768 De opgraving bij begraafplaats Oud-Leusden. Danielle l 'ader- Re ins ma Leusdens verleden verder ontrafeld? Leusden heeft een rijk verleden. Dit uit zich onder andere in diverse archeologische vindplaatsen. Toen er dan ook begraafplaats, ingeklemd tussen de A28 en de provinciale Doornseweg. (zie schets).Dit gebied heeft op de archeologische uitbreidingsplannen ontstonden voor de begraafplaats Oud-Leusden, was dat voor de gemeente tevens aanleiding tot het geven van opdracht voor archeologisch onderzoek.Het geplande uitbreidingsgebied bevindt zich ten zuiden van de huidige waardenkaart (IKAW) een hoge trefkans op vondsten. Immers in de directe nabijheid van het terrein zijn bij eerdere opgravingen resten aangetroffen van bewoning uit de Bronstijd, Ijzertijd, Romeinse Tijd en Middeleeuwen. Gezien deze opgravingsresultaten, gecombineerd met de hoge trefkans op archeologische vondsten, leek het de gemeente verstandig archeologisch onderzoek te laten uitvoeren. Hiermee anticipeert Leusden op het nog te bekrachtigen Verdrag van Malta, waarbij wordt uitgegaan van het principe 'de verstoorder betaalt'. Naar verwachting wordt de Wet Malta per 1 januari 2006 ingevoerd. Daar de gemeente zelf geen opgravingsbevoegdheid heeft, werd aan de sectie archeologie van de gemeente Amersfoort de opdracht gegeven om aanvullend archeologisch onderzoek te verrichten. Dit onderzoek is uitgevoerd in de maanden mei en juni, en van 29 augustus tot en met 3 september 2003. Hiertoe zijn een aantal proefsleuven gegraven. De opgraving Het terrein is onderzocht middels een aantal sleuven in een zuidwest-noordoost oriëntatie. Deze sleuven hadden een breedte van 2 meter en besloegen in totaal 8% van het terrein. Hierdoor is een goed beeld verkregen van de ondergrond. Op het gedeelte van het voormalige sportterrein was de ondergrond in minder of meerdere mate verstoord, sporen zijn hierdoor aan de bovenkant verloren gegaan. Daar waar minder verstoringen werden aangetroffen, is het esdek (dit is oud verhoogd bouwland in gebruik in de Middeleeuwen) tot 15 centimeter dik. Hierdoor zijn onderliggende sporen goed bewaard gebleven. 769 Uit de grondsporen en de aangetroffen artefacten (prehistorische voorwerpen, die door mensen gemaakt zijn), is een driedeling in het gebied te onderscheiden: In het noordelijke gedeelte zijn sporen aangetroffen van een zogenaamde palenkrans. In de Bronstijd (ca. 2000-750 v.C.) werden de doden gecremeerd en vervolgens begraven in een grafheuvel, al dan niet omringd door een palenkrans. (plaatje) In het westen (langs de Doornseweg) zijn sporen van 6 structuren uit de Ijzertijd gevonden. Middels de diepte, grootte en vorm van paalsporen, alsook het hierin aangetroffen aardewerk is een datering van deze structuren van 750-250 v.C. (Ijzertijd) gerechtvaardigd. De situering van de paalsporen duidt op huisplattegronden met een schuur. Uit één van de overige sporen is verbrand bot en aardewerkmateriaal geborgen. Dit is tot nu toe de enige aanw ijzing voor aanwezige crematiegraven uit deze periode. Naast deze vondsten duiden aangetroffen ijzerslakken en sintels op ijzerbewerking in de Ijzertijd. Vermoed wordt dat dit gedeelte van het terrein ooit onderdeel is geweest van een IJzertijd-nedcrzetting. Het oostelijke gedeelte van het terrein kent een ander soort sporen. De paalsporen in dit gedeelte zijn veel groter en dieper dan de overige en hebben een andere vulling. Deze vulling bestaat uit grote brokken verbrand en ongebrand leem samen met aardewerkfragmenten, die gedateerd kunnen worden in de periode 8C tot 12° eeuw n.C. De grootte van de sporen duidt op grote huizen. Conclusie De conclusie van dit onderzoek moet zijn dat dit gebied een hoge archeologische waarde heeft en dat wellicht de leemte in de historie van Leusden. de Karolingische Tijd (725-900 na C'hr op deze plaats kan worden ingevuld. Zou hier wellicht de historische Vlooswijk begraafplaats Doornseweg Situatiesehets Palenkrans I 'oudsten

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 8