792 793 Op een tekening van Jan de Beyer uit 1749 lijkt het erop, dat het eerste terras, inmiddels met een parterre de broderie is verrijkt. In 1757 wordt bovendien nog melding ge maakt van schuitenhuizen, vijvers en lopen de wateren. I)e Engelse landschapstuin in de tijd van de Romantiek in de 19l eeuw In het begin van de 19c eeuw wordt eerst het oude landhuis vervangen door het midden deel van het huidige witgepleisterde neo klassieke landhuis. Dan wordt de tuin- en parkaanleg van de Heiligenberg geheel in landschapsstijl gew ijzigd. Dit is waarschijn lijk in tw ee fasen gebeurd. Als eerste was het de Utrechtse tuin- en par karchitect Hendrik van Lunteren 1780- 1848) die verantwoordelijk was voor de metamorfose die de tuin onderging. Uit het biografisch woordenboek van Chr. Kramm: "Hendrik van Lunteren: Onder zijne veel vuldige volvoerde werken, kan men de vol gende noemen: den aanleg van den Heili genberg, bij Amersfoort Bij de tweede fase van de tuinaanleg in landschappelijke stijl is Johan David Zocher jr. betrokken geweest. Helaas is ook van zijn werk geen plan bewaard gebleven. Hij zou verantwoordelijk zijn voor het Zwanen- water. de Oranjerie en de duiventoren op de Heilgenberg. De landschappelijke tuinstijl is ontstaan vanuit een streven naar romantiek. Men w il de een park als een geïdealiseerd landschap, met kronkelpaden, boomgroepen en vijvers met gebogen lijnen. Tijdens een wandeling door de tuin. had men onverwachte door kijkjes en zichtpunten naar romantische huisjes, zoals het tolhuisje en de duivento ren. Een natuurlijk ogende berg (the Mount), deed het ook erg goed in deze ro mantische omgeving! De smaak van die tijd werd goed verwoord door J. Craandijk, die in 1883 een wande ling langs de Heiligenberg maakte: Engelsche aanleg is gegrond op de natuur zelve en op de eeuwige wetten der schoonheid. Daarom is zij aantrekkelijk, omdat zij natuurlijk is. Door de oude mode werd de natuur geweld aangedaan. Daarom moest zij voorbijgaan, en een volgend geslacht moet zich vreemd tegenover haar gevoelen, gelijk tegenover alles, wat gekunsteld is en gedwongen, hoe luid het eens geprezen en hoe algemeen het eens gehuldigd werd." Het kan verkeren, de tuinaanleg die in de 18° eeuw werd bejubeld, wordt een eeuw later uitgemaakt voor wansmaak! In onze tijd wordt de 19° eeuwse Engel- schen aanleg" echter nog steeds gewaardeerd. Het park van de Heiligenberg is ook nu nog zeer fraai, en het is dan ook zeer de nog zeer fraai, en het is dan ook zeer de moeite waard om op de Open Monumentendag een wandeling door het normaal gesloten park maken. Bronnen: Doctoraalscriptie "De Heiligenberg, 10 eeuwen geschiedenis van een buitenplaats te Leusden" door Rianne van Hilten Leusden, geschiedenis en architectuur MIP door Hans Renes, Hans Vlaardingerbroek en Leo We vers. Gids voor de Nederlandse Tuin- en Landschapsar chitectuur Deel Oost en Midden door Carla S. Oldenburger-Ebbers. Artikel in de "Woonstede door de eeuwen heen", genaamd: "Het park van de Heiligenberg te Leusden", door Heimerick Tromp en Cor van Donkersgoed. "Architectuur en Landschap, het ontwerpexperi- ment van de klassieke Europese tuinen en land schappen" door C. Steenbergen en W. Reh. Vogelvluchttekening 2 komt uit de collectie van Jan Verduin Leusden Toen en Nu Reactie naar aanleiding van de vraag in "Leusden Toen en Nu" uit ons vorige num mer met de vraag wie zijn deze 4 meisjes? De twee