687 1. soms alleen voor jongvee in gebruik als er 'thuis' genoeg land was voor het melkvee. 2. zelden louter voor bouwland, voor de teelt van de onmisbare rogge(hrood) en haver, (als de uitgeputte enggrond thuis weinig geschikt meer was voor bouwland). Lr waren een paar bedrijven die de halve of de hele zomer 'de straat op moesten' om te melken. Ruwweg hadden twee op de drie erven een of meerdere stukken land ergens anders liggen, dichtbij of ver weg. Met dichtbij bedoel ik van vijf tot dertig minu ten. met ver weg doel ik op polderland, onder Bunschoten, wat zelden voor kwam. Met de komst van de veeauto kon jongvee gemakkelijk tientallen kilometers ver uitbe steed worden, in de jaren dertig zelfs naar 'Het Woud' in Beekbergen bij dhr Spreekcns -men w il nu deze 'laatste ontginning in Nederland' van plm. 1870 teruggeven aan de natuur-, na de Tweede Wereldoorlog kon men de pinken inscharen in de nog niet wederopgebouwde Over-Betuwe en in de jonge nog niet volledig bebouwde jonge Noordcxistpolder. Enige observatie leert dat alleen eerder genoemde erven, 'achter op Hamersveld' toevallig weinig behoefte had den aan expansie en niet meededen aan de landrace. Andere grote erven vielen al vroeg in stukken uiteen (Rossenberg 17e eeuw. De Biesart 18e eeuw) of boden al vroeg bij liquidatie aan omliggende bedrijven de mogelijkheid tot uitbreiden: toen in 1790 'Hamersveld' werd verkocht, was voor de Zwartesteeg en Ro/.endaal 'buurmans land' in de aanbiedin gen. in 1927 verwierven vier boeren land op Zwanenburg en zo werden dat bedrijven van gemiddelde omvang, in 1931 versplin terde Lokhorst in zes delen, in 1934 ging Akkerhoeve in drieën. Lokhorst bood drie boeren forse stukken 'buurmans land' in huur. Jongvee ver weg brengen bood in de zomer thuis meer ruimte voor melkvee, in de winter meer mest via de stal. Ruilverkaveling op Hamersveld Dat twee op de drie boeren het land niet 'aan elkaar' hadden liggen, bracht het Ministerie van Landbouw omstreeks 1955 op de gedachte dat Hamersveld en omstre ken rijp waren voor ruilverkaveling, naar verluidt was de halve Vallei bij die gedachte betrokken om niet van bijgedachten te spre ken Wij weten nu wat ervan is gekomen, geen landuitbreiding. maar stadsuitbreiding, urbanisatie, industrialisatie, wel niet zo dodelijk als in de Oekraïne in de jaren twin tig. de boeren in de Vallei zijn niet gedood, doch met zachte hand en een gouden hand druk verdreven. Burgers vonden woongele genheid en mettertijd ook werkgelegenheid, Hamersveld werd geen Hamerstad maar Leusden-Centrum, en weldra Leusden zon der meer. want heel Leusden was bestemd om cén groot woongebied te gaan vormen, compleet met woonwijken en industrieter reinen. Mest, mest, mest. Hiermee vatte mijn rector, een echte stadse jongen -van-huis-uit en talendocent van beroep-, in 1975 de Bijdragen van Leusden samen, na enig doorbladeren en raadplegen van het Zaakregister Tja, wie de roots van een agrarische samenleving napluist, merkt dat op zandgrond alles begint met humus én ophoudt bij te kort aan humus (de Woesteigen, de Woeste Hoeve). In de behoefte aan humus voorzagen weleer de potstal en de schaapskooi, later de gierput en het varkenshok/varkensput. Een grote stad voorzag lange tijd een wijde omtrek van as, beer (menslijke mest) en straatvuil, maar ik kende in mijn jeugd het begrip 'putjesschepper' niet eens, ik dacht dat mijn lieve stadse klasgenoten de put achter de koestal bedoelden, er was thuis toevallig wel een beer, maar die had geen privéput! In I960 leerde ik uit de lessen van de professor economische geschiedenis, een echte Utrechtenaar, die in zijn jeugd nog scheldend achter de beerwagen had aange hold. waar het scheldwoord op doelde. Toentertijd. I960, werd ook nog uit Leeuwarden per schip beer aangeleverd aan een bloemenkweker/tuincentrum in Voorschoten. Toen de lössgronden overbevolkt raakten en de klei nog te taai was voor os en ploeg van toen. redde het toenmalige bevolkingsover schot zich met zandgrond en de mest uit de schaapstal van de heideschapen Dat de ploeg 7.6 werd verbeterd dat men de zware klei aankon, daar had men op (Oud-) Leusden niets aan. De ontgonnen zand- en veengronden, de oude engen raakten uitgeput. Menig oud erf was berucht wegens de schrale eng. Aan de Arnhemseweg is een Scbralenstein maar ook aan de Hamersveldseweg zou men enkele erven zo kunnen duiden; als het humusarme bouwland veel mest behoefde, schoot er voor het weiland al héél weinig over! Drie boeren wisten een twee kilome ter van huis een stuk land voor hun rogge te bemachtigen. Mergelkalk, vogelpoep en afval. Tot men tweehonderd jaar geleden de gehei men van de plantentysica ontraadselde. Zelfs de "Abfallsalze" van de zoutmijnen in Duitsland bleken vruchtbaar, het kalizout. Trouwens, de opbrengst verhogende kalk kenden de Romeinen al van de afzettingen m hun mijlenlange waterleidingen naar Rome. In Zuid-Amerika werden de lagen vogel mest afgegraven en per stoomschip naar Europa vervoerd, de guano. Uit het afval van de hoogovens werden de afval- slakken gemalen tot slakkenmeel. Zo kwam na 1900 de kunstmest in zwang. Decennialang was een mengsel van slak kenmeel en kalizout hoogste wijsheid op Hamersveld; elk jaar in februari werden flinke hopen van die twee vermengd en met de kunstmeststrooier over het weiland ver spreid. Verfijnd bodemonderzoek bracht aan het licht dat menig perceel intussen daarvan wel genoeg had gehad en soms behoefte had aan andere chemicaliën. Ook de kal kniergel w as geen panacee voor alle percelen. De landbouwgewassen hadden hun specifie ke behoeften. Zo meen ik mij te herinneren op aardappelland geen varkensmest. Verder dan wat losse kreten in landbouwbladen en geëmailleerde posters in veevoederpakhui zen als 'Kalksalpeter l(j' Interessengemeinschaft ontdekte ik bij eco nomie), 'Fijngemalen Kaïniet', 'Ammoniumsulfaat', verder dan dat ben ik nooit gekomen, op de hoofdaktecursus kreeg ik geen landbouwchemie I)e bieten bouwers. O ja, de bieten werden met een bij de smid gehuurd eenpersoons zaai machientje op het De foto toont de aanvoer van kolen hij de "Coöperatieve Handelsvereniging aan de Hamersveldseweg. Echter ook de kunstmest vond via deze aanvoerlijn haar weg naar het bouwland. Foto G. van Loenen

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 5