if Het glas van de Heerlijkheid Leusden 682 683 Vereniging Oud Scherpenzeel. jaargang 1999 en 2(MX)) Oud Woudenberg (periodiek van de Stichting Oud Woudenberg, jaargang 1999 en 2(XX)) De Bewaarsman (periodiek van de Historische Kring Hoogland, jaargang 1999 en 2(XX)) Museumpeil (Vakblad vcx)r museum medewerkers, jaargang 1999) Nieuwe aanwinsten van het boekenbe stand van januari 2004 tot augustus 2004 Titel: De Slerrit van de Beauforten (Een familiereünie op de heuvelrug) Auteur samensteller: In 2(X)3 geschreven dix)r Kees Visser, (onder redactie van een achttal familieleden De Beaufort). Inhoud: Het boekje beschrijft een stuk van de familiegeschiedenis van de familie De Beaufort. Prominente l.eusdense De Beauforts en hun hui/.en passeren de revue (De Heiligenberg, landgoed De Boom, Huize Den Treek, Schutterhoef) Titel: Genealogisch Repert. (deel I en II) Auteur/ samensteller: Respectievelijk in 1948 en 1962 uitgegeven onder auspiciën van het Centraal Bureau voor Genealogie, inhoud: Het repertorium bevat een enorme hoeveelheid familienamen waarnaar gene alogisch onderzoek is verricht (denk bij voorbeeld aan de aan Leusden verwante familienamen De Beaufort, Van boekhorst, Roëll, Van Weede, Dompsel(a)er, enzovoort). Ook verwijzen de delen naar geraadpleegde lite ratuur. Titel: Jaarboek Oud Utrecht 2(X)3 Auteur samensteller: Uitgegeven door de Vereniging Oud Utrecht en Het Utrechts Archief Inhoud: Geïllustreerd boekwerk dat in een zevental thema's dieper ingaat op 'Utrechtse zaken'. In het thema 'Heerschappij en ont ginning in Woudenberg in de middelleeu wen' komt. hex: kan het ook anders, de buur gemeente Leusden ter sprake. Asschat en Hamersveld in relatie tot de 'lage en unifor me tijns'. 'I.eusderbroek' i.v.m. de ontgin ningen en Donkelaar als 'Leusdense encla ve' in het gerecht Woudenberg. Titel: De Witte op avontuur (Renswoudse volksverhalen uit het begin van de 20e eeuw) Auteur samensteller: Kees van Droffelaar uitgegeven door de Historische Vereniging Oud-Renswoude) Inhoud: Een met veel oude foto's geïllus treerd boek dat op prettige wijze de lezer deelgenoot maakt van de Renswoudse samenleving aan het begin van de 20e eeuw. De gesproken stukken in de tekst zijn in het Renswoudse dialect. Eveneens in het boek opgenomen is een stamboom van de familie Van Droffelaar. Titel: De Dorpskerk in de Woudenbergse Historie Auteur/samensteller: K.C. van Lunteren Inhoud: De Woudenbergse dorpskerk vormt de rode draad, maar daaromheen komt, in dit schitterend geïllustreerde boek, de gehele historie van Woudenberg aan bod. En als buurgemeente van Woudenberg is het bijna logisch dat in de marge ook Leusden aan bod komt. O.a. een klein stukje tekst over de oude weg van Woudenberg naar Amersfoort (via de Trekerweg en langs het oude Tolhuis), het kerkepad over landgoed de boom en de beeldenstorm in 1566 die ook Leusden teisterde. Titel: I ussen pret en prestatie (De cultuur van Leusdense sportverenigingen). Auteur samensteller: Gerhard te Winkel Inhoud: De Leusdense sportclubs hebben meestal een groot aantal leden, maar de top van de vaderlandse competities wordt niet gehaald. Deze feiten roepen een aantal vra gen op. De auteur probeert antwoorden te vinden door zich te verdiepen in de cultuur van een aantal sportverenigingen. Een van de ontdekkingen is dat bij veel club's, gezelligheid, sociaal verkeer en plezier, hoog in het vaandel staan. Dat verklaart dan ook de titel van dit boek. TiteLDe toekomst boven water (onderzoek naar het unieke beekdalengebied in de gemeente Leusden) Auteur samensteller: Michelle Möhlmann Inhoud: Scriptie van een 4 - VWO leerling over het verleden, heden en de toekomst van het unieke beekdalengebied in de gemeente Leusden. Qua opzet, lay-out, tek sten en inhoud een schoolvoorbeeld van een scriptie! Leuk om te merken dat de jeugd (de toe komstige leden van de Historische Kring tenslotte) zo begaan is met hun leefomge ving en er een scriptie over maakt. Lees in dit verband vooral de conclusie aan het eind van het werkstuk. Dat bij het vergaren van informatie over het betreffende onderwerp de Historische Kring, zij het in de marge, ook een klein steentje heeft bijgedragen is een prettige bijkomstigheid! Dankzij een subsidie, beschikbaar gesteld door de Gem.Leusden, kon Museum Flehite begin dit jaar een aankoop doen uit een par ticuliere verzameling van het glas op bijgaande afbeelding. Het glas is van kristal en is gemaakt tussen 1758 en 1768 en heeft als opschrift: Christoffel Gregory was een notabele uit Mijdrecht die in 1759 de Heerlijkheid Leusden kocht voor 17.750 gulden. De Staten van Utrecht verkochten in die tijd de heerlijke rechten, zoals bestuur en lage rechtspraak en het benoemen van ambte naren als schout en gadermeester (ontvanger), om geld in het laadje te krij gen. Het glas heeft Christoffel Gregory vermoe delijk laten maken als stat ussy mbool. Het glas is zo groot (23 cm. hoog) dat het de vergadering kon rondgaan om er om beurten uit te drinken. Zo werden de besluiten van een vergadering beklonken. Negen jaar later heeft Christoffel Gregory de heerlijkheid verkocht aan de Amersfoortse regent Isaac Scheltus, die tevens zijn schout was, voor 8.(XX) gulden. Isaac Scheltus kon hierdoor voortaan zelf de Leusdense ambtenaren benoemen. Was hij, Christoffel Gregory, in geldnood gekomen, om het met zoveel verlies te ver kopen Het glas is hierbij buiten de verkoop geble ven en dat heeft hij waarschijnlijk zelf behouden. Leusden c.s. (cum suis) heeft betrekking op andere buurtschappen die bij Leusden behoorden in die tijd Leusbroek, Hamersveld, Snorrenhoef en Dronkelaar. Bij de Bataafse Revolutie van 1795 is het gerecht Leusden c.s. verandert in Gemeente Leusden. Het glas staat nu in Museum Flehite in Amersfoort. Er zijn 12 Eemlandse glazen bekend, waarvan er 8 te zien zijn in Museum Flehite Een overzicht van dit glas en vergelijkbare exemplaren is te vinden in: Gerard Raven, "Vivat Amersfoort - gegraveerde glazen in Eemland" (Kroniek: Tijdschrift Historisch Amersfoort) 6:2 (juni 2(X)4) 4-5, verkrijg baar bij Museum Flehite. 'jp 74 't Welvaart'n van den heerlijkheid van Leusden c.s. Christoffel Gregory zijn geregt. gebaseerd op informatie van dhr. G. Raven van ver. Flehite). f v-

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 3