meisjes links zijn Marie van Nim- wegen (schoenen), Stien van Nimwegen (wit geschuurde tripklompen) kleinste meisje Beiden zijn dochters van Jacobus De andere twee meisjes mij niet bekend. Op de foto van de parmantige dames herkent mijn vader (Jan van Nimwegen, die zelf zo'n 48 jaar aan de Kerkdijk, deel dat nu 't Laan tje heet, heeft gewoond) twee van zijn zus sen.Toen hij mij andere foto's van hen liet zien kwam ik tot de conclusie dat hij gelijk heeft. De meeste linkse is Marie (van de Pol van Nimwegen. De kleinste daarnaast is Stien (Ossendrijver-) van Nimwegen. Wie de anderen zijn is hem niet bekend. Zij woonde toen aan de Achterveldseweg, gemeente Barneveld, provincie Gelderland. Deze woning, thans Hessenweg 341 (ook voormalige woning van raadslid Ossendrij ver), is enige jaren geleden gesloopt en ver vangen door een nieuw. Tante Marie is enige jaren geleden overleden maar zou in leven in oktober 84 geworden zijn. Dat geeft een indicatie omtrent de ou derdom van de foto. Tante Stien leeft nog en woont in Hooglanderveen. Ten aanzien van de bomen die langs "t Laantje staan weet ik uit eigen ervaring dat de bomen op de twee foto's niet dezelfde zijn. Er zit tussen de fots's zeker 70 jaar. Zouden het wel dezelfde bomen zijn dan waren de bomen veel groter geweest. Na de oorlog zijn er aan 't Laantje nieuwe eikenbomen geplant. andere Fruitboomen, Ananassen en Druyve- kassen, Broeybakken, Wildhoutgewasch, Sterreboschen, en Eijkewallen langs de groote laan. Moestuinen, mitsgaders twee Duivenhuizen, en verdere aanhorige Weij. Hooij, Tabak en Bouwlanden, met steegen. Laanen, Hekken. Piramiden stroomende beeken en vijvers, te saamen groot meer dan twintig morgen ....Een andere grindweg slingert in beval lige bogt langs de vlakte, en aan onse lin kerhand doorsnijdt zij de schoone lust plaats, die de plek beslaat, waar eens het klooster Hohorst of de Heilige Berg heeft gestaan. In de vorige eeuw was de Heilige Berg in een 'wereltlijken berg' veranderd, die door de vaderen ongemeen bewonderd werd. De hoogte zag er dan ook, naar den smaak dier dagen, prachtig en cierlijk uit. Eenige jonge boompjes staan op den top, waarheen twee volmaakt gelijke trappen voeren; zorgvuldig geknipte grasfiguren, onberispelijk van symmetrie, zijn op de hellingen aangebragt; aan de net geschoren hagen is de tuinbaas te herkennen als een meester in zijn vak. Het huis, in een gracht gelegen, is deels in nieuwen, stijven stijl, met een zeer nietig torentje op den hoek. Thans ziet het er anders - wij zegge, vrij wat behagelijker uit. Wat van het achttiende eeuwsche huis nog overbleef, is gemoderniseerd en een vrolijke, vriendelijke woning geworden; een ruim grasperk breidt zich daarvoor uit, door een heldere waterpartij van den grindweg gescheiden; de 'berg' is met opgaand hout begroeid. Een grootsch aangelegd park met breede lanen en paden, met frissche gras- en bloemperken, omringt het geheel, en met de overplaats aan de andere zijde van den weg vormt het een der typen van die buitenverblijven, die tot de eigenaardige schoonheden van ons vaderland behooren. Zal het nageslacht ook eens om zulk een aanleg glimlagchen, gelijk w ij om den hooggeprezen aanleg van de lustplaatsen uit de vorige eeuw? Wie zal zeggen hoe wansmaak het schoonheidsgevoel kan misleiden! Maar mij dunkt, de zogenaamde Jan Schouten Piet van Nimwegen

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 15