Op Ti ft 774 l eden van toneelvereniging "Culdoto" en Stichting Theater Op Tilt zullen op de Monumentendag in de huid kruipen van historische personen die op één of andere manier verbonden zijn met "Heiligenberg". Zij stellen zich op de volgende pagina's aan u voor Toneelvereniging Even voorstellen Toneelvereniging Culdoto Achterveld is bij na een halve eeuw oud. De leden zijn dan ook al aan het plannen maken voor het 50- jarig jubileum dat zij in 2009 zullen gaan vieren. Sinds de oprichting is voor Culdoto het avondvullend stuk. dat de leden elk jaar op het toneel van Ons Gebouw in Achterveld ten tonele brengen, een vast gegeven en dat zal het zeker blijven. Maar er zijn daarnaast nog vele andere activiteiten in en buiten Achterveld geweest en ook staan er nog veel activiteiten op de planning. De afgelopen paar jaar heeft Culdoto ook een aantal activi teiten samen met Stichting Theater Op Tilt uit Leusden ondernomen en die samenwer king wordt door de gedeelde ervaringen steeds hechter. Deze voorstelling is weer een goed v oorbeeld van deze samenwerking. Veel van de leden van Culdoto zijn al jaren en jaren actief lid van de vereniging en zet ten zich ook elk jaar weer vol enthousiasme in voor hun club. Het meest opvallende aan de Toneelvereniging Culdoto is dat de leden van de spelersgroep, ondanks dat elke per soon qua leeftijd, interesses en achtergrond verschilt van de anderen, samen zo een hech te groep vormen waardoor een gevoel van saamhorigheid het meest kenmerkend is. Dit straalt dan ook uit naar het publiek tijdens de uitvoeringen w aardoor je als kijker bijna zou vergeten dat het spel zorgvuldig is ingestu deerd omdat het lijkt alsof alle dialogen hier en nu ontstaan. Toneelspelen is een echte teamsport waarbij het vooral aankomt op het samenspelen, maar waarbij ook elke speler voor zich er naar streeft om zich steeds meer in te leven in de personages en daarbij zijn of haar eigen persoonlijke grenzen moet ver kennen. De voorbereidingen voor de jaarlijk se uitvoeringen zijn een proces dat plaats vindt onder leiding van een deskundig regis seur die de spelers elk jaar weer een stapje verder brengt. De uitvoering is het uiteinde lijke doel, maar de repetitieperiode is voor de spelers eigenlijk belangrijker. Deze voorstelling met historische figuren is voor de spelers van Culdoto een nieuwe uit daging omdat het de bedoeling is dat elke persoon die een historische figuur uitbeeldt een toneelstuk voor zich moet spelen. De leden van Culdoto kennende zal dit leiden tot het uitbeelden van levensechte personages die vanuit een ver verleden contact zoeken met elkaar en met u, het publiek. Wij wensen u veel plezier! Namens Toneelvereniging Culdoto Achterveld, Marianne Monninkhof-Boes (secretaris) 775 Even voorstellen... Stichting Theater Op Tilt is een organisatie die zich voornamelijk met toneel bezig houdt. De club is in 1994 opgericht door vier mensen met als doelstelling theatervoorstellingen te brengen in de meest brede vorm. Sindsdien voeren wij elk jaar tenminste één toneelstuk op, meestal in De Korf in Leusden. Wij hebben optredens buiten de dorpsgrenzen en wij zijn regelmatig te bewonde ren in bejaardenhuizen. Elk jaar leveren wij een bijdrage aan de Culturade en de jaarmarkt Wij zijn in te huren voor personeelsfeesten en an dere officiële gebeurtenissen. In december zijn onze Sint en Pieten en/of de Kerstman in te huren.Stichting Theater Op Tilt is niet meer weg te denken uit het culturele leven van Leusden. Onze optredens hebben veel gesprekstof opgeleverd in het dorp. Elk jaar gaan wij nieuwe uitdagingen aan op theater- gebied en elk jaar zoeken wij de grenzen van ons kunnen op. Naast toneelspelen is onze stichting een echte gezelligheidsclub. Hoewel er tijdens de repetitie hard gewerkt wordt en veel eisen gesteld worden aan de spelers, vormen we een hechte vriendenclub. Na atloop van een repetitie of voorstelling nemen wij vaak een afzakkertje. Overigens is dat natuurlijk niet verplicht maar het sym boliseert wel de onderlinge betrokkenheid. Elk jaar streven wij ernaar om collega verenigingen te bezoeken. Het seizoen wordt altijd afgesloten door een groot feest of een gezellig uitgaan. Toneelspelen vergt veel van iedereen die er bij betrokken is. Het is niet zomaar een hobby. Bij afwezigheid word je vreselijk gemist. En soms is het topsport, vooral naar een voorstelling toe waar je alles moet geven. De maanden van repeteren moe ten zich uitbetalen in applaus. Je geeft veel van jezelf, maar het blijkt voor veel deelne mers een verslaving te zijn waar je nooit meer vanafwil. En als je de volgende dag na een voorstelling weer terug bent in de werke lijkheid komt de leegte. Het hoort erbij! Daar doen wij het voor. Deze voorstelling wordt weer een nieuwe mijlpaal in onze korte, maar rijke geschiedenis. U mag er getuige van zijn. Veel plezier! Namens Stichting Theater Op Tilt Frank Verweij (voorzitter) Levende historie op de open monumentendag In de rijke historie van de Heiligenberg, zijn belangrijke personen op bezoek geweest op deze plaats. Allen waren onder de indruk van deze bijzondere plek. Men heeft er gemedi teerd, geschilderd, getekend, gedicht en ge schreven. Andere lieden hadden een meer zakelijke reden om de Heiligenberg met een bezoek te vereren, zoals Jan van Nassau, die het een strategische locatie vond om zijn le gerkamp op te slaan, bij de belegering van Amersfoort. Op de Open Monumentendag zullen een aan tal van deze beroemdheden nog éénmaal te rugkeren naar de Heiligenberg. Zij komen u deze dag het verhaal vertellen van hun be zoek. Hoe troffen zij de Heiligenberg aan en wat kwamen ze er doen? Zij vertellen de be zoeker het verhaal uit het historische tijdvak waaruit zij zijn. De verhalen worden in chro nologische volgorde verteld, van het jaar 1000 tot 1840, zodat de bezoeker na een rondgang langs alle historische figuren, de hele geschiedenis van de Heiligenberg duide lijk wordt. De historische figuren staan over het hele terrein opgesteld, bij de plek, waarop hun verhaal betrekking heeft. stichting theater

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 3