797 NIEUWS VAN DE BIBLIOTHEEK Door Krijn v. Otterloo NIEUWE AANW INSTEN Slotboom Van dhr. W. Veen ontvingen we een archief van het aktiekomité "Knal Groen" over de voorge nomen uitbreiding van Leusden in de zeventigerjaren. Van dhr. Rintjema ontvingen we twee verslagen van evacué's uit Bennekom die gedurende de periode okt. 1944 tot mei 1945 in Achterveld verbleven. Van JM. Schouten uit Achterveld onvingen w ij voor onze bibliotheek het boekje "Zorgen in het Veen-75 jaar St.Jozef over de geschiedenis van het bejaardenhuis in Hooglanderveen 798 Van de redactie Het landgoed "Heiligenberg" was op 10 sep tember het middelpunt van de monumenten dag in Leusden.Er was genoeg te doen, er was een expositie in het Koetshuis, de bijna gerestaureerde nutstuin was opengesteld en men kon zich vrij over het landgoed begeven, wat normaal niet mogelijk is.In de morgen en in de middag waren er om het kwartier rond leidingen over het landgoed, waarbij op zo'n elf plekken verspreid over het landgoed histo rische figuren vertelden over hun binding met deze plek. Deze mensen werden uitgebeeld door leden van de toneelverenigingen "Culdoto" uit Achterveld en "Op Tilt" uit Leusden.Zij zaten goed in hun rol om de historische figuren uit te beelden. Het weer zat de organisatie geluk kig mee, want aan het eind van de dag bleek, dat er in de zuidelijke helft van Nederland enorm veel regen gevallen was. Kortom een goed bezochte en geslaagde dag Het is dan ook alleszins terecht alle medewer kers hartelijk te danken voor de organisatie en uitvoering van het programma. Natuurlijk de spelers van de twee toneelverenigingen die de geschiedenis tot leven brachten.Verder be danken we de Gemeente Leusden, Stichting De Boom en de vele vrijwilligers. Overigens zal de expositie die in het Koetshuis te zien was vanaf nu in gedeelten te zien zijn in de bibliotheek Nieuw Langenbeek. Boerderij Groot Honthorst in Stoutenburg is verkozen tot "Boerderij van het jaar 2005. Wij feliciteren de familie van Dijk met deze terecht uitverkiezing! In de pers is uitgebreid aandacht geweest voor de nieuwe klompenpaden die zijn gerea liseerd in onze regio. Als geheugensteun mo gen ze in ons blad niet onvermeld blijven. Vanaf Zalencentrum Schimmel in Wouden berg (folder aldaar verkrijgbaar) begint het Dashorsterpad dat door het buitengebied van Woudenberg en Scherpenzeel voert.Dan zijn in Restaurant De Dennen in Scherpenzeel fol ders verkrijgbaar over het Breeschoterpad en het Daatselaarpad die beiden deze locatie als vertrekpunt hebben. Van harte aanbevolen deze wandelingen die door gebieden lopen die (soms) tot dusver niet toegankelijk waren. In de routebeschrijvingen treft u informatie aan over historie en natuurschoon. Tenslotte wijzen we onze lezers op het ver schijnen van een nieuwe Trefwoordenlijst Genealogie". Via de website van de samen steller dhr. Andre Dumont is deze lijst te raadplegen en/of te downloaden; www@dumont-andre.nl Nieuwe aanwinsten \an het boekenbestand \anaf januari 2005 Titel: De Grebbelinie - Een cultuurhistorische gids Auteur samensteller: Bert Rietberg Inhoud: Met boekje bestaat uit twee delen. In het eerste deel geeft de auteur een uitgebreide historische inleiding op de Grebbelinie. Vervolgens komen in het tweede gedeelte 25 afzonderlijke liniegedeeltcn aan de orde (dus ook die op Leusdens grondgebied). De gids is aangevuld met speciaal getcken de kaarten en mooie landschapsfoto's en is voor de liefhebber van geschie denis, landschap en natuur een aanrader. Jaarboek Oud - Utrecht 2004 Uitgegeven door de Vereniging Oud - Utrecht en Het Utrechts Archief Artikelen over de historie van de huidige gem.Utrecht. Hier en daar wor den ook verbanden gelegd tussen Utrecht en de provincie (ook Leusden). Archeologische kroniek van de Provincie Utrecht 2002 - 2003 Stichting Publicaties Oud - Utrecht (SPOU) Geïllustreerd boek over archeologische vondsten in de provincie Utrecht. In dit boek kan men o.a. lezen over de onderzoeksresultaten van inventari serend archeologisch onderzoek ter plekke van de uitbreiding van de be graafplaats Oud-Leusden en over onderzoek n.a.v. de zogenaamde plus- strook aan de A-28 ter hoogte van de Heiligenbergerweg. Flehite Historisch jaarboek voor Amersfoort en omstreken (2004) Uitgegeven onder auspiciën van de Stichting Museum Flehite en onder eindredactie van Dr. Ludo Jongen Een verscheidenheid aan artikelen en specifieke informatie over oud Amersfoort. In dit jaarboek komt ook aan bod de opgraving bij Oud Leus den en er is een fraaie vogelvlucht prent afgedrukt van de 1T eeuwse tuin aanleg bij Huis de Heiligenberg. Relaas van een gedwongen vakantie Twee dochters van Reinier Roest De basis voor dit boek zijn brieven van en aan. de in Asschat geboren, Rei nier Roest. Hij werd samen met onderduikers en enkele gezins-, en fami lieleden in 1943 thuis van zijn bed gelicht. Dan volgt er een barre tocht langs gevangenissen en concentratiekampen in Nederland, Duitsland en het huidige Polen. Hij schrijft indringende brieven over zijn gevangenschap en krijgt in het begin ook zelf post uit onder andere Leusden. Het boekje geeft ook een aardig kijkje op het leven van de boerenstand in het buitengebied I itel: Auteur samensteller: Inhoud: Titel: Auteur samensteller: Inhoud: Titel: Auteur samensteller: Inhoud: Titel: Auteur samensteller: Inhoud: Schilder B. C. Koekkoek vertelt over zijn werk Foto Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 3