778 779 sterdam. Tussen 1730 en 1770 maakte hij honderden tekeningen van stads- en dorpsge zichten. In de zomer reisde hij veel rond in Nederland en maakte dan zijn schetsen, om ze later in de winter thuis uit te werken. Het was in die tijd heel populair onder de gegoe de burgerij om dit soort tekeningen te verza melen en aan elkaar te laten zien. In 1749 kwam Jan de Beijer ook naar de Heiligenberg om daar schetsen te maken van huis en tuin. Deze tekeningen zijn bewaard gebleven, evenals tekeningen van Cornelis Pronk en L.P. Serrurier. Wilhelmina van Pruisen Wilhelmina 1751-1820) was de echtgenote van stadhouder Willem V. De uit Duitsland afkomstige Wilhelmina paste zich snel aan de Nederlandse omstandigheden aan. Ze had belangstelling voor politieke ontwikkelingen en steunde haar man waar ze kon. Willem V kon die steun gebruiken, want hij was niet erg geliefd bij de bevolking en hij kreeg van alle moeilijkheden in het land de schuld. Vooral door de patriotten voelde hij zich zozeer bedreigd, dat hij Holland ontvluchtte en in Nijmegen ging wonen. Wilhelmina was kordater en besloot naar Holland terug te keren. Ze werd echter bij Gocjanvcrwelle- sluis opgewacht door de patriotten en weer teruggestuurd naar Nijmegen. Zij benutte dit voorval om haar broer, koning Frederik Wil lem II van Pruisen, te hulp te roepen tegen de democratische oproerkraaiers in Holland. Daardoor mislukte de democratische revolu tie in Nederland. In 1795 kwamen de Fran sen om de Nederlandse Republiek te verove ren en alsnog de democratie te brengen. Wil lem V en Wilhelmina vluchtten toen naar Engcland.Wilhelmina was een artistieke vrouw en onderhield contacten met andere kunstzinnige mensen. In 1783 is ze op be zoek geweest op het landgoed de Heiligen berg. De eigenaar G.J. van Hardenbroek schrijft: "..sey mij aan tafel, dat sy nu dese somer evenswei hoopte op 't Loo en op Soestdijk te konnen komen en alsdan den Heiligenberg te sien". Pieter Pijpers Pieter Pijpers 1749-1805) was de auteur van 24 werken, vervaardigd tussen 1776 en 1805. Hieronder waren veel treurspelen en enkele zangspelen met kunstwerken en bal letten. Hij had soms als synoniem P. Stichte- naar. Pijpers heeft ook lang in Amsterdam ge woond, maar hij was in Amersfoort geboren en getogen en woonde er later ook op het landgoed Puntenburgh. Hij was katholiek en had daardoor in het gereformeerde Amersfoort geen kans om in aanmerking te komen voor openbare ambten. Daarom werd hij patriot, hij hoopte erop dat als Willem V verdreven zou worden, hij als katholiek meer kansen zou krijgen om aan het politieke, bestuurlijke leven deel te ne men. Zo geschiedde het ook, hij heeft de Fransen in 1795 gastvrij onthaald, waarna hij lid werd van de gemeenteraad van Amers foort. Hij heeft het zelfs nog geschopt tot voorzitter van de Staten Generaal in Den Haag. In 1803 verscheen Pijpers' gedicht: de "Eemlandsche Tempc of Clio op Punten burgh". Dit was een "landgedicht", waarin hij de schoonheid van het landgoed Punten burgh bezong, maar vooral van Amersfoort en wijde omgeving. Hij droeg het gedicht op aan de Amersfoortse burgerij. Als dank kreeg hij een zilveren dienblad waarin het wapen van Amersfoort gegraveerd was. Maar er was ook kritiek in de vorm van een schimpschrift in een literair tijdschrift. Deze kritiek heeft hij zich zo zeer aangetrokken, dat hij er depressief van werd. Jan David Zocher Jan David Zocher jr. 1791-1870) was de zoon van de tuinarchitect Jan David Zocher sr.. Hij trad in de voetsporen van zijn vader en werd ook architect en tuinarchitect. Op 18-jarige leeftijd won hij de Prix de Paris, een jaarlijks terugkerende prijsvraag uitge schreven door koning Lodewijk Napoleon voor jonge getalenteerde kunstenaars. Hier door kreeg hij de gelegenheid om in Parijs en later Rome te gaan studeren. Zocher ontwierp zijn gebouwen in empire stijl, dit is de stijl van kunst die in het keizer rijk van Napoleon werd toegepast. Het zijn classicistische bouwwerken die lijken op de gebouwen van de Grieken en Romeinen. Ze hebben vaak een zuilenrij in de voorgevel en de gevels zijn witgepleisterd. De tuinen die Zocher ontwierp, waren naar de mode van die tijd in de Engelse land schapsstijl. Toen Zocher op de Heiligenberg kwam, had zijn collega Hendrik van Lunteren er al een Engelse Landschapstuin aangelegd. Zocher heeft wel wat aanpassingen in de tuin ont worpen en ook de oranjerie en de duivento- ren zijn naar een ontwerp van hem. Barend Cornelis Koekkoek B. C. Koekkoek (1803-1862) was de belang rijkste landschapsschilder in de tijd van de Romantiek. Hij werkte in het tweede kwart van de 19e eeuw en had toen al veel succes. Hij won allerlei prijzen en kreeg onderschei dingen en hij had veel opdrachten van men sen uit de hoogste kringen. Zijn werk werd tot in Rusland toe door konings- en vorsten huizen bewonderd en verzameld. In 1841 ging Koekkoek in Kleef wonen, om dat hij het landschap daar zo mooi vond om te schilderen. Hij stichtte er een tekenacademie en liet er ook een compleet stadspaleis in classicistische stijl voor zich zelf bouwen. Koekkoek schilderde romantische, geïdeali seerde landschappen met majestueuze eiken bomen. Later kreeg hij daardoor ook wel kritiek, omdat men het ook wel zoetsappig vond. Jan de Beijer is graag bereid om u de teke ningen van het toenmalige landhuis en tuin te laten zien. Ook vertelt hij over de specta culaire terrassentuin die toen op de berg was aangelegd! Wilhelmina van Pruisen komt wederom naar de Heiligenberg om u te vertellen van haar bezoek in 17X3 aan het landgoed met zijn vermaarde tuinen. Was haar eigen tuin op paleis het Loo wel zo mooi als de tuin van de Heiligenberg? Ondanks deze pijnlijke herinnering gaat Pie ter Pijpers u de regels uit het gedicht "Eemlandsche Tempe voordragen, die be trekking hebben op het landgoed de Heili genberg. Jan David Zocher vertelt over het ontstaan van het huidige landhuis met de Engelse landschapstuinen.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 5