9l' jaargang nr. 4 30 december 1993 Ingezonden bericht 766 Detailracim St. Jozefkerk. Uit: Glas in lood in Nederland 1817-1968 R Vroon-Roubos In de Sint Jozefkerk te Achterveld vinden we acht grote en een aantal kleinere gebrandschilderde ramen, die gemaakt zijn door de Limburgse kunstenaar Charles Eyck(Meersen 1897-1983). Reeds op achtjarige leeftijd werd Charles Eyck doof. Ondanks deze handicap voltooide hij zijn studie aan de Academie voor Beeldende Kunst te Rotterdam en de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Daarna volgde hij ook nog een opleiding in Italië. In Nederland werd hij leerling van de monumentale kunstenaar Derkinderen. In Italië had hij kennis gemaakt met het werk van de vroeg-renaissancistische schilders Giotto en Fra Angelico Omstreeks 1930 kwam hij veelvuldig in het glasatelier van de Limburger Joep Nicolas Al deze invloeden maakten dat Charles Eyck een veelzijdig kunstenaar werd. Van zijn hand zijn kruiswegstaties, muurschilderingen en glas-in-loodramen bewaard gebleven In Glas in lood in Nederland 1817-1968 onder redactie van Carine Hoogveld, uitgegeven te 's-Gravenhage in 1989, staat vermeld.'het merendeel van zijn glas- in-loodramen bevindt zich in Brabant en Limburg, alhoewel ook in de rest van nederiand ramen van hem aanwezig zijn Achterveld is een van de plaatsen waar een groot aantal van zijn ramen te vinden is Op de ramen ziet men duidelijk herkenbare figuren opgenomen in een fraai lijnenspel. Hij gebruikte evenals Nicolas graag grisaille(=een zwarte glasverf) en daarnaast emailverven in de kleuren geel en blauw 767 Öp de voorplaat is een gedeelte van een Achtervelds raam weergegeven. Het stelt de aanbidding van de herders voor. Erboven staan de statige figuren van Maria en Jozef. In het boek van Carine Hoogveld, Glas in lood in Nederland 1817-1968 vindt u twee reproducties van glas-in-loodramen uit Achterveld. Dit boek is aanwezig in de Openbare Bibliotheek van Leusden. De heer J.M. Schouten stelde ons de mooie foto beschikbaar Hij gaf er de volgende beschrijving bij.'ln 1932-1933 werd de Achteveldsekerk gebouwd. Tientallen prachtige kleurrijke ramen van Charles Eyck werden voor de prijs van O5510,78 aangekocht In 1940 werden door granaatinslagen veel glas-in- loodramen vernield. Later zijn deze weer goed hersteld.' Deze foto is vorig jaar gemaakt door de fotograaf Wim Riemens voor het kerstnummer van de Provinciale Zeeuwse Courant Wij hopen dat U zo nieuwsgierig bent geworden dat U zelf in de Sint Jqzefkerk van Achterveld gaat kijken. Het is zeer de moeite waard! In "Leusden Toen" van februari 2005 schrijft Joep van Burgsteden over "Muusdaarup naar Musschendorp", een goed verhaal. Een enkele aanvulling is o.m. dat er sprake is in 1944 of daaromtrent van "de Rijkspolitie post Musschendorp" In het Aardrijkskundig Woordenboek van Nederland staat in 1931 Musschendorp buurt gem. Stoutenburg, prov. Utr., 3/4 uur te voet gaande zuid oost van Amersfoort. Bekende Muusdaarups waren o.m. de vogeltjes kweker Chris Klee, die erin handelde met de Achterveldse kapelaan Huub van Beurden 1950-1954 en de buurt Jan Schouten Achterveld weet alles-vertelster Riek Scheur, een onmetelijke lange afstandsloopster. De (zand) weg van Achterveld naar Terschuur liep tot ongeveer 1928 over 't Jannendorp en nadien over de hedendaagse asfaltweg van "de Sparrenboom'naar "de Fliert" In 't Jannendorp was een winkeltje in koloniale waren (begin 1900) en een "geheime" jeneverstokerij en woonde er Trien Ossendrijver, baakster bij tientallen kindergeboorten, een rietdekker en een mandenmaker. De voetbalclub had er het eerste veld vanaf de oprichting in 1946-1950. 3C jaargang nr. 3 Usee ie burgemeester Rademaker. lp 2 juli was het bestuur vertegenwoordigd bij Ce afscheidsbijeerfcomst ian Plr. 3.li'.PI. Rademaker als burq^nepster der gemeente Leusden. Wij uil ui bier gaarne vermelden dot de heer Rademaker vanaf de oprichting van Ie Historische Kring hierin zeer geïnteresseerd is geweest en nok meer alen van zijn belangstelling heeft dnen bliiken.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 7