1 788 De tuin in de Renaissance in de 17e eeuw 789 Vogelvluchttekening uit het archief van Schollen van Asschat uit 1741 De tuinen en landerijen van landgoed de Heiligenberg. Hier zien we wederom de drie assen van de tuinaanleg: de lange hoofdas, die op de berg begint en zich dan voortzet in een lange zichtlaan voor het huis en twee korte zijassen. De ene zijas begint boven op de berg en loopt via het poortgebouw tot aan de duiventoren. De tweede zij as is het Grand Canal en loopt vanaf de Heiligenbergerbeek tot aan een tweede duiventoren.) detail vogelvluchttekening uit ca. 1720, die in het begin van de jaren 90 in het archief van kasteel de Haar werd gevonden. Duidelijk zijn hier de twee assen te zien. die de tuin op de berg in drieën verdeelt. Eén as vanuit het landhuis en een tweede as vanuit het poortgebouw. Rechts naast de berg is een derde as van water, het Grand Canal, die uitzicht heeft tot over de Heiligenbergerbeek) Omdat de Heiligenberg naast de bijzondere historie van het Middeleeuwse klooster (zie elders in dit blad) vooral landelijke bekend heid genoot vanwege zijn bijzondere tuinen, verdient dit onderwerp een apart hoofdstuk. De Hohorst of Heiligenberg kent een rijke tuinhistorie. De vormgeving van de verschil lende tuinstijlen in het verleden, is mede ge- inspireerd geweest door het bijzondere land schap ter plaatse. De locatie heeft er door de eeuwen heen heel verschillend uitgezien, maar steeds waren er de beek en de berg, twee belangrijke landschappelijke elementen die de mens tot allerlei ingrepen heeft aange zet. De beek, die zo breed is, dat deze in vroeger tijden wel werd aangeduid als rivier de Eem, werd later vernoemd naar de berg en werd dus Heiligenbergerbeek. Deze naamgeving stamt dus uit de tijd dat er al een klooster op de berg was gevestigd. De Heiligenbergerbeek maakt deel uit van een stelsel van beken die van oost naar west door de Gelderse Vallei stromen. Al deze beken komen in Leusden en Amersfoort bij elkaar en monden uit in de rivier de Eem, die het water vervolgens afvoert naar het Eem- meer. De Heiligenbergerbeek kon eenvoudig wor den afgetakt, zodat zij grachten en andere waterpartijen van het nodige water kon voor zien. Hadden de grachten en dc beek in de Middeleeuwen een meer verdedigende func tie, vanaf het begin van de 17° eeuw dienden dienden de waterpartijen, grachten en ook weer de beek als onderdelen van de siertui- nen. Dc berg of heuvel is eigenlijk een door de wind opgeworpen rivierduin. Deze is ont staan in de laatste ijstijd (ca 50.000 tot 8.500 voor Chr.), doordat de wind het zand uit de oevers van de Heiligenbergerbeek heeft meegenomen en opgeworpen, net naast de beek.Deze berg werd ook wel Hohorst ge noemd, wat betekent "met woud begroeide (zanderige) hoogte".De berg heeft zelfs nog meer tot dc verbeelding van de mens gespro ken dan dc beek en heeft dan ook heel wat moeten doorstaan in de loop der eeuwen. Allereerst was het Ansfridus, die de schop zette in de grote zandhoop. Dc heuveltop werd vlak gemaakt en de oorspronkelijke begroeiing verwijderd. Toen werden er bouwwerkjes opgeplaatst ten behoeve van het kloosterleven. Later werden de gebou wen vóór de berg gesitueerd op de plaats van het huidige hoofdgebouw. Eerst waren dat nog kloostergebouwen, maar vanaf het begin van de 17c eeuw werd er een landhuis neergezet. De zuidzijde van de berg bleek een ideale plek voor druiventeelt. En later werd de berg nog sterker vergraven toen er een classicisti sche terrassentuin van werd gemaakt. Er werden muurtjes en trappen ingemetseld en paden aangelegd. In de 19L' eeuw toen het mode werd om een tuin in Engelse landschapsstijl te hebben, werd de berg opnieuw gemodelleerd als wa re het weer een natuurlijke heuvel, gelegen in een romantisch, landschappelijke omge ving. En zo ziet de berg er heden ten dage nog uit! Het is onduidelijk wanneer de eerste siertuin is aangelegd op de Heiligenberg. In ieder geval was hij er al toen Joost van den Von del in 1657 zijn lofdicht op de Heiligenberg maakte. Een advertentie in de Donderdagse Courant van 23 november 1677 te Amster dam, geeft ons meer inzicht over de aanwe zige tuin- en parkaanleg op de Heiligenberg: "Men is van meeninge, dat op 6-12-1677 het lieflijcke en plavsante huys den Heijligen- berg genoemd, met de Ambachtsheerlijkheyd van Asset (Asschat), daaronder horende, neven de Wey- en Hooglanden, plantages, visserijen, boomgaerden, vervallen van wa teren en een zeer schoon beplanten berg met goede wijngaerden, daar goede wijn van wordt geperst, een half uur buiten Amers foort aan den Heyligenberghbeek gelegen te verkopen, alles beter loco (op de plaats te zien Ook de verkoopakte uit 1678 is bewaard gebleven, hierin wordt ook nog melding ge maakt van de aanwezigheid van "een seer vermakellijcke hof". Er zijn geen afbeeldingen uit deze periode, dus het blijft gissen hoe de tuin er precies heeft uitgezien. In ieder geval was de berg al wel in het tuinplan opgenomen. Het is best mogelijk dat naar Italiaans voorbeeld, de berg dan al is vergraven tot twee niveaus, een terrassentuin. Naar de Renaissancemodc van die tijd, zal er een rechthoekige indeling met eenvoudige parterres geweest zijn met sierlijk snoeiwerk. Het gedicht dat Joost van den Vondel ge maakt heeft over deze tuin, krijgt u op de Open Monumentendag te horen. Na hem heeft in 1694 ook Laurens Bake een zeer fraai gedicht over de Heiligenberg gemaakt. Behalve over de schoonheid van de tuinen verhaalt hij ook over de gastvrijheid waar mee hij door de toenmalige eigenaar Baron Jacob de Peterson is ontvangen. Hieronder een kleine passage: "Maar 'k zie gij went uw oog verwonderd Zuidwaarts heen, Naar c/ien beplanten Berg, a/s woud gij derwaards treen. Waar ziet gij hem voor aan? Voor Naxus, 't welk bewossen Van Wijngaardplanten, pronkt met purpre bezietrossen? Den Vader Bachus, bij d'aloudheid,

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 13