780 In 1827 en in 1840 maakte Koekkoek twee tekeningen van het landhuis van de Heiligen berg met de omringende tuinen. Naast deze negen hooggeplaatste figuren die over de historie zullen vertellen, vindt u in de nutstuinen nog Gerrit, de tuinman. Ger- rit kan u alles vertellen over het zware tuin- manswerk uit het verleden en de restauraties die in de nutstuinen hebben plaatsgevonden. Ook Jan Karei Hendrik de Beaufort 1879-1962), bij leven Burgemeester van Leusden en de laatste bewoner van de Heili genberg. is bereid gevonden om nog éénmaal naar zijn vroegere woonstede terug te keren. Zoals hij vroeger gewend was zijn gasten te ontvangen, is hij ook nu de gastheer van de Open Monumentendag. Bronnen: Doctoraalscriptie de Heiligenberg door Rianne van Hilten Amersfoort 777-1580. 2° deel door W.F.N van Rootsclaar Amersfoort in prent, door dr. J. Hovy Zeven eeuwen Amersfoort, door H. Hal- bertsma Graaf Jan van Nassau. Een krachtig vorst met kinderlijk vertrouwen, door N. Verdouw Nassau en Oranje, 600 jaar geschiedenis van ons vorstenhuis van Hngelbert I tot Willem Alexander, door Willem Ruizendaal en Ma rian Conrads Een biografisch woordenboek, door Reina van Ditzhuizen www.xs4all.nl/%7Erudolpho/leven.html door J.R. van Wijk Pieter Pijpers, een bio-bibliografische studie, scriptie door F. van Echten Historische encyclopedie van Archiefdienst van Amersfoort Gids voor de Nederlandse tuin-en landschaps architectuur door Carla S. Oldenburger- Ebbers Archtectuur als sieraad van de natuur, archi tectuurtekeningen uit het archief van J.D. Zocher jr. en L.P. Zocher door Constance D.H. Moes Geschiedenis en het kloosterleven van de Hohorst Geschiedenis van de Hohorst "Zes mijl van Utrecht ligt een heuvel, ontoegankelijk aan alle kanten; aan één kant snijdt een modderige rivier (Eem), aan de andere kanten een ononderbroken en zeer breed moeras, doordat ze de heuvel geheel omgeven, elke toegang af." Zo beschrijft Alpertus van Metz in zijn De diversitate temporum 1 de heuvel die later bekend zal zijn als de Hohorst of Heiligen berg. De Stichting Ansfried of Ansfridus, een Brabantse graaf, werd in 995 onder druk van Otto III opvol ger van de overleden bisschop van Utrecht. Het monnikenleven waartoe Ansfried zich aangetrokken voelde, paste niet bij het leven in Utrecht. De geestelijken daar zijn kanun niken. Niet gebonden aan een klooster kon den zij hun aardse bezittingen behouden en wonen in eigen huizen. Ansfried verlangde naar het echte klooster leven binnen de muren van een klooster in stilte, armoede en eenzaamheid. Op een van zijn doorreizen zag hij de ver hoging bij Leusden. Toen nog ver weg van alle drukte en ru moer van het Sticht. Ansfried liet de heu vel, die kerkbezit bleek te zjin, afvlakken en de bossage uitdunnen. Op de Hohorst of Hogehorst verrees een kapel met monnik cel, die hij voor zichzelf reserveerde. Een plek die hij graag opzocht om het echte kloosterleven te kunnen leiden. Dit leven prefereerde hij boven het rumoer en gekon kel in Utrecht. Meerdere monniken volgden Ansfried en zo werd gaandeweg de monnikcel uitge breid tot een benedictijnenabdij(tje), die gewijd werd aan St. Maria en St. Marti- nus.Ansfried, 70 en blind, sterft op 3 mei 1010 in zijn monnikcel op de Hohorst. Zijn mede-monniken zagen hem, als stichter van de abdij, het liefst begraven op de Hohorst, Maar het bisdom Utrecht had daar heel andere ideeën over.2 Barend Cornelis Koekkoek zal u zijn teke ningen van de Heiligenberg laten zien. die hij tw ee eeuwen geleden gemaakt heeft. http://cf.hum. uva. nl/dsp/ljc/vondel/165 7/ amesfort.html over Joost van den 'ondel http:// vivianver- speek. tripod, com. sitebui Idercontent/ sitebuilderfiles/conclusie.htm over Jan de Be ij er http://www.simonis-buunk.nl/Catalogi/ catalogi.htm over BC Koekkoek Graafhuis Utrecht in de 18c eeuw met veer tig tekeningen van Jan de Beijer en zijn tijd genoten. http://www. kunstbus, nl/verklaringen/ koekkoek, html Danielle I 'ader-Reinsma Ansfried tot bisschop gew ijd in 995 n.C 1 Gebeurtenissen in deze tijd. tw eede decennium van de elfde eeuw Ansfried op zijn sterfbed 1010 n.C. zie hiblografie Ansfried elders in dit nummer

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 6