EEN HAMERSVELDS CAFE; 710 "BIJ TINUS KON JE ALTIJD TERECHT." diensten opleveren, zoals ritten met de pastoor of voor gasten van het gesticht naar de stad of het station (er was nog geen bus), vrachtvervoer zoals varkens aan de slachterij leveren, veevervoer naar de markt, eieren naar de eiermarkt brengen.. Meer in de agrarische sector: tijdverslindende veeverzorging zoals kalveren mesten, biggen fokken, kuikens uitbroeden en opfokken waar men een broedmachine voor nodig had (een apparaat dat b.v. werkte op brandspiritus als men afgelegen woonde, of electrisch als men aan de weg woonde), en dan de kuikens leveren aan kippen houdende boeren. Het melkri jden was al gauw maar voor een paar weggelegd, van wie de een ook nog tijd overhield om transporten uit te voeren zoals zand halen 'van de berg' voor bouwactiviteiten (slechts één aannemer had zelf een vrachtwagen, de ander gebruikte zijn T-Ford wel voor personenvervoer) en voor de aanvoer van tarwedoppen uit de Beemster. De zonen van de boeren gingen mee om te helpen de zakken te vullen achter de dorsmachine; ze konden niet allen m de cabine; boven op de lading werd een kuil vrij gehouden waarin ze behaaglijk de terugtocht aanvaardden, met een volle vracht en vol verhalen. Een paar boeren hadden een melkwijk in de stad; de melkw ijken waren tot 1945 nog niet gesaneerd, dus zij reden met verse melk elke dag. ja tweemaal daags, heel wat af, want eerst moesten zij tot in de oorlog ook nog de melk afhalen bij een boer. die kreeg weer een paar centen meer per honderd liter voor die consumptiemelk; daarvoor moesten melkw inning, melkgerei en stal (meer en uitzetbare stalraampjes) w eer aan strikte eisen van hygiëne voldoen; elke week w erd de melk gecontroleerd op vetgehalte, reinheid en houdbaarheid door het M.C.S.U..(Melkcontrölestation Utrecht). En o ja, hun vee werd elk jaar nagekeken op t b c. met een soort piquetreactie, wat dit was weet ik niet, ik had geen koeien; ik herinner mij wel dat een 'reageerder' een ramp was; voordien heette zo'n koe een 'slijter'; de Utrechtse markt werd pas na de oorlog t.b.c.-vrij, Drente was de eerste t.b.c.-vrije provincie. Omstreeks 1945 werd de melkvoorziening gecentraliseerd: alle consumptiemelk ging naar Amersfortia'. Voortaan kwam een melkrijder over Hamersveld om de melk op te halen bij de boeren die consumptiemelk leverden. Alweer iemand met een klein bedrijf die dank zij deze nevenactiviteit een paard eropna kon houden. Hij haalde de verse morgenmelk. En de avondmelk? Die moest thuis gekoeld worden en daarvoor mocht of kon de regenton of regenput of de sloot niet dienen: er moest een koelbak komen, zodat de avondmelk de volgende morgen 'koelvers' mee kon. Amersfortia gaf geen ondermelk mee terug, immers de consumptiemelk werd 'gestandaardiseerd' op 3.2 vet 1968); wat zij met de weggecentrifugeerde room doen? Kijk maar in de encyclopedie en in het melkvak van de supermarkt, ik kan met de enige echte (nou ja, 3.2 vet) aardig uit de voeten in de keuken. De Leusdenaar van nu beschouwd "De Hamershof" ongetwijfeld als het "kloppend hart" van het dorp. Echter, in de vorige eeuw tot pakweg 1975 was het "centrum" van Hamersveld heel wat kleiner van omvang. Eigenlijk kunnen we volstaan met de hoek Zwarteweg/ Burg. de Beaufortweg waar de smederij van Gijs "Pruts" v.d. Hengel en Café Tinus v.d. Pol waren gevestigd. Heel overzichtelijk dus. Nu is eetcafé "De Dikke" nog steeds een pleisterplaats voor vertier zoekende jongeren.. Het café werd aanvankelijk uitgebaat door de moeder van Gijs, de smid. Tinus v.d. Pol, geboren in 1906 op een boerderijtje waar nu "De Biezenkamp" staat, wilde eigenlijk slager worden maar vond eerder emplooi als bakkersknecht bij Stephen v.d. Berg en later Evert v.d. Hengel aan de Hamersveldseweg. In 1932, getrouwd en wel met Riek Greefhorst, kon hij het café aan de Zwarteweg huren voor 6 gulden per week. Een café/ slijterij ontstond meestal als bijverdienste naast een kruidenierszaak, (Ros Beijaart)ofbakkerij (Opeenvolgende telgen v.d. Hengel). Ook Tinus had dus een volledige werkdag achter de rug als hij om 17.30 het café ontsloot voor zijn klanten. Zo verwierf hij een (bescheiden) tweede bron van inkomsten. Tijdens de oorlog waren de duitsers er ingekwartierd en lag de boel noodgedwongen stil. Toch voorzagen zij de familie van kolen en ook vlees uit de slachterij die de duitsers in een schuurtje bij de naastgelegen smederij hadden ingericht. In 1945 kon hij het pand kopen en er ook gaan wonen. Helaas overleed zijn vrouw in 1948 en bleef Tinus achter met 9 kinderen. Hij hertrouwde I jaar later met Gerritje Blom die in Achterveld een kruidenierszaak dreef onder de naam; "De Morgenzon". Cons u mp tie melk. Tunis van Je PoI in zijn slijterij in 1979Het café had toen al enige jaren zijn deuren gesloten Foto: Archief fani. v.d. Pol

Historische Kring Leusden | 2004 | | pagina 7