ik eerst eens uitleggen waarom ik begonnen ben met het uitzoeken van de genealogie van de familie De Kruijf uit Leusden. U leest dit in onderstaand ver haaltje. Het Smoelenboekje. Hoe is het begonnen, mijn belangstelling voor de genealogie? Ik had een moeder die erg graag en erg veel vertelde over haar jeugd. Die zoveel vertel de dat zij steevast als antwoord kreeg 'Ja, dat weten we nu wel'. Jammer had ik maar beter geluisterd en meer vragen gesteld. Een van haar verhalen was: 'mijn moeder vertelde altijd dat haar grootmoeder een hele rijke vondeling was, gevonden in de Leidsche Bosjes in Amsterdam met mooie kanten kleertjes aan'. Het huis van mijn ouders werd gerenoveerd. Dat betekende inpakken en zo kwam een oud zwart geldkist(je) te voorschijn, waar ik wel het bestaan van wist, maar wat nooit m'n belangstelling had. Dit kistje hebben m'n vader en ik op een avond leeggehaald. Nee, niet om geld te tellen, want dat zat er niet in. Er zat iets veel bclangrijkers in. Oude documenten zoals, boedelscheidingen, verkoop van boerderijen in Nieuwer-Amstel en Sloten (N.H.), testamenten, etc. Keurig genummerd door mijn overgrootvader Braam. Ja, en dan is je belangstelling echt gewekt Hele gezinnen trokken aan onze ogen voorbij, het aantal knechten en dienst bodes, het vee. de beschrijvingen van de boerderijen met hun interieurs. Die avond kregen m'n vader en ik zomaar een aantal generaties Braam en Den Hartog, aangekleed en wel, op tafel. De rijke vondeling, de 'aangeklede' Bramen en Den Hartog bleven prikkelen. Maar de doorslag gaf een artikel uit een krant 1976) van onze Nederlandse Genealogische Vereniging uit Naarden, toen nog gevestigd in het Burger Weeshuis aldaar. Ik was ver kocht en werd lid. Zodra het kon, met drie kinderen van vier, acht en negen jaar, een man en hond thuis, speurden mijn moeder en ik naar voorou ders. Vanzelfsprekend was onze eerste stap naar het Gemeente Archief in Amsterdam om daar naar de rijke vondeling te zoeken De rijke vondeling bleek een twaalfjarig meisje te zijn, haar moeder lag 'lam In het buiten gasthuijs'. Geen vader te bekennen. Dat wisten we ook weer. En ik had gelijk kwarticrverlies, maar dat wist ik toen nog niet, daar had ik nog nooit van gehoord. Bij een van onze bezoeken in het Rijks Archief Haarlem, toen nog in de Cecilia- steeg, werden we zo enthousiast dat we een beetje te luid riepen 'alweer één dood', waar op één van de studiezaalmedewerkers ons een bordje voor de neus plantte (volgens mij ging dit ook te hard) met 'stilte a.u.b.'. In die tijd was het nog echt 'speurwerk', je kreeg de originele boeken in handen, blad zijde voor bladzijde bestuderend of er een naam bij zat die wij nodig hadden. Het kost te echt handenvol tijd. Tegenwoordig met Internet, GenLias, de microfiches gaat het zoeken een stuk sneller (bedankt vrijwilli ger.) Ik maak daar dan ook dankbaar gebruik van. Maar soms heb ik wel eens heimwee naar de archieven van vroeger.Omdat ik het 'speuren' zo leuk vond en nog steeds vind, maar door werk en het thuisfront er niet meer toe kwam naar Haarlem, Groningen of Den Haag te gaan, ben ik naar de wortels van een goede vriend van ons gaan zoeken. Zijn voorgeslacht komt uit Leusden, Woudenberg. Met Het Utrechts Archief onder handbereik heb ik inmiddels tien generaties De Kruijf bij elkaar gesprokkeld. Hetty Vent'ma Braam

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 6