794 Excursie naar "Hofje Armen de Poth Dinsdagavond 24 mei j.l. kwamen ruim 60 leden en huisgenoten naar het hofje De Poth aan de Pothstraat in Amersfoort. We werden ontvangen in de Celzustercnka- mcr waar ons een kopje kof fie met koek werd aangeboden. Hier volgde een lezing over de geschiedenis van dit nog altijd "ïn bedrijf" zijnde complex. De oudste bekende schriftelijke overlevering van het bestaan van de Broederschapvan de Heilige Geest dateert van 1447. Heel oud dus, maar toen was de broeder schap nog gehuisvest in de Heilige Gecstka- pel, (wat nu de plek van de Lutherse Kerk aan de Langcstraat is Rond ongeveer 1525 verhuisden ze naar het huidige terrein buiten de eerste stadsmuur, later werd dit terrein weer omarmd door de tweede stadsmuur. Vroeger werd de wereld regelmatig geteis terd door de ziekte de pest. Mensen die daaraan leden werden uit de stad verbannen. Op deze plek heeft het pesthuis gestaan, waar de pestlijders verpleegd werden door de broederschap en hier deelden zij ook hun gaven uit. Arm en rijk werd door de ziekte getroffen en zo ontstond het complex, waar door de rijkere mensen een onderkomen werd neer gezet om er met hun familie te wonen. Als de rijkere mensen de ziekte overleefden, Zij verzorgden de zieken en deelden gaven uit, de zgn. "proven". De gehele Amersfoortsc gemeenschap be stond toen uit niet meer dan ongeveer 2000 zielen. dan gaven ze uit dankbaarheid geld en goe deren aan het bestuur, "de Pothbroeders". Zo is in de loop van de tijd het bezit uitge breid met landerijen en boerderijen, die weer w erden verpacht en van de opbrengsten kon 795 het hofje in stand worden gehouden. De naam van het bestuur, de "Pothbroeders" werd in het begin van de 17e eeuw vervangen door "Regenten". De regenten vormen tot de dag van vandaag het bestuur van de Poth. Hun taak is het beheer van landerijen, vermo gen en het in stand te houden van het com plex om ouderen met een klein inkomen een onderdak te verschaffen tegen een bescheiden huur. De huidige huisjes zijn ontstaan aan het eind van de 19° eeuw en zijn aangepast aan de ei sen van deze tijd, met b.v. een douche, cv in stallatie, dakramen en/of dakkapellen. Na de uitgebreide lezing volgde een rondlei ding door het complex en konden we de prachtige in 17L eeuwse stijl verkerende regen tenkamer bewonderen, met origineel meubi lair uit deze tijd. Daarna volgde de kapel, gebouwd rond 1500, en gewijd aan St.Rochus, en de bakkerij,waar het brood werd gebakken dat aan de armen beschikbaar werd gesteld. Een boeiende en leerzame avond om in de gelegenheid te worden gesteld om van dit prachtige complex meer te weten te komen. Wordt dan lid van de Historische Kring Leusden. De activiteiten van de Kring zijn o.a: Het onderzoeken en vastleggen van de geschiedenis van de gemeente Leusden, de his torische gebouwen en haar bewoners Vier maal per jaar verschijnt het verenigingstijdschrift "Leusden Toen", waarin een keur van artikelen over het verleden van de gemeente Leusden en haar bewoners. Het organiseren van lezingen, excursies en tentoonstellingen. Het beheren van een uitgebreide bibliotheek over de historie van de gemeente Leus den, w aarbij leden boeken kunnen inzien en/of lenen. De Kring verzameld informatie, foto's en karakteristieke voorwerpen uit en over de historie van Leusden. Het uitgeven van boeken over de geschiedenis van Leusden. Het streven naar behoud van monumenten in samenwerking met de Gemeente. U kunt zich opgeven via onderstaande antwoordkaart, of via e-mail. Het adres is www.historieleusden.nl opgeven U kunt ook gewoon een briefje schrijven naar H. Slotboom, Pr. Irenelaan 52, 3832 CD Leusden Rinze ter Wal Hebt u belangstelling voor de historie van Achterveld, Leusden en Stoutenhurg? De kosten van het lidmaatschap zijn 16,- per jaar.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 16