784 De bewoners/eigenaars van de Heiligenberg na de Reformatie Tussen het jaar 1000 en 1586 werd de Heili genberg bewoond door monniken. Na bijna /es eeuwen zijn de laatste monniken uitgezet en de kapel afgebroken. Na de Reformatie hebben de Staten van Utrecht het eigendom en beheer overgenomen en stelden een rent meester aan. Zij verpachtten in 1592 de Heiligenberg (waarschijnlijk toen niet veel meer dan een boerderij) aan Gijsbert Willemsz en in het volgend jaar aan zijn opvolger. Maar de Sta ten hebben geldgebrek (een 80-jarige oorlog kost nu eeenmaal veel geld) en verkopen de Heiligenberg in 1637 aan de Amsterdamse koopman Michael Pauw. Hij gaat er niet zelf wonen, maar de pachter, die al in 1632 genoemd wordt, Ghijsbert Everts, blijft dat ook na de koop van Pauw. Eén zinsnede uit het contract: "worten pach ter toegelaten den selven huyrjaercn te mo gen beweyden ende het huys te bewoonen (tot 1638). Pauw overlijdt in 1640 en zijn Van Berck verheft de status van de Heiligen berg tot een buitenplaats. Wat en hoe hij dat gedaan heeft is niet bekend. Wel dat Vondel over de nieuwe "outfit" in de zeventiende eeuw dichtte: "Ik loof dit landprieel op 't ruijschcn van de beecken. Ik loofden Heiligenberg, den Duytschen Helikon De Pijnboom en Cypres, en Eyken koel van lommer Beschaduwen haar veld, de wak're honigbij De geesten aest met dauw, en nektar, vrij van kommer. Natuur vereert den disch met ooft en lekkernij. Zij schenkt u honig, meede, en sap van muskadellen. Hier loeit het welig vee u uit de beemden toe." Na ruim dertig jaren, in 1678, gaat de Ambachtsheerlijkheid Asschat met de Heiligenberg over in handen van Ja cob Baron de Peterson. De verkoop verliep via een publieke veiling van de failliete boedel van Van Berck. Helaas overleed nog datzelfde jaar zijn echtgenote Catharina Bicker. Hij woont er tot zijn dood in 1704, waarna zijn enige zoon Ernst Jacob het hele bezit van zijn vader erfde. Ernst Jacob de Peterson woonde echter in Utrecht, maar huwde in 1705 wel met Margarethea Fehrsen op de Heiligenberg. Ernst Jacob overlijdt in of vóór 1718 bij een brand in Utrecht. Zijn vrouw was toen al vijf jaar dood. De voogden van de minderjarige kinderen verkopen de Heiligenberg in het genoemde jaar voor f. 28800,- aan Jan Agges Scholten. Dan is het vroegere pacht- pachtcr in 1644. De weduwe van Pauw, Hil- legonde Spiegel, verkoopt op 18 april 1645 de Heiligenberg aan Carel Alexander van Berck, die zich heer van Asschat en Heili genberg ging noemen. Asschat was wel een heerlijkheid, maar Heiligenberg is dat nooit geweest, maar viel wel onder het rechtsge- 785 Goed uitgegroeid tot een bloeiende buitenplaats. Jan Agges gehuwd met Pieternella Hoogenberg, was tabakkoper. Hij zat dus midden in zijn han delsgebied: veel tabaksverbouw rond Amersfoort. Buiten het zomerseizoen woonde hij in Amster dam. In 1740 is er weer een verkoop en wel aan Johan nes Jonas, schout van Doom c.s. Hij koopt alleen de buitenplaats voor f.10400,-. Heiligenberg be staat dan onder andere uit: vijftien kamers.Verder zijn er een tuinmanswoning, stallen, koetshuis, oranjehuis en een speelhuis, een menagerie en een volière. Ook worden genoemd boomgaarden en moestuinen met kassen voor ananas en druif. De tuin is ingedeeld in terrassen en sterrebossen, maar er is ook nog wildhoutgewas. Totale opper vlakte ruim twintig morgen (bijna 17 ha.) We kunnen wel zeggen dat Heiligenberg status heeft gekregen. Maar de bewoner/eigenaar was geen gemakkelijk mens: hij had bijna constant ruzie met zijn buren over afscheidingen en dergelijke. De gerechtelijke stukken zijn nog te vinden in de archieven van de Staten van Utrecht. In 1757 vroeg hij aan dezelfde Staten om een sloopvergunning: de Heiligenberg was aan het verzakken op de eeuwenoude fundamen ten. Bovendien stond het huis in het water. Hij beloofde een nieuw huis te bouwen. Hij kreeg echter geen toestemming. In datzelfde jaar verkoopt Jonas de Heiligenberg aan Jo hannes Kelfkens, die ook een verzoek tot sloop indiende wegens de hoge herstelkosten van de bestaande bebouwing. Hij mocht een deel slopen en de rest herstellen. Een halfjaar later is het geheel blijkbaar weer verkoopbaar. In 1759 koopt Coert Brom het met Marretje de Brec voor f. 1500,-. Wel een teken, dat de gebouwen er niet meer als een landhuis uitzagen. Coert Brom woont niet alleen op de Heiligenberg, hij werkt er ook en wel aan het "houden van Herberg en tapperije". Protest van omwonen den en terecht: in de koopcontracten stond, dat er nooit een herberg gehouden mocht worden op de Heiligenberg. Coert moet deze activiteit dan ook stoppen, maar nu zit hij financieel in moeilijkheden. Hij moet geld lenen en hij doet er driejaar over om dat af te lossen. In 1775 wordt dan in een publieke verkoping aan de meest biedende de Heili genberg overgedaan en wel aan Gijsbert Jan van Hardenbroek voor f. 1700,-. Gijsbert Jan droeg ook de titel heer van Lockhorst (door zijn vrouw ingebracht) en bekleedde diverse overheidsfuncties. Hij zal zeker gezorgd hebben, dat het buiten in een goede staat gebracht werd, want hij was het, die verschillende hoge gasten op zijn mooie buitenplaats ontving. Hij overlijdt ongehuwd en kinderloos in 1788. Zijn erfenis ging naar zijn jongere broer Johan Adolf, die toen hij in 1792 overleed, alles naliet aan zijn vrouw Susanna Civile gravin d'Aumale, die op haar beurt afstand deed van al haar goederen ten gunste van haar zoon Gijsbert Carel Duco. Hij verkocht in 1807 de Heiligenberg aan zijn broer Ernst Louis. Hij mocht het oude huis wel afbreken en liet er voor in de plaats een nieuw bouwen. Dat bestaat nu nog en wordt gevormd door het middelste deel van het huidige landhuis. (Zie foto op deze pagina) Hij liet ook het Him Bos bied van Asschat.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 11