753 Eerste voorzitter Ronald Polak Hij is leraar geschiedenis aan de Scholengemeenschap Guido de Bres te Amersfoort. Hij is geboren in 1950 in Leusden, aan de Arnhcmscweg. Zijn vader, een Amsterdammer, werd na zijn onderduik in Hamersvcld gemeenteambtenaar en zijn moeder kwam uit Barncveld. Ronald Polak was van 1985 tot 1993 de eerste voorzitter van de nu twintigjarige Historische Kring Leusden. Hij was daaropvolgend nog vijfjaar secretaris. Waar kwam de motivatie vandaan om zich zo in te spannen voorde vereniging? Hij zegt: "Het is dezelfde motivatie als waarom ik in het onderwijs ging: ik mag nu eenmaal graag mijn kennis en enthousiasme voor de geschiedenis aan anderen overdragen". Vanuit de Culturele Raad was een oproep geplaatst in de Leusder Krant om een vergadering te houden om te komen tot de oprichting van een Historische Kring Leusden. Dit was in de eerste maanden van 1985. In 1977 - een jaar nadat ik was afgestudeerd had ik met enkele anderen de tentoonstelling "Leusden 1200" georganiseerd. Ik was dus geïnteresseerd en bovendien voelde ik mij met Leusden verbonden. Ik ging naar die door de CRL belegde vergadering, omdat ik wilde voorkomen dat er hier een vereniging los van Flehite zou komen en wellicht zelfs daartegen gericht. Ik w as en ben voorstander van een regionale functie van Flehite, het museum en de oudheidkundige vereniging. Ik vind nu eenmaal dat een stad als Amersfoort een betekenis heeft voor de omliggende gemeenten. Om een ander voorbeeld te noemen: er hoeft van mij ook geen theater in Leusden te komen, dat mag wel in de stad. Toen de vereniging eenmaal draaide kwam ik er al snel achter dat het wel meeviel met het 'lokale denken'. Het speelde niet zoals ik dacht. De samen werking met Flehite was dan ook vanaf het begin uitstekend. Zo was de officiële presentatie van de Historische Kring Leusden in oprichting eind april 1985 in het museum. Daar waren toen de even eerder bij Oud Leusden opgegraven voorwerpen te zien. De A28 werd toen aangelegd. Ook met de historische verenigingen in Woudenberg, Scherpenzeei en Renswoude bestond een goed contact. In mijn periode hadden we regelmatig voorzittersoverleg en gezamenlijke lezingen. En dan was er ook nog de Stichtse Historische Reeks die tot ver in de jaren negentig boeken uitgaf en daardoor verenigingen met elkaar in contact bracht. Daaruit kwam later de Stichting Stichtse Geschiedenis voort. Dat waren Arie van Kooy sr., Annelies Lakeman, Anne Medctna. de heer Van de Wetering (hij heeft ons nooit gezegd wat zijn voornaam was, ik zou het in de oprichtingsakte moeten opzoeken!) en ondergetekende. Andere mensen van het eerste uur waren Goos van Leeuwen. Jan Schouten, Rie Vroon, Jan Jchee (uit Amersfoort), Jan Renes, Cor van de Hengel en Jan Huis in 't Veld, en dan ben ik nog bang enkele namen te hebben vergeten. In diezelfde tijd w ilde de Oranjevereniging een tentoonstelling organiseren naar aanleiding van "Veertig jaar bevrijding". Met een kleine groep toekomstige (bestuurs(leden regelden we dit evenement. Annelies Lakeman was doorslaggevend W w LUi voor de artistieke inrichting van de tentoonstelling. Zij had met haar twee antiek- en curiosaw inkels feeling voor deze zaken. Ze maakte ons duidelijk datje met een paar plakbandjes of wat scheve spelden een mooie expositie kon verprutsen. We gingen naar de notaris op 7 juni 1985, de datum van de oorkonde uit het jaar 777, waarmee de geschiedenis van Leusden begon, zullen we dan maar zeggen.Het eerste nummer van ons blad verscheen in augustus van dat jaar. In het eerste nummer schreefje dat er dingen werden bedreigd en dat daarom de Historische Kring moest worden opgericht. Wat werd er bedreigd? We hadden al achter de rug (eindjaren '70) dat de Tabaksschuur bij 't Spul was afgebroken. En in boerderij 'De Swarte Steeg' had Vrouwe Justitia boven de schouw gehangen ook weg. En zo verdween er meer in Leusden. De naam Smoussesteeg mocht niet meer; die moest naar koopman Benjamin Cohen vernoemd worden. Bovendien wilde men de historische term "steeg" vervangen door"pad", dat kennelijk als minder boers werd ervaren. We hebben dat voorkomen en gelukkig zijn al die oude paden door de velden nog steeds stegen.Maar we wilden ook niet een anti-vooruitgang vereniging worden. Ik zou het eigenlijk niet precies weten. In boeken over de Amersfoortse geschiedenis (Van Rootselaar, rond 1900) werd Lisiduna vermeld. De oprichters van Flehite wisten er 125 jaar terug ook van. In het algemeen kun je zeggen dat in de loop van de 19e eeuw de studie van de Middeleeuwen op gang Henk Verhing IK MAG GRAAG MUN ENTHOUSIASME VOOR GESCHIEDENIS OVERDRAGEN" W 'ie nam het initiatief tot oprichting van Je Historische Kring Wie waren Je eerste bestuursleJen? Het jaarlijkse voorzittersoverleg in 1990 met vJ.n.r. de heren Van der Wiel (Woudenberg), Laansma (Renswoude), Polak (Leusden), Lagerweij (Scherpenzeei) en Moesbergen (Woudenberg), in de voormalige Oudheidskamer bij de Brandweerkazerne in Woudenberg. Archief R. Polak Hoelang was het bestaan van een oorkonJe uit 777 waarin "VillaLisiduna" werd genoemd al bekend?

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 4