803 Dus ook Aris en zijn gezin naar Ermelo.Toen ze terukwamen troffen ze het net als veel Ach- tervelders een grote ravage aan. Bij het be schieten van de kerktoren waren veel granaten terecht gekomen op de woningen naast de kerk.Aris zijn huis was er nog redelijk goed vanaf gekomen; de pannen waren wel van het dak en er zat geen hele ruit meer in, maar het huis stond nog overeind, terwijl de huizen van zijn naaste buren helemaal in puin lagen. Toen brak er voor de aannemers, en dus ook voor Aris, een drukke periode aan. Net als voor iedereen waren de oorlogsjaren zorgelijke jaren maar na de oorlog begonnen te zaken toch weer te lopen. Voor de boeren brak er een periode aan van goede verdien sten:'boerenwerk' kwam er volop. Hij had geen opvolger en toen zijn timmer man, Teus Steenbeek, met pensioen ging stopte ook Aris. Hij had geen opvolger. We kijken nu misschien wat verwonderlijk naar de totaal verschillende activiteiten van Aris en zijn vrouw: aannemer, handel in ge bruikte meubelen, knippen en scheren, een winkel in textiel en verkoop van sigaren en sigaretten. Niet direct een voor de hand lig gende combinatie, maar in die tijd heel ge woon. Zowel Aris als zijn vrouw probeerden samen een boterham te verdienen in een rela tiefkleine dorpsgemeenschap. Het dorp had toen heel veel middenstanders; er waren er echter maar een paar bij die van één activiteit konden leven. De meesten haalden hun inko men uit meerdere werkzaamheden. Vanwege zijn veelzijdigheid in de toen nog kleine dorpsgemeenschap kende iedereen Aris Boersen. Men kende ook zijn humor en - ook dat kon niet uitblijven - ook Aris werd nogal eens bij de neus genomen. Dat nam hij spor tief op en hij vond altijd wel weer 'iets om te rug te doen'. Toen hij er niet meer was raakte het dorp een stukje identiteit kwijt. 804 Hoe, waar en wanneer vindt ons Valleikanaal zijn ontstaan? Het interview met de heer ing. AFC Nieuwen- huyzen heeft plaats gevonden 15 april 1987. Het interview is afgenomen door de heer W (im) Bos, bestuurslid van de Historische Kring Leusden en tevens lid van de cie."Dialectonderzoek (Deze commissie be staat intussen niet meer. Dit is het gevolg van het feit dat er nauwelijks bewoners meer zijn die het Leusder dialect nog goed kunnen spre ken.) Gesproken werd over de voorgeschiede nis van het Valleikanaal en daarmee de reden van het graven. Het is een lange voorgeschiedenis geweest, omdat er een slechte ontwatering was in de Gelderse Vallei. Vooral de autochtonen, de oude bewoners, weten dat goed. Zij hebben meegemaakt dat bij Noordooster storm Amersfoort onder water liep. Het water kwam dan van twee kanten van het Noorden, van de toenmalige Zuiderzee opzetten. De Eempolder liep onder. Maar het water kwam ook van het zuiden van de kant van Rhenen. De Gelderse Vallei, wat een natuurlijke Vallei is, was aan de ene kant ontstaan door de Utrechtse Heu velrug (een soort eindmorene van de gletsjers uit het noorden) en aan de andere kant door het Gelderse Plateau. Daar tussen ligt de Val lei. Vroeger (enkele honderden jaren geleden) is het waarschijnlijk een moeras geweest. (Als men goed in die bodem graaft, vind je onge twijfeld nog resten uit vroeger tijden). Als de Gelderse Vallei onderwater liep was Amers foort het laagste punt, waardoor dat ook on derliep. Het is een bekend feit dat Amersfoort dan een paar meter onder water stond. Uit de schoolboekjes weten we allemaal nog wel dat in Amersfoort een aantal beken sa menkomt. Bij naam genoemd zijn dat o.a. Barneveldse beek. Heiligenberger beek. Lun- terse beek, Modderbeek, de Hamersveldse beek, de Moorse beek, maar zo zijn er nog wel een stuk of vier op te noemen. Deze be ken liepen als in een spinnenweb naar Amers foort. Het zal dan ook wel duidelijk zijn dat die op bepaalde momenten grote vloeden wa ter naar deze streek brachten, waardoor grote delen van Amersfoort en de Gelderse Vallei onder water kwamen te staan. Lang is er gesproken wat daar moest gebeu ren. Een bemaling, of kunstmatige bemaling is er nooit geweest. Dat was ook niet echt nodig, omdat er een groot verval was. Het water kan van naturen wel weg als de stromen maar open zijn, maar dat was vroeger niet het geval. We kennen allemaal Amersfoort met zijn Koppelpoort en zijn smalle grachten. Al het water moest daar doorheen om vervolgens door de kronkelige Eem naar de Zuiderzee te stromen. Echter, als de wind van het noord oosten kwam, blies het net de verkeerde kant op en kwam het water de stad binnen en dat kon dan vervolgens niet weg. Uiteindelijk is men toch plannen gaan maken, maar ook toen weer heeft men daar jaren over gedaan. Er is in circa 1933 een rapport ver scheen van de hand van Provinciale Water staat (de heer Nieuwenhuizen meent zich te herinneren dat daar ook nog de heer Mussert debet aan was en dat dit misschien één van de weinige goeie dingen is die hij gedaan heeft. Mussert schijnt een bekwaam ingenieur te zijn geweest) Het rapport dat verscheen voorzag in twee plannen en dus in 2 mogelijkheden voor een kanaal: Plan 1: een Vallei en een ontwateringkanaal vanaf Rhenen door die Gelderse Vallei. Dit kanaal begint bij Rhenen en gaat via Veenen- daal, Scherpenzeel, Woudenberg, Leusden Amersfoort, naar de Zuiderzee (het huidige Randmeer) Plan 2: een ontwateringskanaal, annex scheep vaartkanaal door hetzelfde gebied. Als dit 2de plan uitgewerkt was zou Amers foort er heel anders hebben uitgezien. Ze zou dan bereikbaar zijn geweest voor grotere bin nenschepen. Maar dit plan kostte 5x zoveel als een ontwateringskanaal. Bovendien heeft Utrecht zich hier heftig tegen verzet, omdat zij aan de waterwegen wilde blijven liggen. Uiteindelijk heeft men twee dingen gedaan: Reproductie oude foto van timmerman Teus Steenbeek. (rechts op de foto) met een collega en zijn baas .■Iris Boersen De foto is genomen in 1935, van links naar rechts Joop Steenbeek. Jan Swambach., Aris Boersen. zijn knecht waarvan de naam niet bekend is. Archief Jan Schouten Ery van Schalkwijk

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 6