Watersnood in Lcusdcn J. Renes Hieromtrent zijn wij goed geïnformeerd door een verslag van de secretaris, de heer L. Huurdeman, van de volgende inhoud:Op Zaterdag den 10 Maart 1X55 des voormiddags kwam in deze gemeente de tijding dat des morgens omstreeks 7 ure eene doorbraak in den Slaperdijk was gekomen. Op Zondag den 11 e Maart 1X55 des middags omstreeks 12 ure kwam de vloed van het Rijnwater in deze gemeente stromen langs de Liniedijk en uit de Moorstcrbeek, welke in de Modderbeek loost en wel met zulke aandrang dat om 2 ure des middags alle de lage gronden langs de Modderbeek waren overstroomd tot bijkans de hofstede Strijdhorst, Oudenrijst, de Scham en het Fliet. dat het water in den tijd van een uur aan de Horsterweg 6 palmen ca. 60 cm opliep, waarop de meeste landbouwers in deze' gemeente de vlugt namen met hun vee naar de hoge 756 landen en hun koren en hooi uit hunne bergen weg voerden. Op Maandag den 12e des morgens omstreeks 10 ure vloeide het water over de Hessenweg op eene lengte van 350 ellen in het zogenaamde Muisdorp, waarop de mensen uit hunne woningen, staande langs de weg, moesten gaan vlugten. doch des middags om één uur begon het water op die plaats weder te vallen, doch aan de Kopcrmolcn het wasschende bleef zoodat des middags om vier ure het water tusschen de Kopermolen en Klein Hondhorst de geheele weg overstroomde en bleef wasschen tot Donderdagmorge n den 15e Maart, zoodat de Hessenweg was overstroomd van de tweede steeg tot voorbij de steeg van het Gasthuis Daatselaar ter diepte van een Nederlandsche el en meer ter plaatse, met uitzondering waar de weg is droog gebleven het eind tussen de Birkesteeg en het huis Paasmaandag genoemd en voor het huis De Vuilboom de kommunicatie van den ene buur tot den andere was afgesloten. De Kopermolen van Jan van Valkengoed kwam tot het dak in het water te staan. De man was druk doende het vee te redden en de vrouw des huizes had bijtijds de wijk genomen naar een nabij gelegen boerderij. Ook daar bleek zij niet veilig te zijn, zoodat men alsnog te hulp moest schieten, met een schuit welke tot aan de deur van het huis voer en de vrouw daarin nam en haar uit hare boze nood redde. Op Zaterdag den 17e 757 was het water zooveel gevallen dat er enkel de gevlugte huisgezinnen weer ter nauwer nood in hun huis konden zijn en op Dinsdag en Woensdag den 20e en 21 e zijn alle de gevlugte landbouwers met hun vee en huisgezin weder hunnen huizen kunnen betrekken. Door alle krachtsinspanning van dammen en dijken langs de Flierbeek is er bewerkt dat het water niet tot aan de Heerlijkheid Stoutenburg is doorgedrongen, welke plaats en boerderij met landerijen zijn bevrijd gebleven van de overstrooming. Door den Zegen Gods hebben wij in onze gemeente geen menschenlevens of van vee bij deze ramp te betreuren gehad. Het oostelijk deel van de gemeente heeft weinig letsel van het water gehad. 6l jaargang nr. 3 van 15 september 1990 De Bavoortse molen Overgenomen uit het tijdschrift Buiten 20-6-1918 Wie van Amersfoort in zuidelijke richting liep, fietste of wel als een O. W'er in een auto gedoken den straatweg van Woudenburg naar Arnhem nam, zag vlak voor de brug over de Luntersche beek bij het gehucht Bavoort, in 1050 Bachevoort genoemd, aan zijn rechterhand de zoo schilderachtige op een heuveltje gelegen houten standaardmolen, de in de geheele omgeving zoo welbekende "Molen van Bavoort". Ook van den grintweg van Amersfoort naar Doorn, zag men ten zuiden van Leusden dit geestige molentje over de hei boven den oostelijken horizon uitsteken. Met opzet wordt hier gesproken in den verleden tijd, want dit aardige molentje is Zelfs voor de oprichting van de vereniging "De Hollandsche molen" bestond er al iets van molenbescherming. 9' jaargang 1993 nr. 3.. De Wateroverlast in Stoutenburg. Lithografie van O'. Weissenbrueh 1822-1880die de doorbraak van de Grebhedijk moet verbeelden AMERSFOORT «AvOO*T«CHf mO'.C*

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 2