813 Tot zover de bijzondere uitstraling van de deur. Over de ouderdom van de deur is de nu 87 jarige Jan Verduin de voornaamste bron In 1917 werd hij geboren op de Nieuwe Eng. Hij weet te vertellen dat de deur afkomstig is uit het neogotische kasteel Stoutenburg dat in de jaren na 1874 door de dochter van Johan nes Luden werd afgebroken. Een volgende bron zijn de bouwtekeningen van het kasteel. Een daarvan laat de dwarsdoorsnede over de lengte van het huis zien. Bestudering hiervan levert het volgende op. De deuren van de kel derverdieping hebben een verdeling in drie vlakken. De deuren op de eerste en tweede etage zijn dubbel uitgevoerd en of rijk ge profileerd. Maar komen we op de zolderver dieping dan treffen we daar deuren aan met een zelfde eenvoudige profilering en eenzelf de vlakverdeling zoals de deur in de boerderij de Nieuwe Eng! De losse eindjes Het kasteel, de boerderij en de deur vormen slechts voetnootjes in de Leusdense historie. En het zijn drie losse eindjes die slechts in de marge van de historie met elkaar verbonden zijn. Maar toch. Wie zich met de dimensies van het bestaan bezig houdt heeft vragen over het verleden, het heden en de toekomst. Wie was die impressionistische schilder uit de Haagse School die de deur versierde? Was het Theophile de Bock die af en toe logeerde bij wellicht zijn rijke achternicht? Of mis schien vrijde Albert Neuhuys in zijn Larense tijd wel met de dienstbode van de familie Lu- den en beschilderde hij wellicht de panelen! Of was het gewoon de gouverneur die de kin deren Luden les gaf en verbleef op de Gou verneurkamer boven in het kasteel en die heel vaardig de stijl van de Haagse School kon imiteren? Nog meer vragen. Na 1874 werd het derde kasteel Stoutenburg afgebroken en in 1886 werd de boerderij gebouwd. De deur kan dus een tijd in opslag gestaan hebben (een retourette avant la lettre?Zijn of waren er meer elementen in de boerderij afkomstig van het kasteel? Volgens de heer Verhoef senior moet er ook een glas in lood deur in de boerderij gezeten hebben. Kwam die ook van het kasteel? Hoe komt het dat een deur ongeschonden generaties hardwerkende boerenfamilies overleeft heeft? Hoe komt het dat bijvoorbeeld vocht en insecten geen vat kregen op de schilderingen? En ten slotte; hoe ziet de toekomst van de deur er uit? Nu vormt de deur nog een interessant accent in een boerderij. Maar blijft dat zo? Het Utrechts Landschap gaat het Landgoed Stou tenburg herinrichten. Op de oude kasteel plaats moet een modern gedrocht met woonfunctie verrijzen. Het vijfde kasteel Stoutenburg!? Maar wellicht zou het beter en historisch meer verantwoord zijn om op die plaats het neogotische kasteel uit 1864 te her bouwen waarin 'de deur' een plaats krijgt die het wellicht verdient! Bronnen: De wereld van de Impressionisten, Hans L.C. Jaffé "v" De Haagse School, de collectie van het Haags Gemeente museum Erfgoed van Leusden, Jan Verduin In 't voorbijgaan, columns gepubli ceerd in dc Amersfoortse courant. Jan Verduin Kastelenboek provincie Utrecht, Ir. J.D.M. Bardet Stoutenburg - van burcht tot ont - moetingscentrum, uitgegeven door het Comité 100 jaar Kasteel Stoutenburg Kastelen en ridderhofsteden in Utrecht, onder redactie van B. Olde Meierink Leusden - geschiedenis en architec tuur, onder redactie van Elisabeth Stades - Vischer Met dank aan: Familie Verhoef Jan Verduin Jan van Middelaar KNALGROEN, een korte maar bewogen geschiedenis Wint Veen In de kolommen van de plaatselijke pers duikt de laatste tijd regelmatig de naam van de actiegroep Nieuw Knalgroen op. De ge- meentegids van Leusden vermeldt deze actie groep bij de natuur- en milieuorganisaties. De herkomst van deze naam zal zeker niet iedereen bekend zijn. In ieder geval sugge reert dat woordje "nieuw" dat er eerder een actiegroep Knalgroen is geweest. En daarmee zitten we in de geschiedenis van Leusden. Weliswaar recente geschiedenis, maar een heel turbulente, en toch al iets van Leusden "toen". In 1966 verscheen de Tweede Nota Ruimte lijke Ordening, een door de regering vastge stelde schets die de verdeling van de beschik bare ruimte in Nederland aangeeft. Dit plan ging uit van een bevolkingsomvang in 2000 van ongeveer 20 miljoen. Uitgaande van deze prognose werden landelijk 11 gemeenten aan gewezen als middelgrote kernen die zouden kunnen uitgroeien tot een bevolkingsomvang van een kwart tot een half miljoen. Eén van di kernen was Amersfoort en omgeving. Leusden werd in die studie niet als zelfstandi ge groeikern genoemd, maar er waren aanwij zingen in de Nota dat gedacht werd aan onge veer 45.000 inwoners in de omgeving van het toenmalige Hamersveld. In een ontwerp struc tuurplan van 1966 bleek de gemeente Leusden (toen bestaande uit Hamersveld en Leusbroek) echter zelfs uit te gaan 65.000 inwoners. De oostgrens van de bebouwing zou ver voorbij het Valleikanaal komen te liggen, nog voorbij een geplande verbindingsweg tussen Wouden berg en Hoevelaken, de tertiaire weg T 11 (atb. 1De prognoses omtrent de benodigde opvangcapaciteit werden, mede op grond van de voorgenomen woningbouw in Soest, in het Herzien Structuurplan Hamersveld 1969 bijge steld tot 46.000 inwoners. Slechts bouwloca- Hamersveld: naar 46.000 inwoners A/beelding I Het structuurplan 1966 betreffende de uitbreiding van Hamersveld. De donkere lijn in het midden is het Valleikanaal

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 11