Heuvel Bronstijd Graf Bronstijd 770 Villa Lisiduna en de toenmalige bewoning gesitueerd kunnen zijn? De Karolingische Tijd is voor Leusden zo interessant omdat een schenkingsoorkonde van Karei de (irotc uit 777 na Chr. het oudste document is waarin Leusden wordt genoemd. In deze oorkonde wordt Villa 'Lisiduna'genoemd. Tot nu toe hebben we niet kunnen vaststellen waar deze villa heeft gestaan. We nemen aan dat deze villa heeft gestaan in de omgeving van het torentje van Oud- Leusden. I)c enige manier om te weten te komen of de aangetroffen aanw ijzingen daadwerkelijk de Karolingische leemte kunnen vullen, is een vervolgonderzoek. Hiertoe moet echter een opgraving, die het gehele terrein bevat, uitgevoerd worden. Aangezien de gemeente inmiddels heeft afgezien van uitbreiding op deze plek zal dit vervolgonderzoek voorlopig nog niet plaatsvinden. Overige vondsten blijven dus (nog even) in de bodem als 'beschermd' bodemarchief bewaard. Met de ambitieuze uitbreidingsplannen van Leusden voor de toekomst, zal nog meer bodemarchief zijn geheimen prijsgeven. Want ook op deze locaties zal, vóór er grondwerkzaamheden plaatsvinden, archeologisch onderzoek gedaan moeten worden. 771 Leusden Toen en Nu Het Kerklaantje in Achterveld tussen de Hessenweg en de Jan van Arkelweg is een begrip voor de Achtervelders. Toch heeft het nooit officieel die naam gedragen. Sinds 1982 is de naam 't Laantje. Maar in 1931 toen de rechterfoto is genomen getuige het onderschrift dus nog niet. De foto werd gepubliceerd in het weekblad "Utrecht in Beeld" en toont ons vier stevig voortstappende meisjes, ongetwijfeld op weg naar de vlakbijgelegen school van bovenmeester Hermanus Baaiman. Volgens het onderschrift hebben we van doen met vier "parmantige kleuters". Nu zouden we die benaming niet meer gebruiken of zorgen de klompjes voor enige vertekening? Intensieve navraag in het dorp naar de namen van de meisjes heeft (nog) niets opgeleverd. Hopelijk gaat er bij één van onze (oudere) lezers een licht op? Op de achtergrond het oude "St Josephgesticht" dat inmiddels is vervangen door een modern woon- en zorgcentrum. De bomen staan er nog. De gracht rechts op de foto omringde 3/4 deel van de kerk. Het resterende kwart bood toegang tot de kerk. Er zi jn 2 provincies zichtbaar want de grens tussen Gelderland en Utrecht liep tot 19(>0 dwars door het dorp. Links van het pad behoorde Gelderland toe en rechts Utrecht. Een echt dorps laantje dat met de asfaltlaag van nu wel iets van de idylle heeft prijsgegeven, maar waarop het nog steeds prettig wandelen is. Graven uit tw ee perioden Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 9