WEERBARSTIG VOORUIT Cor van den Hengel STREVEND Hamers veld in de vorige eeuw. Aflevering 5 740 H8!e! de jteskam te flchteueld gcbicdsaanduiding. Jan Schouten heeft nog lange tijd geprobeerd de oude schrijfwijze weer ingang te doen vinden, maar lang geleden, op een blauwe maandagmiddag, besloot de gemeenteraad dat de 'r' gehandhaafd bleef. Dat vond men de gemakkelijkste weg: je hoefde je dan nergens in te verdiepen en je hoefde ook niets te veranderen. onze eigen plaatsnaam Achterveld is in schrijfwijze veranderd. Vroeger schreef men Agteveld of, later, Achteveld; dus zonder de 'r'. Alle kranten schreven toen Achteveld. De naam is ontleend aan de benaming van dit gebied. Op een oude kaart werd deze streek aangeduid als "het Achte Veld". Onze plaatsnaam is dus ontleend aan deze Voor alle kleine erven gold: naast de koeien kon men varkens, kippen en zelfs eenden houden: die 'enten' waren zo lief haar eieren al 's morgens vroeg in de nesten onder het kippen'rik' te deponeren, waarna ze tegen negenen, na gevoerd te zijn met vochtig gemaakt meel, werden losgelaten om hun verdere voedsel op te slobberen in 741 de sloten thuis en langs de buren; zij haalden daarbij veel modder omhoog; als dat al te erg werd was het voor een los arbeider aangenomen werk die sloot uit te graven; de eenden vergden geen stalruimte, zij vlogen voor hun nachtrust niet op het 'kippenrik', maar sliepen daaronder op de begane grond net als in de vrije natuur; alleen jonge eenden, pas gekocht, waren zo onnozel de sloot aan de overkant van de weg op te zoeken; had dat avontuur één van hen het leven gekost, dan had de rest de les geleerd en bleven zij voorgoed op hun eigen kant. Zij moesten wel elke avond 'opgehaald worden', daarvoor waren wel een paar jonge zonen beschikbaar. Waar de eieren heengingen? Naar de beschuit- en banketbakker aan de Langestraat, want bij het bakproces verdween de typische wildsmaak. Van salmonella had men nog nooit gehoord. Kalveren mesten Aan de jonge vaarskalfjes wilde de boer nog wel zijn tijd tweemaal daags besteden: ze moeizaam leren drinken, eerst uit een bakje of schaal, dan uit een emmer, vervolgens ze alle drie, vier, vijf, tot tien toe, als de natuur de boer gunstig was geweest, op een rij uit even zovele emmers laten zuipen, na een maand of wat uit de kalver'zeuning', het befaamde kalveren weteren. Hun trog lag op een paar paaltjes tegen de vree, zodat ze hun kopjes maar door de vree hoefden te steken. Boeiend was het te zien hoe ze, als het op was 'en het eten gedaan', aan eikaars oren gingen flcppen, nu bij het melkdrinken het zuiginstinct weer even was opgewektHet instinct van de dieren was nu eenmaal met de bek de speen of tepel van de moederkoe te vatten en zuigen maar. Hoe leerde men een nuchter, pas geboren kalfje drinken? Handig imiteerde de boer de koe door een paar melknatte vingers in het kalvcrbekje te steken, dan kreeg het diertje al zuigend de smaak te pakken, dan drukte men het snuitje in de melk en zie, het zuigen bracht de melk in de bek en slikken maar, en zo leert een kalf de biest -zo heet de eerste melk na het kalvenopslobberen. Na een paar weken levert de koe gewone melk, zonder de bouwstoffen waaraan het nuchtere kalf behoefte heeft, de melk van de 'verse koe' hoeft niet meer apart gehouden te worden en het kalf drinkt gewone melk. Merkwaardig dus dat een kalf nog maanden het tepelzuiginstinct behoudt: als ieder kalf haar emmertje leeg heeft gedronken, gaat zij de oren van haar makkers te lijf, maar na een paar minuten is daarvan de aardigheid af. Het diertje leerde aldus al vroeg uit de hand eten', ja, als men het onnozele diertje een lekker wisje hooi voorhield, hapte het toe, maar haar prille stofwisseling was daar nog niet op berekend; dat spelletje werd de kinderen verboden. De stierkalfjes werden zo snel mogelijk verkocht; enkele veehouders brachten de verdiensten van hun kleine bedrijf op peil met het opkopen van kalfjes van hun buren, 's zomers als men zo gelukkig was geweest voldoende 'vaarskalveren te trekken', werden de alsdan nog geboren vaarskalfjes ook verkocht voor de mesterij. Wat men tegenwoordig aan de mestkalveren voedert? (mest betekent hier geen poep, maar vet) Kalverbrokjes herinner ik mij vaag, ze waen niet te eten, zuiver lijnmecl of lijnschilfers wel! Hier in Uddel staat een complete fabriek voor al die mestkalveren bij al die voorheen kleine Veluwse boeren, maar Alpuro is geen zuivere melk, ik bedoel een produkt met allerlei high chemische of technische toevoegingen, waardoor de lieve kalfjes nog sneller groeien en nog lekkerder smaken. Daarnaast waren er nog zo'n drie kalverkopers die de boeren langs gingen om te horen of er nog wat viel te verdienen. De diertjes werden aan de vier pootjes samengebonden en in een mand voor op de fiets afgevoerd, dan wel in een tweewielige kar gelegd bij enige lotgenoten. In de jaren dertig of iets later greep de overheid in, ze Foto: Archief Frans van Loenen Ook "De Roskam" stond vroeger in AchtEveld Kleinvee.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 10