776 De figuren die u tegen zult komen op de rondwandeling zijn: Bisschop Ansfried Ansfried werd omstreeks 940 geboren als zoon van Lambert, de graaf van Leuven en diens vrouw Gcrberga. Ansfried kreeg zijn opvoeding aan het hof bij de aartsbisschop van Trier. Daarna deed hij een krijgsopleiding bij de aartsbisschop Bruno van Keulen. Bruno was de broer van de machtige koning Otto I de Grote. Toen Otto de Grote in 961/962 zijn tocht naar Ro me maakte om zich door de paus tot keizer te laten kronen, stelde hij Ansfried als lijfwacht en eerste zwaarddrager aan.Ansfried was graaf in Brabant, waar hij grote stukken land bezat. Hij was een ridder die geen haarbreed wenste af te w ijken van recht en wet, en ro vers opjoeg. In 966 huwde hij Hilzondis, gravin van Strijen. Ze kregen een dochter: Bencdicta.In 992 stichtte gravin Hilzondis op aandringen van haar man, een kerk en benedictinesser abdij in Thorn, waar zij zelf als kloosterlinge intrad. Na de dood van zijn vrouw in 994 besloot Ansfried als nederig monnik verder te leven. Hij had toen al een reputatie om zijn heilig heid en rechtvaardigheid. Koning Otto III wees hem aan, als nieuwe bisschop van Utrecht. Aanvankelijk weigerde Ansfried, maar Otto lil bleef aandringen, zodat hij toch maar toestemde. Ansfried ontdekte de "berg" bij Leusden, omringd door water, en vond dit een ideale plek om te mediteren. "Hierheen liet de bisschop zich met een bootje over die rivier (Heiligenbergerbeek) zetten" en stichtte hier eerst een monniken cel en later een klooster. Benedicta Benedicta werd de eerste abdis in het kloos ter in Thorn, dat door haar moeder gesticht was. Toen haar vader op zijn sterfbed lag, kwam ze naar de Heiligenberg om haar va der te verzorgen. Ansfried w ilde op de Heiligenberg begraven worden. Na zijn dood, op 3 mei 1010, roof den de Utrechtenaren het lijk, omdat ze von den dat hun bisschop in Utrecht begraven moest worden. En daar ging Ansfried, weer met een bootje over de Heiligcnbcrgerbeck, ditmaal in te gengestelde richting en onder heel wat grim miger omstandigheden! Jan van Nassau Graaf Jan van Nassau, ook wel "Jan de Ou de", was de jongere broer van Willem van Oranje-Nassau. Beiden waren kinderen van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Graaf Jan trouw de drie maal en kreeg in to taal 24 kinderen. Zijn oudste zoon. Graaf Willem Lodewijk van Nassau Dillenburg werd in 1584 de eerste Stadhouder van Fries land. Uit deze tak stamt ook ons huidige ko ningshuis.Jan's leven is erg verweven ge weest met dat van zijn beroemde broer. Jan w as een overtuigender en strengere calvinist dan zijn broer Willem van Oranje, die meer voor godsdienstvrijheid was. Willem gaf van af 1568 leiding aan het verzet tegen het strenge bewind van de Spaanse Filips II, de landsheer van de Nederlanden. Filips zond Alva met zijn solda ten naar de Ne derlanden.Jan steunde zijn broer financieel, maar ook poli tiek. Hij voerde vele opdrachten in Duitsland en de Nederlanden voor hem uit. Later werd hij ook Stadhouder van Gelder 777 land. In de eerste jaren van de Tachtigjarige Oorlog behaalde Alva successen, maar vanaf 1572 keerde het tij. Steeds meer steden in Holland en Zeeland schaarden zich achter Willem van Oranje en de calvinisten kregen het in de door hem beheerste gebieden voor het zeggen. In 1572 schreef Willem van Oranje een brief aan het bestuur van Amers foort, met het verzoek om zijn troepen bin nen de muren te laten. Amersfoort was ech ter een katholiek bolwerk en men zag de cal vinistische Geuzen meer als de vijand dan als bevrijder. Men vreesde voor een beelden storm. Amersfoort werd toch door de Geu zen ingenomen, maar weer terugveroverd door de katholieke Spanjaarden. In 1579 kwam Jan van Nassau, met zijn le ger naar de Heiligenberg, om Amersfoort vanuit zijn kamp aldaar, te belegeren. "Oock mede quam dien dach S.E. Graef Johan van Nassau bij ons. Logeerden op den Heylig- henbergh int clooster". Joost van den Vondel Joost werd geboren op 17 november 1587 in Keulen en is 92 jaar oud geworden. Joost van den Vondel was de belangrijkste dichter uit de Renaissance. Zijn gedichten waren maatschappijkritisch, het waren lof dichten en spotdichten op de gebeurtenissen om hem heen. Hij schreef spotdichten als de politiek of de kerkelijke gang van zaken hem niet beviel, waardoor hij ook vijanden maak te. Hij was ook lid van de Muiderkring, een groep van dichters. Bij de gastheer van dit gezelschap, P C. Hooft was Vondel later niet meer zo welkom, omdat hij katholiek gewor den was. Vondel w ilde één groot klassiek verhaal schrijven over keizer C'onstantijn, zodat hij als schrijver onsterfelijk zou worden. Zoals Homerus zijn Ilias en Odyssee schreef. Toen stierven zijn zoontje en vrouw en had hij geen zin meer om het boek af te maken en hij scheurde het manuscript in stukken! Hij worstelde zich door een hele moeilijke perio de heen, maar hervond zichzelf en schreef in 1637 het toneelspel "de Gijsbrecht van Aem- stel", waarmee hij alsnog heel bekend werd. In 1657 maakte hij een lofdicht op Amers foort welke "De Nachtegaal van Amisfort" heette. In dit gedicht zijn ook een aantal re gels gew ijd aan het landgoed de Heiligen berg. Hij bezong hierin de schoonheid van de tuinen en landerijen. Jan de Beijer Jan de Beijer was de grootste Nederlandse tekenaar van stads- en dorpsgezichten uit de IS1" eeuw. Hij werd in 1703 in Aarau in Zwitserland geboren. Hij groeide op in Duitsland en verhuisde later naar Limburg. In 1731 begon hij met tekenen en kreeg hij les van Cornelis Pronk in Amsterdam. Later opende Jan zelf ook een tckenschool in Am- Staande hij de berg, zal A nsfried nog eens zijn verhaal vertellen, over de ontdekking van deze bijzondere plek. Benedicta vertelt het verhaal van haar be roemde vader Ansfried en de brute roof van zijn lijk, staande bij de beek waar vandaan zij de laatste glimp van zijn baar heeft waar genomen. Jan van Nassau vertelt u het verhaal van de belegering van Amersfoort en de ondergang van het klooster door de komst van de Geu zen. Deze verre voorouder van Willem- Alexander schroomt zelfs niet om over zijn brute plannen met de Burgemeester en raadsleden van Amersfoort te verhalen! Joost van den Vondel wil u graag een aantal regels voordragen uit zijn gedicht, en u ver tellen welke plant hem op de Heiligenberg het meest bekoorde!

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 4