744 745 werken, en waar nood is, praten we niet verder. Waarden en normen; er waren alleen weldenkende mensen, ach waren alle mensen wijs en daehtcn ze daarbij wel... Symbiose. Heel gewoon was de samenwerking van een klein bedrijf met een of meerdere grotere. Of men dat nou burenhulp noemt of synergie of een werk van barmhartigheid, dat doet men al eeuwen op het zand. In de oorlog werd de provincie Utrecht geprezen omdat daar de boeren bij de schaarste aan trekpaarden elkander zo goed hielpen. Och, het was puur bij traditie agrarische logistiek: een bedrijf heeft niet precies 0, 1, 2 of 3 paarden nodig, maar ergens daar tussen in, en het loopt ook nog uiteen al naar het seizoen. Dan heeft Jan even geen paard nodig, of kan Piet wel langere tijd een paard erbij gebruiken, of heeft Klaas een paard met een veulen van een. twee dagen oud. of Hendriks paard is even wat kreupel, enz. Goede buren kenden het leentje-buur spel van kinds af aan. Het gold voor man en paard en machine, gereedschap en produkten. En wat gaf het een gezelligheid! Een boer kon het bedrijfje niet meer rendabel houden, hij verkocht het en werd honderd kilometer verder buschauffeur, geen probleem! Maar zijn vrouw miste de aanloop van het netwerk van elkaar helpende en bijspringende buren. Totdat zij in de namiddag, als de boel aan kant was, prettig werd opgenomen in een theekransje. Haar man vond dat niet minderwaardig, maar begreep. Trouwens, onze emigranten hebben dat in Canada ook wel gedaan, met gratis taalles! Naast elkander heen leven is geen leven, symbiose, dat is pas leven.. Van Dale kan het zo mooi zeggen: "Het harmonisch met elkaar leven of met elkaar omgaan van (groepen van) mensen die van elkaar afhankelijk zijn". Dominee kan het niet mooier zeggen. God kent geen tweede rangs mensen, voor de dood ik bedoel niet pas na dit leven zijn we allen gelijk, niet enkel in de grond, zoals toen het kerkhof, op het dorp kennen we elkaar en groeten iedereen. Vragenrubriek De vragenrubriek die w ij in ons vorige nummer zijn gestart heeft niet bepaald een stormachtige respons gehad. Of dit aan de moeilijkheidsgraad ligt of andere oorzaken heeft laten we natuurlijk nog even in het midden. De foto's van de schaapherder in Leusdense dreven heeft geen bellen doen rinkelen bij onze lezers maar we verwelkomen nog steeds een ieder die een tip van de sluier Op de foto van het postpersoneel, poserend voor de deur van de dorpskerk .ontvingen wij een reaktie van mw. W.C. v. Dijk- Ipenburg uit Nieuwerkerk a.d. Usscl die haar oom Willem Ipenburg rechts bovenin We nemen nu maar aan; Ten onrechte! Willem was een (tot zijn 39e) vrijgezelle postbode die zeer goed was ingevoerd in het wel en wee van de Leusbroekers van die tijd. Zijn betrekking bij de post zal daar wellicht debet aan zijn geweest? Dan ontvingen we op de opgeworpen vraag van Wout de Jong over de "leeftijd" van Achterveld een reaktie van onze voorzitter Joep van Burgsteden die we hieronder onverkort weergeven. We laten de opgaven van de vorige keer nog even staan alvorens onze lezers met nieuwe vragen te bestoken. Alle reakties blijven hartelijk welkom! Je verhaal gelezen over 1309, als datum waarop voor het eerst de naam Achteveld voorkomt. Althans tot nu toe. We weten natuurlijk niet of er ergens nog archieven liggen waarin de naam voorkomt. Nairac, destijds burgemeester van Barneveld en schrijver van aardige boekjes over de geschiedenis van Achterveld, noemt ook 1309, maar geeft de bron niet aan. Wel vermeldt hij dat een aantaal oude Veluwse geslachten hun naam gaven aan boerderijen en landgoederen/streken. Ik haal Nairac aan: daarbij voegen wij nog Langelaer, Dronkelaer, Donkervoorde, Huijckenhorst.Horsselaer, wijders Harsselaer, Zeumeren, Ter-Schuuijr en "De Heer D'Ablaing noemt in zijn Ridderschap van Veluwe een aantal van die Veluwsehe Edele geslachten op, Achteveld, Bijlaer, Dompselaer, Espete, Estvelt, Glijnden, Keijenkampe, Oldenbarneveld, Roselaer, Schaffelaer, v.d. Scheur, Vincelaer de namen der buurtschappen zijn Glinde, Estveld, Callenbroek, Achteveld, Wessel en die der daarin gelegen boerenerven Glinde, Hackfort, den vroegere naam van ons kasteel Schaffelaar, Estvelt, Espeet, Callenbroek, Achteveld, Bijlcr, Kreijenkampe, Oldenbarneveld, Roselaer, Schaffelaer( het boerenerfen Wessel; Vincelaer." Volgens Nairac leefden die oude Veluwse geslachten tussen 1190 en 1460. Daar ligt 1309 tussenin. Maar misschien gaat het wel terug tot 1190 VOOR U GELEZEN Titel: Conceptrapport Inventariserend Onderzoek Tabaksteeg Rapporteur: drs. N. den Ouden (projectleider drs. F. Snieder) Algemeen Naar aanleiding van plannen van de Gemeente Leusden om in het plangebied Tabaksteeg een nieuwbouwwijk te laten verrijzen is opdracht gegeven aan de Acheologische dienst van de Gemeente Amersfoort om een zogenaamd proefsleuven onderzoek uit te voeren, teneinde vast te stellen of er zich archeologische waarden in het plangebied bevinden. In dit concept rapport zijn alle aspecten die relevant zijn voor de opzet en uitvoering, inclusief een conclusie en aanbevelingen naar aanleiding van het onderzoek, beschreven Omdat het rapport veel informatie bevat die voor een gemiddelde Leusdenaar wellicht niet interessant is volgen hierna de meest relevante delen. Het complete rapport, evenals de twee in de literatuurlijst vermelde boeken van ons erelid Jan Verduin, zijn in te zien bij de bibliotheek van de Historische Kring Leusden. Om het gehele terrein te onderzoeken is gekozen voor het graven van proefsleuven met een onderlinge afstand van 25 meter. De sleuven werden niet in hun geheel gegraven, maar in stukken van 50 meter waartussen een ruimte overbleef van eveneens 50 meter. Alvorens de uitgezette sleuven te ontgraven is een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van explosicven. Immers in 1945 is de huidige PON spoorlijn (toentertijd bekend als de Kersenbaan) een aantal malen gebombardeerd door de geallieerden. Het laatste bombardement vernielde de spoorbrug over de beek waardoor de lijn uitgeschakeld werd. Op basis van een gemaakte zogenaamde 'archeologische verwachting' kenmerkte men sommige delen in het gebied met een 'middelhoge trefkans'. Men doelde dan op bewonings- sporen uit zowel het Mesolithicum (jacht licht Frans van Loenen herkende. Juist deze man dachten w ij al te hebben geïdentificeerd als Rijk v. Asselt. Wou!,.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 12