805 Men heeft het Amsterdam-Rijn-kanaal gegra ven en het gemaakte plan voor het Valleika naal uitgevoerd, maar zuiver als een ontwate ringskanaal. Men had geen grote kunstwerken nodig. Wel had men duikers nodig en overkoe pelingen. We kennen allemaal de brug aan de Hogeweg die wel de grootste is, maar lage overkoepelingen heeft en daar kon je met geen boot onder door varen. Alleen het water had zijn loop hier onderdoor. Veenendaal, het woord zegt het al, is een gebied met veen waar men turf stak. De turf moest worden afge voerd. Fin daarv oor heeft men de bisschop Da- vid-grift gegraven (vernoemd naar een Bis schop David) Men heeft vervolgens de plannen verder uitgewerkt en zoveel mogelijk de loop van bestaande riviertjes en beekjes gevolgd, gekanaliseerd en verbreed tot men uiteindelijk bij Amersfoort kwam Vanaf de Grebben tot aan Amersfoort is dat ongeveer 45 Km. Echter, toen men één van die plannen op tafel had en men kon beginnen was er geen geld. Wel was er een grote werkeloosheid. In Den Haag heeft men toen gezegd er wel geld in te willen stop pen, maar dan moesten er arbeiders in ge plaatst en er mochten geen machines gebruikt worden. Nou was dat geen groot vraagstuk, want rond 1940 waren er nog niet zoveel ma chines, draglines etc. Het enige wat men wel wilde gebruiken waren "locomobieltjes", waar achter je kipkarretjes kon hangen. Maar ook deze karretjes moesten met de hand cq met de schop gevuld worden door de grote hoeveelhe den werkelozen uit de grote steden. Deze werkelozen waren mensen van allerlei groepen en daar waren zowel onderwijzers bij als kantoor mensen, maar ook dokwerkers en fabrieksmensen en allen moesten zij nu de hele dag buitenwerken. De regering vond dat daar veel mensen geplaatst moesten worden en zij staken daar subsidie in. Deze arbeiders kregen voor dit werk boven hun uitkering een belo ning. Deze beloning was niet zo hoog. Deze mensen kregen toen circa 10 a 20 gulden per week en als ze dan aan het werk waren dan kwam daar circa tl. 6,- bij. Bovendien moest het werk door Den Haag geconditioneerd wor den. Het mocht geen dagloonwerk zijn, dus geen vast loon. Het moest dus aanbesteed zijn. Er moesten tarieven gemaakt worden, waar- Graafwerk 806 Er moesten tarieven gemaakt worden, waar door al het werk (het graafwerk, het krui- werk) per strekkende meter werd aanbesteed. De prestatie van de mensen moest worden gewaarborgd. Er mocht vooral niet met de pet naar gegooid worden, maar een werkelijk prestatie worden verricht. Dit was een moei lijke opdracht, omdat er allerlei mensen wa ren, waarvan sommigen er de kracht niet voor hadden. Toen werd bepaald wie dit werk doen moest. Ook werd er bepaald dat het de heidemaat schappij het werk zou uitvoeren, waaraan ing Nieuwenhuyzen (de verteller van dit verhaal) zijn hele leven verbonden is geweest. Hij was toen pas net in deze streek en was nog jong, 29 jaar. Zijn chef was plotseling overleden en Nieuwenhuyzen werd voor de opdracht ge steld. De Heidemij was al op verschillende andere plaatsen met werkelozen aan diverse grondwerkzaamheden bezig. B.v. de Bosbaan in Amsterdam. Ook dat was een groot werk van ongeveer 1000 hectare groot en ook dat werd een "werkverschaffingsproject" ge noemd. (Bij A'dam was het een "waardeloze" polders waarvan men een prachtig park heeft gemaakt met o.a. roeivijvers en sportbanen. Aanvankelijk kreeg men de werkelozen uit de streek, dus uit de dorpen hier omheen., uit Amersfoort maar ook uit de grote steden Utrecht, Amsterdam en Den Haag en niet uit Rotterdam. Volgens Ing Nieuwenhuyzen wa ren de Amsterdammers de prettigste, de Utrechtenaren (met alle respect) waren min der prettig en de Hagenaren waren heertjes (althans vlgs medewerkers van de Heidemij) In Den Haag kon men het eigenlijk niet goed verkopen dat men in die polder bij Amers foort ging werken, dus kwamen de mannen netjes Met een hoedje of een petje op en som migen met een slokje bij zich in een aktetas waaruit ook een krant stak. Men gaf de Hage naars 10 minuten eerder vrij, want dan kon den ze zich wat opknappen en de schoenen schoonvegen. De Amsterdammers vonden dat helemaal niet erg, ze waren makkelijker, maar hadden af en toe wel een grote mond. Als er op het werk iets was sprak de hele ploeg met de betreffende baas en kwam men met 60-70 man op hem af. Dat werd niet toe gestaan, maar wel werd er met 2 afgevaar digde uit de groep gepraat in de werkkeet. Bij de grote groep liep dat op wat lacherigheid uit, maar men verdween weer naar het werk. Ing Nieuwenhuyzen is van mening dat dit te genwoordig niet meer kan. Toen werd er wel eens een "harde noot gekraakt"! Bij aankomst werden de mensen meteen geselecteerd. In de (directie)keten langs het Valleikanaal werden loonstaten geschreven. Staten van wel "honderd meter lang" met wel 46 kolommen waarop de diverse toeslagen stonden en alles in dubbeltjes en centen. Zoveel eraf en zoveel erbij, toeslag voor dit en voor dat, inhoudin gen die er gedaan moesten worden en in de laatste kolom wat de man kreeg. Voor dit werk werden b.v. kantoormedewerkers of on derwijzers gebruikt, wat op zichzelf al een organisatie was, want hoe kreeg je de mensen hier. In die tijd waren er werkkampen, waarin mensen geplaatst werden en waar ze voor een week werden ondergebracht. Dat was echter hier niet de bedoeling. Nee ze moesten met openbaar vervoer komen, dus met treinen en bussen. Bussen waren er echter weer niet zo veel als tegenwoordig, dus was het hoofdza kelijk met treinen. Het spoorlijntje naar Res teren werd ervoor gebruikt, het kersenlijntje van vlak voor de oorlog (het huidige Ponlijn- tje). Dit loopt parallel aan het Valleikanaal. De treinen werden gerangeerd in A'foort, op het kersenlijntje gezet en zo naar de Gelderse Vallei gebracht. Omdat mensen op verschil lende punten in- en uit moesten stappen werd, ook met behulp van werkelozen, de diverse perronnetjes gemaakt. Daarvoor was rond hout uit de bossen gehaald voor deze kleine provisorische perronnetjes. De technische leiding lag in handen van pro vinciale waterstaat, waarvan ir Smit de hoofdingenieur was. Hij zette het kanaal uit m.n de piketten. Het civiel-technische deel Het graven van het kanaal.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 7