Jaarverslag 2004 Het bestuur Ook in het afgelopen verenigingsjaar waren weer een flink aantal leden actief op historisch gebied. Het bestuur heeft dan ook veel waardering voor het werk van deze leden, want zonder hen zouden veel werk zaamheden niet tot stand zijn gekomen. De belangrijkste onderwerpen vindt u hieronder groepsgewijs weergegeven. Publicaties: Ons verenigingsblad "Leusden Toen" verscheen opnieuw vier keer; hierin werd een keur aan historische artikelen gepubliceerd. Het blad mag dan ook met recht het visitekaartje van onze vereniging worden genoemd. Een kleine lay-out wijziging zorgt er voor dat het nog makkelijker leesbaar is. Ook het plaatsen van wat meer foto's maakt het aantrekkelijker. Naast de historische artikelen kent het blad ook vaste rubrieken waarin we onze leden op de hoogte houden van de gang van zaken in de vereniging. Onze leden hebben, zoals regelmatig blijkt, veel waardering voor het blad. Het blad wint dus aan belangrijkheid. In de tweede hein van het jaar werd de redactie uitgebreid met dhr. J. Mispelblom, Rcggewijk 14, 3831 MJ Leusden, nu het redactieadres. De redactie bestaat nu uit de volgende personen: de heren Fr. van Locnen, J. Mispelblom, H.J. Verburg, K.G. Vlaanderen en R. ter Wal. De presentatie van het boek "Wandelen door de geschiedenis van Leusden", geschreven door Goos van Leeuwen, in het gemeentehuis van Leusden w as een groot succes. Na aanbieding van het eerste en het tweede boek aan de schrijver en zijn broer, die voor een belangrijk deel de tekeningen in het boek heeft gemaakt, w erd een derde boek aan wethouder Jansma aangeboden. Er w aren 50 genodigden aanwezig. geïnventariseerd en op onderwerp toegankelijk gemaakt. De HKL beschikt over zeer veel krantenknipsels. Er werd een begin gemaakt met het rubriceren en het toegankelijk maken van deze informatie via een database. Ook dit jaar heeft de Kring weer diverse nieuwe aanwinsten ontvangen. De presentatie van onze krantenknipsels in de bibliotheek Nieuw Langenbcek wordt als vanouds door ons lid de heer G. van Raaij met veel inzet prima verzorgd. Er komt veel schooljeugd om deze in te zien. De knipsels liggen nu ook ter inzage in onze eigen bibliotheek. De voorjaarslezing vond dit jaar in maart in Achterveld plaats. Hij werd verzorgd door de heer T. Hulsebos. Aan de hand van een groot aantal dia's vertelde hij ons over de geschiedenis van de Nederlandse Tegel, over de wijze waarop en waar ze worden vervaardigd en over de ontwikkelingen in kleur en motieven. Hij liet ons heel veel tegeltableaus zien van schoorstenen en schouwen uit heel Nederland. Het was een zeer interessante lezing. Het aantal bezoekers bedroeg ruim vijftig personen. Na de pauze van de jaarvergadering werd door de heren Roggenkamp en van Burgsteden, via een beamer-presentatie, een reis door het meer dan 1200 jarig verleden van Leusden, gepresenteerd. De HKL heeft door het beschikbaar stellen van materiaal en informatie haar medewerking verleend aan het tot stand komen van een in 2005 te houden tentoonstelling in het Cavalerie-museum in Amersfoort met als onderwerp "De onbekende Grebbelinie, De Gelderse vallei in de meidagen van 1940". De excursie naar de synagoge aan de Drieringensteeg in Amersfoort met aansluitend een lezing van mevr. Nechamah Mayer-Hirsch over de historie van de Joodse gemeente in Amersfoort was 727 een groot succes. De 60 deelnemers kwamen allemaal op eigen gelegenheid naar de Synagoge, waar het eerste deel van de lezing plaats vond. In de gemeenschapsruimte tegenover de synagoge werd na de koffie het tweede deel van de lezing gehouden. De najaarslezing werd verzorgd door mevrouw dr. C.J.C. Broer in De Kom naast de Katholieke kerk in Leusden Centrum. De lezing had als onderwerp de geschiedenis van de kloostergemeenschap op de Hohorst en de Utrechtse Sint Paulusabdij. De klooster-gemeenschap werd omstreeks het jaar 1000 door bisschop Ansfried van Utrecht gesticht op de Hohorst. De opkomst was overweldigend. Zo'n 95 aanwezigen hoorden een boeiend verhaal over het ontstaan en de historie van deze gemeenschap. Onze Kring nam weer deel aan de Culturade. Ook dit jaar werd de Culturade tegelijk met de jaarmarkt gehouden. We stonden weer op onze vaste plaats in de Passage en voor de inrichting van de stand konden we weer gebruik maken van een grote achterwand, waarop promotiemateriaal kon worden bevestigd. Het promotiemateriaal was deze keer gericht op het thema "Verdwenen en weer herstelde gebouwen en uitzichten in de gemeente Leusden". Onze Kring kon maar liefst weer 8 nieuwe leden inschrijven. Ook hebben we veel informatie aan de bezoekers kunnen geven over doel en activiteiten van onze Kring en over diverse historische zaken in Leusden. De heer Bos heeft samen met de heer van Laar dit verslagjaar weer een aantal tentoonstellingen verzorgd in de vitrines in het gemeentehuis en de Krakhorst. Er is nu ook een vitrine ingericht in de bibliotheek te Achterveld. Bij gelegenheid van de presentatie van het boek "Wandelen door de geschiedenis van Leusden" werd een kleine tentoonstelling opgezet van de in het boek gepubliceerde tekeningen. De tentoonstelling heeft daarna nog enige weken in de hal van het Gemeentehuis gestaan. Bovendien werden twee maquettes, - beiden door de schrijver gemaakt -, van het kerkje in Oud Leusden en van een tabaksschuur, in de hal van het gemeentehuis tentoongesteld. De HKL heeft medewerking verleend aan de opening van het Snorrenhoefpad in Achterveld. Aan het Landschapsbeheer Utrecht werd medewerking toegezegd voor de te ontwikkelen klompenpaden rond Kasteel Stoutenburg. Tijdens de wandeling over het Snorrenhoefpad ter gelegenheid van de eerste bijeenkomst van de Gemeenteraad na het zomerreces heeft de een lid van HKL als gids gefungeerd. Voor het behoud van enkele monumenten in Leusden en Achterveld werd, in overleg met onze vertegenwoordiger bij de gemeentelijke monumenten commissie. Dhr. Polak, bij de gemeente Leusden aandacht gevraagd. Het bestuur blijft alert op het ontbreken van een goede brandvrije ruimte voor de opslag van onze archieven en heeft ook dit jaar weer diverse malen hierover met wethouder Jansma gesproken. Naarmate collecties groter worden groeit ook het risico. Het overgrote deel van de informatie en de voorwerpen is onvervangbaar. Er is medewerking verleend middels een aantal vertellingen voor vier groepen van de basisschool Het Startblok in Achterveld n.a.v. hun schoolproject over de ontstaansgeschiedenis van het dorp Achterveld. Er is aan het milieucentrum "De Schoolsteeg" medewerking verleend aan het opzetten van een lesbrief over het landgoed "De Boom". De heer van Burgsteden heeft een lezing verzorgd voor een groep vrijwilligers van het UW en voor de ouderen in 't Hamcrsveld over de Het beheer van onze eigendommen: Een groot deel van ons fotoarchief is Evenementen en exposities Overige activiteiten:

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 3