LEUSDEN TOEN NU basiskampjes) als de Nieuwe Tijd (tabaksteelt). Tevens achtte men de kans aanwezig op ontginning en bewonings- sporen uit de Late Middeleeuwen. Resultaten L Over het hele gebied zijn bij het aanleggen van de proefsleuven vondsten gedaan in de bouwvoor (oppervlakte vondsten). Hieronder bevond zich 16c eeuws steengoed 2. Voorts werden in 5 sleuven diverse archeologische waarden aangetroffen. A in sleuf met nummer WP 12 was een korte rij paalsporen zichtbaar. In een van de paalsporen werd een stukje ijzer gevonden. Onduidelijk is om wat voor voorwerp het gaat. Deze structuur is mogelijk van een kleine schaapskooi K In sleuf met nummer WP 21 was een korte rij paalsporen zichtbaar. Vondst hieruit is een fragment van een pijpensteel uit de 1T eeuw. Bij deze vondst moet wellicht gedacht worden aan een schuur of schaapskooi C. In sleuf met nummer WP 41 waren twee rijen palen zichtbaar, die vrij dicht tegen elkaar aanliggen. Het gaat om vrij grote paalgaten, met een diameter van ongeveer 50 cm. Het aardewerk dat in deze paalgaten is aangetroffen, dateert uit de 18e eeuw Aangezien in dit gebied in de 18l eeuw veel tabaksteelt voorkwam, is het aannemelijk dat het hier gaat om een zogenaamde tabaksschuur. D. In sleuf met nummer WP 42 werd een dubbel paalspoor aangetroffen. De vorm en het spoor maakt het mogelijk dat het spoor uit dezelfde tijd dateert als de sporen van de tabaksschuur in WP 41 E. In sleuf met nummer WP 43 is een grote rij paalgaten zichtbaar met daarin veel grote dakpanscherven. Tevens is een aantal bakstenen zichtbaar. Het gaat hier wellicht om de resten van een (sub) recente schuur. De sporen liggen zeer dicht bij de huidige boerderij. Deze boerderij staat er pas sinds het begin van de twintigste eeuw. Voor die tijd hebben er wel schuren op die plaats gestaan. Wellicht was deze schuur er een van. 3. Tenslotte werd in 9 sleuven tussen de bouwvoor en het dekzand op een aantal plaatsen een dun restantje van een 'esdek' aangetroffen. Deze constatering wordt voorzichtig in verband gebracht met bemesting door middel van schapenmest uit potstallen (schaapskooien in de omgeving?) en de tabaksteelt (tabaksschuren in de omgeving?) .Aanbeveling Aanbeveling is om geen archeologisch vervolgonderzoek te laten plaatsvinden. Wel is archeologische begeleiding aan te bevelen bij grondverzet in delen van het plangebied w aar sporen van tabaksschuren zijn aangetroffen. Dit om de precieze ligging en afmetingen vast te stellen. Deze gegevens zullen bijdragen aan de cultuurhistorische waarde van het gebied. Vlak voordat de Arnhemseweg overgaat in de Geeresteinselaan maakt deze weg ter hoogte van de Vieweg een scherpe bocht. De 5 huizen die de bocht omzoomen is een heus buurtschapje met (in de volksmond) een naam; "De Brug". Op de foto van nu is het zoeken naar de naamgever van dit punt. Echter, tot 1944 van de vorige eeuw overspande een lieflijke brug de Luntersche beek op dit punt. (zie foto 1 en 2) De Arnhemseweg lijkt nog min of meer "onverhard" en het verkeer dat nog voor een belangrijk deel uit voetvolk bestond heeft zichzelf een smal voetpaadje aangemeten. Foto 1 is in de jaren'20 gemaakt door "Juffrouw Annie" de Beaufort zélf met haar eerste fototoestel. Foto 2 dateert van later datum en dat is te zien. het bordje met de pijl links op de foto 747 Frans van Loenen mag duiden op de opkomst van gemotoriseerd verkeer en is van een ontroerende eenvoud. De aanwijzing was lange tijd voldoende om het schaarse verkeer in banen te leiden. Verder mag opgemerkt worden dat er in vroeger tijden werkelijk ideale "hangplekken" voorhanden waren. Helaas werd de brug tegen het einde van de oorlog opgeblazen door de bezetter. Tijdelijk vormde een "noodbrug" de verbinding tussen beide oevers waarna de huidige brug (die deze naam eigenlijk niet verdient) werd gebouwd. Het huis rechts op de foto staat er nog net zo, maar ziet sinds de forse verbreding van de weg de vrachtauto's rakelings langs de gevel razen. Het is nog steeds landelijk wonen "aan de brug" maar zo verstild als toen wordt het niet meer. l.itcraiiiur Bern mei. A. van. 1760: Bcschrijvinge der Stad Amersfoort, Utrecht. -J. Verduin, 2003: Middeleeuws Leusden in bisschoppelijke rekeningen. Historische Kring Leusden, Leusden. -J. Verduin. 1090: Boerderijen in Leusden. Ontstaansgeschiedenis in de Middeleeuwen, Historische Kring Leusden. Leusden - Maarleveld, G.C. R.P.H.P. van der Schans, 1961: De dekzandmorfologie van de Gelderse vallei. -ROB, 2001: Indicatieve Kaart van Archeologische Waarden (IKAW) 2C generatie.-Stiboka, 1966: Bodemkaart van Nederland, schaal 1:50.000. Stiboka RGD, 1977: Geomorfologische kaart van Nederland schaal 1:50.000.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 13