694 695 "Ik leek wel een kloosterzuster" Het gebied waar Zr Van Kalkert werkte was de hele gemeente Leusden, qua oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht. Het (algemene) Groene Kruis telde in de gemeente meer leden dan het (rooms-katho- lieke) Wit-Gele Kruis. Lr was een goede samenwerking tussen de drie kruisverenigin gen. Zr Rosa (Leusden-Centrum) en Zr Dignum (Achterveld) waren van de wit gelen. In het weekend vervingen de zusters elkaar. Twee van de drie deden dienst op zaterdagmorgen en één van de drie ook op zondag. Nel alsof je een huishouden hebt, zegt Zr Van Kalkert, je bent er nooit van af. Ze herinnert zich nog hoe ze de begrafenis van een grootvader niet kon bijwonen, omdat zij geen vervanging kon regelen. "Ik leek wel een kloosterzuster" verzucht Zr Van Kalkert. "Als zelfstandig werkende moet je ook doen aan zelfcontrole. En je moet consequent w erken. Dat leer je in de loop van de tijd. Maar op het laatst werd het zo anders, de papierwinkel bij voorbeeld, de verantwoor ding van je tijd tot op de minuut nauw keu rig. nee dat zou ik niet meer kunnen. Ik besloot soms in een opwelling een ernstig zieke of een rouwende te bezoeken, gewoon om te vernemen hoe het met hem/haar ging." All round Een zelfstandig werkende wijkverpleegkun dige moest all round zijn ("van de wieg tot het graf") en laagdrempelig zijn. Twee keer in de week hield Zr Van Kalkert zuigelin- genbureau en een keer in de week kleuter bureau. Bij dat laatste kreeg zi j op den duur assistentie van het echtpaar Grambergen. Hij was schoolarts in Nijkerk geweest en zij kinderarts in het Sofia Kinderziekenhuis te Rotterdam. Hij was ook vertrouwensarts in Amersfoort en omgeving. Dat Zr Van Kalkert geacht werd all round te zijn was haar ook wel gebleken tijdens de opleiding. Die had zij genoten in het Diakonessenziekenhuis in Rotterdam. Je deed dan eerst de opleiding voor A-ver pleegkundige, plus de "kraam" en daarna de wijkopleiding, met maar liefst 24 vakken! Massale inentingen Die kraamzorg-opleiding kwam haar nog van pas, want een keer of vier moest zij bij een bevalling assisteren, als de kraamzuster verhinderd was. De jaren zestig was ook de tijd van de mas sale inentingen. Zo werden de moeders opgeroepen om hun kind te laten inenten op de leeftijd van 3, 4. 5 en 11 maanden voor diphterie. tetanus en polio. Maar het was ook de tijd nog van de pokkenvaccinatie. Kleuters van 4 jaar en zelfs kinderen van 7 jaar werden ook opgeroepen. "Schoolkinderen werden per klas opgeroe pen. En als er een flauwviel viel de rest ook flauw" herinnert Zr Van Kalkert zich nog. Kanker kwam toen ook veel voor Als wijkzuster heb je niet alleen te maken met zuigelingen, peuters en kleuters, maar ook met chronisch zieken en ernstig zieke mensen. Zo geef je adviezen aan reumapa tiënten, aan lijders aan t.b.c., aan kankerpa tiënten. De inschakeling van de zuster gebeurde door de huisartsen of op eigen ini tiatief. In 1963 had Zr Van Kalkert te maken met dokter Lansink, zijn assistent dokter Den Toom en dokter Braun (in Achterveld). De ziektes rheuma en t.b.c. zijn tegenwoordig veel beter te behandelen dan toen. En over kanker zegt Zr Van Kalkert dat het niet zo is dat die ziekte tegenwoor dig veel meer voorkomt dan vroeger. "We zijn er opener over geworden. Vroeger werd er wel over "K" gesproken en dat illustreert dat de ziekte niet erg bespreekbaar was". Ook maatschappelijk werker "Je bent als wijkzuster soms ook maat schappelijk werker. Ik lag er wel eens wak ker van als ik mijn nek had uitgestoken voor de toewijzing van de kinderen in geval van een scheiding. Je kon er met niemand over praten..." Het was bovendien de bedoeling dat zij gevallen van kindermis handeling vroegtijdig zou opsporen. Dat was het nut van huisbezoeken, te beginnen met de prenatale bezoeken: je ziet het een en ander.... Bij een kind met het Syndroom van Down moest zij wel eens adviseren wat wel en wat niet te doen in het gezin. Als wijkzuster kon zij enigszins vooruitzien wat het gezin nog te wachten stond. Patiënten die uit het ziekenhuis thuis kwa men. moest zij bezoeken. Daarbij had zij te maken met vooroordelen. Als zijn een hoog bed voorschreef, wilden de gezinsleden dat niet, "want dan ga je dood". Ook tegen krukken maakte men toen nog bezwaar. Zuster Van Kalkert heeft over de zorg van ernstig zieke mensen een duidelijke filoso fie: "Je moet altijd staan waar de patient staat. Als de patient ergens op hoopt, moet je mee hopen, maar geen valse hoop Drie generaties Ook nam zr Van Kalkert het initiatief tot het organiseren van cursussen. Zo was er een cursus EHBO. een kleuter- en een zuigelin gencursus. "Goed verzorgd van top tot teen". Reparatie electrische apparaten, Zwangerschapsgymnastiek en Mensendieck. Met dokter Lantink deed Zr Van Kalkert de zuigelingen-consultatiebureaus. Dokter lantink zei dan altijd: "Je bent er zeker één vanOp den duur kenden ze drie generaties. Het Groene Kruis hield deze activiteiten niet alleen in Leusden-Zuid (De Roo Van Aldewereltlaan). maar ook in de lokalen van het Wit-Gele Kruis. Deze waren in het witte gebouw tussen het Ros Beyaert en de Kloosterhof, waar tot voor kort café/restaurant "t Zustertje" was gevestigd- Overigens is het Kruisgebouw aan de Roo van Aldewereltlaan ook niet meer als zoda nig in gebruik. Werkdruk Ik wil weten, bi j zo'n werkdruk, wie er voor zorgde dat zij niet doordraaide. Zr Van Kalkert:"Het was bijvoorbeeld van belang één patiënt tot de dood te begeleiden. Je legde toen ook de patiënt zelf af. Dit was ook goed voor je eigen rouwverwerking door de band die je met patiënt en familie kreeg. Als er twee gevallen van stervensbe geleiding tegelijk waren, was dat dubbel zwaar". Zr Van Kalkert is in 1979 oververmoeid geweest. Hoe zij tijdens haar ziekte vervan gen is weet zij niet meer. Maar in 1980 kwam er een zuster bij, zuster Uiudy. Maar nu zijn wij voldoende afgedwaald van de jaren '60 van de vorige eeuw om er een punt achter te zetten. Zr. Van Kalken geflankeerd door liaar R.K. collegae. In liet midden Zr. Rosa. Foto: A. v.d. Bert; Zr. Van Kalkert houdt consultatiebureau in het Wit Gele kruisgebouw in Hamersveld. 1970) Foto A. v.d. Berg

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 9