730 731 Nieuwe leden Mevr M.Bouwmeester v.d. Vlasakker - Mevr.R.Casemier - Walet - Mevr.W.van de Lagcmaat - Fam.H.H.Hoff - J.Brienne - M.C. van Wieringcn - Mevr.G. W.van Ksvcld - de Vette - M.J.Jansen - K. van den Brecmer - Mevr.T.Rutte - G.J.G.BIom - Mevr. M. Kerkhof - A.E.van den Breemcr - Mevr.M.Kerkhof - Mevr.E.van de Wal Heyke Dhr.H.L.V.Piet - F..J.van Ravenhorst - Dhr.R.J.Schoondcrbeck - Mcvr.K.E.Pouwels Koopman - Mevr.M.A.Rond - Hildebrand - J.van Ruler - H.J.Tolboom Bedankt: W.de Jong W.dc Grcef- J.F.van Maurik - Mevr.J.Verberne - N.Krabbe - P. Wilmink Verslag van de lezing op 23 november 2004 in De Kom. I)e belangstelling voor deze avond was overweldigend. Extra stoelen moesten worden geplaatst om alle belangstellenden een zitplaats te geven. Het onderwerp was er dan ook naar. De geschiedenis en het ontstaan van het klooster op de Hohorst. de huidige natuurlijke heuvel achter het Huis Heiligenberg tussen Leusden en Amersfoort. De voordracht werd gegeven door Mevr. Dr. C.J.C.Broer. Mevr.Broer heeft middeleeuwse geschiedenis gestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam. Ze schreef een proefschrift over de oudste geschiedenis van de Utrechtse St.Paulusabdij(gctiteld: Uniek in de stad) en promoveerde daarop in het najaar van het jaar 2000. Zij schreefeerder publicaties over o.a. de positie van de vrouw in de middeleeuwen, over de middeleeuwse ontginnings geschiedenis van Eemland en (samen met Dr.M. de Bruijn) over de vroegste kerken in Utrecht en de geschiedenis van het Romeinse Utrecht door de eeuw en heen. Ook verscheen van haar hand een publicatie over het Utrechtse Kerkenkruis. Zij is nu bezig aan een nieuwe publicatie over Bonifatius en zijn betekenis voor de kerk in Nederland in de middeleeuwen en doet nader onderzoek naar verschillende in de twaalfde eeuw gestichte abdijen in en rond Utrecht.Als blijk van hun intentie de wereld vaarwel te zeggen en zich volledig te wijden aan het eren van God door de liturgie legden kloosterlingen in het algemeen de geloften van kuisheid, gehoorzaamheid èn van armoede af. Bij dat laatste ging het echter om persoonlijke armoede, want juist om kloosterlingen in staat te stellen zich vrij van wereldse beslommeringen te wijden aan het koorgebed, had een kloostergemeenschap toch altijd een zeker bezit nodig voor het onderhoud van de monniken en de instandhouding, maar vaak ook verfraaiing van de gebouwen.Dit bezit - grondbezit, maar ook allerlei andere rechten waaruit inkomsten voortvloeiden - verwierven kloostergemeenschappen deels al bij hun stichting maar verder ook daarna nog regelmatig door schenkingen van (belang)rijke gelovigen, die in ruil daarvoor van de kloosterlingen verwachtten dat ze voor hun zielenheil baden. Op deze manier, maar ook vanwege de noodzaak om het hen toebedeelde en zich ontwikkelende bezit te beheren, waren de kloosterlingen - hoewel ze geacht werden een geheel van de wereld afgewend leven te leiden - toch op allerlei manieren nauw verbonden met een vaak ook werkelijk actief leven in de wereld. Het bovenstaande gold ook voor de omstreeks het jaar 1000 door bisschop Ansfried van Utrecht gestichte kloostergemeenschap op de Hohorst bij Leusden, die omstreeks 1050 voor Ansfrieds opvolger, bisschop Bcrnold, naar de stad Utrecht werd verplaatst en sindsdien bekend stond als de Sint- Paulusabdij. Bezittingen had de abdij in verschillende delen van het bisdom Utrecht, maar het zwaartepunt van het goederen- en rechtenbezit was toch gelegen in Eemland In deze lezing werd uitleggegeven over welke rechten de abdij kon beschikken, hoe ze deze verwierf, welke inkomsten er uit voortvloeiden en hoe ze werden beheerd en aangewend voor het onderhoud van de kloosterlingen. BEZOEK REGELMATIG ONZE WEBSITE: www.historieIeusden.nl Zoals u waarschijnlijk weet beschikt de Historische Kring Leusden al enkele jaren over een eigen website. Hier is mogelijk voor u interessante informatie te vinden zoals: AGENDA: op deze pagina staan activiteiten zoals lezingen, exposities en tentoonstellingen vermeld. UIT DE PERS: hier verschijnen regelmatig persberichten met actuele zaken die te maken hebben met historie in het hele land. WEBADRESSEN: op deze pagina staan honderden webadressen gerangschikt naar geschiedenis, monumenten, musea, archeologie en erfgoed. U hoeft maar te klikken en de uitgekozen website verschijnt. FOTOARCHIEF: hier kunt u fotoseries zien over het oude Lcusdcn, Stoutcnburg en Achterveld. BOEKWINKEL: via deze pagina kunt u diverse boeken bestellen. Ieder jaar verschijnt er een nieuw bock, uitgegeven door onze kring met telkens een ander thema betreffende de geschiedenis van onze dorpen. BIBLIOTHEEK: Deze pagina is onlangs geheel vernieuwd! De literatuurlijst staat in zijn geheel zeer overzichtelijk op deze pagina vermeld. Een ruim aanbod boeken over de historie van Leusden, Stoutcnburg en Achterveld en daarbuiten. Regelmatig worden de pagina's geactualiseerd. Heeft u suggesties? Stuur die naar webmaster^historieleusden.nl Theo M. de Haas Rinze ter Wal "De kloostergemeenschap op de Hohorst en de Utrechtse St.Paulusabdij Persoonlijke armoede versus collectieve rijkdom. Het (Eemlandse) goederen- en rechtenbezit van de St.Paulusabdij in Utrecht Foto Jan van Laar

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 5